ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКО-/СРЕДНОСРОЧНИ (2020-2021)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » ср ное 04, 2020 12:05 am

Излязоха данните от хидрото. В свръхкраткосрочния спор между ГФС и други основни модели се получи средна работа при валежите. 4-9 литра основно в СЗ-та половина. Не броя последното обновление на ГФС, което беше най-близо. Казал съм, че часове преди обстановката мен лично не ме устройва да знам, а поне тези 72 часа или 3 дни, които се имат за сигурни, но не винаги е така и продължава още да е така. Поне не е нещо на 180 градуса, защото рядко, но се е случвало за 3 дни напред, а и горепосочената ситуация беше за ден напред.

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » пон яну 25, 2021 1:28 pm

Само суперлативи за ЕС. :wink: Напипа първи циклона още преди 5 дни на 20-ти Януари.
И сега като гледаме ГФС и другите модели от днес почти няма разлика в траекторията му.
Изображение

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 25, 2021 1:39 pm

Да, брутално съвпадение, за цяла Европа при това :shock: , с единствена разлика, че реалността (очакваната според текущия рън на GFS ;) ) ще изпревари картинката на EC с ~9 часа, специално за "нашия" циклон :grin1: , е, това да ѝ е кусурът на тази прогноза от преди цели 7 дни като предварение :laughm: ...
Прикачени файлове
GFSOPEU06_45_1.png
GFSOPEU06_45_1.png (70.38 KБ) Видяна 1014 пъти

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пон яну 25, 2021 4:13 pm

Аз и а мислех да го постна, но все пак исках да видим и реалността. Брутално силен ЕС отново и брутално лакатушещ ГФС цяла зима. Да и ЕС имаше вариации, но с изключение на 1-2 обновления за цяла седмица, всички останали "голямата картинка" се запазваше. ГФС на този етап става второстепенен модел за мен. Твърде е несигурен от няколко месеца. Щеше да е хубаво ако килъра имаше време да обясни "от кухнята" какво става.

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » съб фев 06, 2021 1:43 pm

DANNIS написа:
пон фев 01, 2021 3:42 pm
Италианците от 3BMETEO прогнозират промяна в метео обстановката над Европа от 2-рото десетдневие на Февруари. Прогнозират образуване на антициклон над Скандинавието към 10-ти и спускане на арктичен студ към централна и източна Европа. Казват,че това би довело до интензивни снеговалежи над Балканите.
Изображение

След това в периода 15-21 говорят за установяване на антициклонален блок между Исландия и Гренландия и нови студени нахлувания над И Европа и между втората и третата десетдневка зимата ще достигне своя връх в различни части на Европа.
Много интересна и обещаваща статия,прочетете я https://www.3bmeteo.com/previsioni_15_giorni От днес е.
Все още не е станало,но това е впечатляващо... Ето го АЦ за който говореха още от 1-ви и по моделите все още нямаше нищо такова. Едно към едно с тяхната карта и с циклона също.
Изображение

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб фев 06, 2021 1:46 pm

Да, наистина нещо подобно е на път да се случи. :thumbup:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » нед фев 07, 2021 11:57 am

Общо взето и без да гледаш модели и да четеш постове,като видиш постове в опашки или прогнози на Бисмарк и т.н означава топло време,като видиш постове на Данис и т.н означава студено нахлуване :lol: Така че,който няма време да следи или му е писнало от бълвоч ,ето една легенда за прогноза.
А за месечните на НИМХ,където ни отиват данъците....всички зимни месеци са около и над норма,със валежи около и над норма,може да се очаква зимата на еди коя си годиниа да е като зимата на предната година с малко повече валежи. :roll: :grin1:

Между дртугото скоро развивахме "теории" с един потребител ,като цяло наблюденията ни към НИМХ,е че преди да се приобщим към ЕС (модела),някак си прогнозите бяха по точни от познатите ни Празников,Кумчева и СИЕ.Къде от знания,усет или просто компютрите на ЕС и въобще всички модели не могат да напипат спецификата на тукашният климат и нашите често се дънят.Примерно в една равна Русия или Канада,грешките най-вероятно са в пъти по-малко.
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » пон фев 08, 2021 11:22 pm

dodo написа:
пон фев 08, 2021 5:48 pm
НИМХ по кой модел са правили днешната прогноза :hmm: дават +18, а инверсията навън е брутална и мъгла има и в Берковица дори, видно от камерите :dontknow: (това май е за друга тема всъщност :grin1: :arrow:).
Тааа... От прогнозата на Иститута за +18 реалността е макс +4 :deal:
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » вт фев 09, 2021 1:13 am

От 19 за Русе на 7гр реални...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон фев 15, 2021 1:56 pm

Да отбележа, че GFS може би този път се справи неочаквано (за мен) добре с валежните количества при послдния валежен процес през уикенда. Специално проверих количествата, прогнозирани в последните 2 или 3 обновления, в събота по обяд, за три места - София, Кърджали и Кюстендил. Реалното количество (по станциите) в Кърджали е доста близко до прогнозата, а тези в София и Кюстендил са с около 15-20% над прогнозираните. НО. И в трите места теренът е достатъчно пресечен (видяхме, че все пак имаше забележими разлики между частите на София), а разделителната способнопст на GFS - недостатъчно голяма за целта, така че... