В ПЛАНИНАТА - снимкови репортажи, новини, разни... (2021)

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

В ПЛАНИНАТА - снимкови репортажи, новини, разни... (2021)

Мнение от zaples14 » пет яну 01, 2021 7:37 pm

Слизам на гара Церово
Изображение

Страхотно начало на Новата година. Освен много дъжд, тази зима ни поднесе и много слънце и топлина
Изображение

Пътят ми е към стръмния връх на юг от селото, завършващ със скалата Викалото
Изображение

След последните къщи тръгвам по стръмната пътека нагоре
Изображение

Пътеката става тясна и преминава през отвесни скали
Изображение

След малко съм на скалната площадка Викалото
Изображение

На северозапад отвъд долината се издига Каишов връх, а зад него наднича връх Була
Изображение

Ниско под мен е цяло Церово. Голяма част от селото е в сянката на върха
Изображение

Виждат се и преминаващите влакове през селото
Изображение

Почивка под галещите лъчи на слънцето на връх Викалото
Изображение

Спускам се от другата страна на върха. Насреща отвъд Искъра са къщите на вилното село Желен
Изображение

Слизам обратно към Церово
Изображение
"Протестирайте колкото си искате - тоталитарна власт лесно не пада." ГЕРБ

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пет яну 01, 2021 7:40 pm

Винаги е удоволствие " да се разходя с теб" в снимки :thumbup: :)

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет яну 01, 2021 11:15 pm

За много години!

Днес се разтъпчих 7-8часа из Губешката губерния (южно от вр. Ком). Много красиво и диво!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » съб яну 02, 2021 8:26 pm

След вчерашната разходка до Бадино и Бистрица днес се разходихме навътре в Рила.

Обилна слана имаше по сенките в ниската част на Рила и следобеда. Заледявания на много места по пътя също. Над Валявица се появи и сняг, който от около 1200м се вплътни в покривка.

Изображение

Изображение

Изображение

Тънка покривка на Паничище (1300-1400м) при следобедна температура около -1С. Пътят на места е доста заледен, въпреки опесъчаването:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На Зелени преслап (около 1600м) снежната покривка беше 15-на см на око.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Нагоре при Скакавица (1876м):

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Завършвам с фотоси от Дренски рид към Рила над Дупница:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб яну 02, 2021 8:30 pm

Браво! Колко е СП в района на Скакавица?

Потребителски аватар
Radoslav Petkov

Мнение от Radoslav Petkov » съб яну 02, 2021 8:33 pm

За съжаление аз до Скакавица не стигнах. Снимките от там са на един приятел. Така като гледам сигурно има 40см :hmm:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » съб яну 02, 2021 8:41 pm

Супер снимки.И трабанта в снега кефи :D

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб яну 02, 2021 9:07 pm

Браво Радо! Супер! :flourish:
The best view comes after the hardest climb!

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед яну 03, 2021 4:17 pm

Малко да повдигнем зимното настроение в тази тема със снимков разказ на вчерашния ми поход по Гьотевег изкачването на връх Брокен.
След като феновете на снега и зимата от една седмица нападнаха Винтерберг на талази, това доведе до ответна реакция и блокиране на всички пътища към града, зимните склонове там вече са пусти. Все още обаче Харц не са го затворили. И народът се тълпи с хиляди там.
Ставам в 5:15 ч. сутринта, набързо се приготвям и вземам влака в 5:45 за Хамбург. Времето е неприятно и ръми при +3 градуса. След кратък престой оттам в 7 ч. тръгнам с експреса за Хановер. И в двата влака е полупразно, има и много свободни седалки. Пристигам в Хановер в 8:25 ч. В 8:48 ч. се качвам на регионалния влак за Бад Харцбург, лелеяната снежна планина става все по-близка. В този влак вече всички седалки са заети. Има много желаещи и те да видят сняг. Мнозина от тях са индийци и мюсюлмани, млади...Германците са с колите си.
На спирката за автобуса в Бад Харцбург се е струпало неописуемо количество хора. Успявам да вляза в автобуса. Шофьорът казва на останалите, че след 20 минути ще пристигне втори извънреден автобус за останалите. Германска организация.
Автобусът напуска Бад Харцбург и веднага започва да се изкачва в планината. В сянката първите следи от сняг се забелязват още на 300 м височина в окраинините на града. С всеки изминат километър пейзажът става все по-бял. След 20 минутно пътуване, което се удължи с още 20 минути заради ужасното задръстване, в 10:50 ч. слизам на спирка Торхфаус височината е точно 800 м, а снежната покривка 12-13 см. Нагоре тя бавно се увеличава и на връх Брокен достига 20 см. Обещаното слънце не се показва, остава облачно, без валеж при температура около -1 градус, каквато ще остане през целия ден. Времето е напълно тихо и приятно. На следващия ден ще завали обилен сняг, ще падне мъгла и ще има виелица, затова изпреварвам обстановката, тръгвам в приятна компания по пътеката, по която знаменитият Гьоте се е изкачил навремето. Предстоят ми 8,5 км на посока и над 300 м денивелация в приказна околност. След 2,5 ч. пристигаме на върха, където е пълно с народ. Намираме си камъни на тихо място и се установяваме за хапване, наслаждавайки се на неземна красота и магия. Температурата тук е -4 градуса подухва леко, усещам как брадата ми постепенно замръзва, но чувството е приятно. След това тръгваме обратно без много да се бавим, защото ни предстоят още 2,5 ч. път, а трябва да сме на спирката за автобуса в 16:16 ч. Заради задръстванията автобусът идва с 20 минути закъснение, изпускаме първия влак и оставаме на чакаме следващия. Но така или иначе малко след 22 ч. се прибирам с уморени и болезнени крака, но щастлив и удовлетворен. Такива преживявания ще се броят накрая на живота на човек и ще определят степента на удовлетвореност от изживяния живот.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Pamir
Регистриран: вт яну 27, 2015 9:12 am

