КЛИМАТИЧНИ НОРМИ - ВЪПРОСИ, ЗНАЧЕНИЕ, МНЕНИЯ, СПОРОВЕ, СЪМНЕНИЯ

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб яну 02, 2021 8:24 pm

Норми 1991-2020 за януари:

Видин -0,1℃
Гложене -1,2℃
Разград -0,1℃
Варна 2,6℃
Бургас 2,9℃
Сливен 2,1℃
София -0,5℃
Мургаш -4,6℃
Мусала -9,6℃
Сандански 3,0℃

Това е засега, което съм успял да събера, изчистя от грешки и изчисля. По-нататътк и за други месеци, че си е хамалогия (стига междувременно Стринг или някой друг да не се е добрал до норми по други канали).

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон яну 04, 2021 5:12 pm

Кога ще почнем да работим с норма 91ва - 2020та????
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пон яну 04, 2021 5:59 pm

Да, прав си, засега таблицата си е по старата норма. Предполагам, че някой трябва да я сметне новата норма по пунктове, което си е доста работа, а и след това да я конфигурира таблицата. Но аз предлагам да си караме по старата, защо да си затормозяваме живота и само да се успокояваме, като си мислим, че не е чак толкова наднормено.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 04, 2021 6:09 pm

Преместих няколко мнения от преди няколко дни по същия въпрос в тази тема, първо ги вижте по-горе в темата и помислете малко, преди да коментирате съвсем абстрактно :deal: ...

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет яну 07, 2021 12:02 pm

Ясно, ще почакаме за новата норма... 10 години чакам и още трябва да се чака :bowl:
Гложене се е опазило с под -1 средна Януарска, а Сандански го бие към неподправен субтропик :( Даже отговаря на критерия най-студеният месец да е над 2 градуса средна температура :evil: :evil: :evil: :evil:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед яну 10, 2021 5:17 pm

Leberkez написа:
нед яну 10, 2021 4:40 pm
...
Само да кажа, че в Уикипедия, на статията на англилйски език, която е за София, като ида на секция "Климат" и...сърпрайз, сърпрайз - вече е написано най-горе в табличката:

Climate data for Sofia (NIMH−BAS) 1991–2020 normals, extremes 1893–present

Не знам кой го е ъпдейтвал на английски, не знам дали е и реалната, официална нова норма, но вече средната год.темп за София е литнала на 10.9℃ :flourish:
А вица за индианците и зимата чувал ли си? :laughm: Освен всичко останало, вече и доста време не е NIMH-BAS... :dontknow:

Това ме подсети, между другото, да опитам да добавя в средномесечните таблици тук в сайта всичко, каквото е възможно за последните години, като начало поне за средномесечните температури :hmm: ...

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » нед яну 10, 2021 5:27 pm

Windy написа:
чет яну 07, 2021 12:02 pm
Ясно, ще почакаме за новата норма... 10 години чакам и още трябва да се чака :bowl:
Гложене се е опазило с под -1 средна Януарска, а Сандански го бие към неподправен субтропик :( Даже отговаря на критерия най-студеният месец да е над 2 градуса средна температура :evil: :evil: :evil: :evil:
Пълни глупости. Само преди четири години река Струма при Сандански напълно замръзна.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон яну 11, 2021 10:32 am

:offtopic:
Последната забележка ми напомня какво следва в началото на следващата седмица, когато ще имаме минимуми и до около минус 15.
"аееерее беее, къде е тва глобалну зътопльъни!!!" :buble: :buble: :buble: :buble: :buble: :buble:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 20, 2021 6:06 am

baiplamen написа:
пет фев 19, 2021 7:45 pm
... Защото аз имам нормите до 80-те години за България на светилото по климатология Д. Димитров /част от вас със сигурност са го чували/ и в тях за юли за София например пише средна Т 21,5 /докато в показваната тук като едва ли не "Библия" за мерило норма от 1961-1990 пише 19,8 :dontknow:
...
Ами "светилата" ни не са това, което са, както се оказва :laughm: . Те може и да са светила в/според трудовете си, ама... едно истинско светило би трябвало да направи бегрешно разграничение между чиста статистика и истинска наука ;) , а аз все повече НЕ оставам с такова впечатление за нашите напоследък, поглеждайки с малко по-различни очи някои стари метеорологични данни за у нас. Не знам дали и върху някои знакови трудове на метеорологията у нас също не си е казал тежката дума "социалистическият реализъм", тоест... борбата за преизпълняване на петилетните планове :laughm: , тоест... борбата много повече за количество, отколкото за качество :dontknow: . При това още по-лошото е, че мога да ти дам пример за подобна "ударна" разработка с много грешни изводи (създаваща впечатление, по не много задълбочен мой неин преглед и анализ, за много повече чиста статистика, отколкото истински задълбочен, научен труд с правилни изводи :hmm: ) още от преди 1944г. ("Климат на София 1887-1937г."). Нерде паметник през 1887г. (към края на града, скромен град), нерде през 1937г. (едва ли не вече в топ-центъра на доста разраснал се град) :dontknow: ... Нали се знае оня принцип, "боклук влиза - боклук излиза" :laughm: , само че в този случай това се отнася не за програмиране, а за правене на грешни изводи по боклучава изходна информация, когато не се влага достатъчно мозък :grin1: ...

Както и да е, само като по-конкретна тема за размисъл, за периода 1961-1990г. по станцията в Младост наистина нормата за юли излиза 19,8℃. Обаче за периода 1921-1950г. по станцията "Пл. Левски" излиза цели 21,6℃. За първата стойност ще се въздържа от допълнителен коментар, но за втората стойност ти гарантирам, че по дефолт е грешна :nono: . Скромните ми наблюдения показват, че към края на 30-те години (а вероятно и от доста по-рано) станцията "Пл. Левски" вече дава всички признаци на турбо-градска станция със силно опорочени данни. Вероятно (не, със сигурност) опорочаването през зимата е било по-голямо, но със сигурност има голямо такова и през лятото. Така че аз по никакъв начин не бих взел тази стойност (21,6℃) като отправна за каквито и да било смислени климатични (а не микроклиматични :) ) изводи, даже и да се абстрахирам от факта на различното местоположение на станцията спрямо настоящата станция в Младост :dontknow: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 20, 2021 1:14 pm

Като продължение на темата ми за размисъл по-горе, станция Пловдив-Марица за периода 1921-1950г. дава средна юлска температура 23,9℃, а за периода 1961-1990г. - 23,0℃. Да, явно има някакъв хляб все пак в тая работа (е, всички добре знем славата в определено отношение на периода 1961-1990г. ;) ), но за съжаление в софийския случай наличните данни (и тяхното качество) не позволяват (или поне много силно затрудняват) правенето на достатъчно добри, наистина научни, изводи :dontknow: ...

Бял облак

Мнение от Бял облак » съб фев 20, 2021 2:23 pm

Няма как да не се присъедния изцяло към горните две мнения на Стринг. С добавката, че и сега, в съвремието, нещата не са много по-различни откъм "светила" и "научните" им резултати. Често чета "научни" статии, които не става, просто не стават - не мога да ги нарека научни според моето разбиране. Разбира се, по мое скромно мнение на човек непретендиращ за нищо :wink:
пп - все пак винаги освен минуси има и плюсове, така че да завършим малко оптимистично :)

baiplamen
Регистриран: ср фев 22, 2012 7:06 am

Мнение от baiplamen » съб фев 20, 2021 2:44 pm

Stringmeteo написа:
съб фев 20, 2021 1:14 pm
Като продължение на темата ми за размисъл по-горе, станция Пловдив-Марица за периода 1921-1950г. дава средна юлска температура 23,9℃, а за периода 1961-1990г. - 23,0℃. Да, явно има някакъв хляб все пак в тая работа (е, всички добре знем славата в определено отношение на периода 1961-1990г. ;) ), но за съжаление в софийския случай наличните данни (и тяхното качество) не позволяват (или поне много силно затрудняват) правенето на достатъчно добри, наистина научни, изводи :dontknow: ...
Съгласен съм теб, просто умувам много често по въпроса. Станцията на пам. Левски е изкривявала данните най-вероятно, заради урбанизацията и замърсяването на въздуха, особено зимата, в София. Посоката на размишления ми е, в каква посока биха били изкривяванията през зимата например-надолу или нагоре. Защото сградите, липсата на естествена среда, намаленият поток на ветрове и въздушни течения е ясно, че вдигат Т. В учебниците дори пише, че селата около София са с много по-суров климат през зимата от самата София. Но пък в гъсто-населените места по-често се наблюдава Т инверсия заради замърсения въздух, което от друга страна ще понижи средните Т в някаква степен, компенсирайки затоплянето от урбанизацията - за зимата. Между другото и нормата 1961-1990, и проф. Д.Д. дават еднакви янурски Т -1,4, -1,5 - макар и мерени на различни точки през различни периоди. За лятото ми е ясно защо на пам. Левски, макар и мерено по-рано като години, е било с по-висока юлска Т в сравнение с Младост. На Младост само скоростта на вятъра да се измери, съм убеден, че е доста по-ветровито от пам. Левски, а и това влияе.
А в Пловдив тези замервания на различни места ли са били, дали знаеш?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 20, 2021 3:15 pm

Пловдив - Институт "Марица" (нек'ъв земеделски или не знам какъв е (бил) този институт :dontknow: ) - една и съща станция :!: (уж де, нищо не е 100% сигурно :grin1: ), която обаче от някакъв момент насам, в зависимост от промените в околността ѝ, може също да се е оказала доста градска :dontknow: . А, май и сега го имало института :dontknow: ...

baiplamen
Регистриран: ср фев 22, 2012 7:06 am

Мнение от baiplamen » съб фев 20, 2021 3:33 pm

И ти си коментирал, че, макар и официална и меродавна, просто е факт, че през периода 1961-1990 г. май се наблюдават малко по-ниски Т, т.е. някакво временно "захлаждане", макар и с десети от процента. И аз преди време бях сравнявал 30-годишни периоди и този беше най-студен за София с изключение на 1891-1920 г. ако не се лъжа. Климатът винаги е имал ходове нагоре и надолу, но това, което става след 2010 г . /говоря не само за зимата, а и за другите сезони/ леко започна да ме смущава. От няколко години София не може да си стигне нормата за дни със снежна покривка, да не говорим за други станции.

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет фев 25, 2021 12:41 am

Норми 1991-2020 за февруари:

Видин 1,7℃
Гложене 1,1℃
София 1,6℃
Сандански 5,5℃
Мусала -10,0℃
Мургаш -4,3℃

Стринг, добавяй нова колонка в таблицата за новата норма. Ще изчисля и за другите месеци. Ако останат само тук потъватв пета глуха.
Ако чакаме НИМХ ще има да си чакаме... новия бюлетин за януари си е със старите норми.

Отговори

Върни се в “Климат”