Мнение от Pamir » вт яну 12, 2021 3:01 pm

В началото на годината направих зимен преход с приятели в Средна Рила(района на Рибни езера).
Посрещнахме хубавата обстановка 4 ти срещу 5 ти на хижата. Валя повече от 20 часа непрекъснато.
След обилен снеговалеж придружен вятър, на 6 ти в района на езерата имаше двуметрови преспи!
От Йосифица се бяха стекли два езика(малки лавини). При слизането към Тиха Рила се чуваше как в района падат и други.
На Тиха Рила снежната покривка беше около метър, а може би и малко отгоре.
Беше адски тегаво слизане до Кирилова поляна. Толкова голям участък в долната част с увиснали и нападали дървета, заради тежкия сняг не бях виждал :!:
Имам интересни снимки за фоторепортаж, но нещо не мога да ги кача :dontknow:

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » чет яну 14, 2021 7:44 pm

Слизам на жп спирка Мирково, намираща се на подбалканската линия на 2 км източно от село Мирково
Изображение

Тръгвам покрай жп линията на изток и след 1 км съм в подножието на ниския хълм Тушаница
Изображение

На върха на хълма е построен параклис Свети свети Константин и Елена
Изображение

Хълмът е много обзорен. В подножието на Балкана се вижда минно-обогатителната фабрика Елаците Мед
Изображение

На изток между Балкана и Средна гора е Златишката котловина
Изображение

Връх Свищи плаз е силно заснежен. Най ми харесва такова време - горе да е снежно, а долу чисто и може да се
върви безпрепятствено
Изображение

Спускам се на юг към близкото село Чавдар, разположено в подножието на Средна гора
Изображение

Влизам в центъра на Чавдар
Изображение

Тук все още цари коледното настроение
Изображение

Отпуснатите пари по европейски проекти са оползотворени изцяло и е направен много хубав парк
Изображение

Над селото се издига хълмът Света Петка на който е изграден парк Тополница
Изображение

Изкачвам се на хълма Света Петка
Изображение

На най-високата точка е построен параклис
Изображение

От хълма се открива страхотна гледка към Балкана
Изображение

Тук са възстановени разкрити от археолозите неолитни жилища
Изображение

Мястото е било много посещавано, но механата сега не работи
Изображение

Куп табели уведомяват, че не работят и увеселителните съоръжения. Лошото управление на премиера Борисов
и неговите западни партньори докараха капитализма в упадък
Изображение

Напускам село Чавдар
Изображение

Хващам пътя на североизток към село Челопеч. Заоблачи се сериозно, задуха студен вятър
Изображение

След пристигането ми на жп спирка Челопеч заваля слаб сняг
Изображение
"Протестирайте колкото си искате - тоталитарна власт лесно не пада." ГЕРБ

Valen
Регистриран: ср фев 18, 2009 11:35 am

Мнение от Valen » нед яну 17, 2021 8:25 pm

Тополица – хижа Бяла река
Един приятен маршрут в Балкана между Карнобат и Айтос. Тръгване от с.Тополица /180м.н.в./, изкачване до билото /550м.н.в./ и след това плавно спускане на север до хижа Бяла река /400м.н.в./. Дължината на маршрута е 7-8км, или в двете посоки около 15км.
Вчера изпреварихме настъпващия студ, само на слизане около обяд се пораздуха, очаквах да е по-студено. Последно бях на хижата началото на септември, при летни температури, ама и тогава ми беше студено, вероятно съм се разхождал тогава с китайския вирус, но разбрах това 3 месеца по-късно. Привлекателното за по лакомите туристи е, че на хижа Бяла река се предлага пъстърва, която се отглежда там. А за по мързеливите туристи до горе има и малко поразбит асфалтов път. От билото на север беше снежно, останал сняг от навалелите преди седмица 10см., северно от билото заваля и слаб пух създаващ зимно настроение.
Ето и снимните:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... o5ajM4bEl3

И видео от дерето-оазис до хижа Бяла река:

Потребителски аватар
storm
Регистриран: вт дек 08, 2009 6:37 pm

Мнение от storm » нед яну 17, 2021 8:56 pm

Към Бяла река не съм ходил,но ти препоръчвам един по-дълъг и обзорен маршрут,който минах лятото преди две години.Тополица-х.Здравец-после по билото по червената маркировка и слизане в Айтос.Дълго,но равно.

Valen
Регистриран: ср фев 18, 2009 11:35 am

Мнение от Valen » нед яну 17, 2021 9:14 pm

storm написа:
нед яну 17, 2021 8:56 pm
Към Бяла река не съм ходил,но ти препоръчвам един по-дълъг и обзорен маршрут,който минах лятото преди две години.Тополица-х.Здравец-после по билото по червената маркировка и слизане в Айтос.Дълго,но равно.
Да, минавал съм и по този маршрут веднъж, по билото до Айтос, само изгубихме маркировката за слизане към Айтос, но през разни храсталаци слязохме. :grin1:

Потребителски аватар
Radoslav Petkov

Мнение от Radoslav Petkov » вт яну 19, 2021 7:31 am

На път за хижа Иван Вазов в Рила, в ледената епоха :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение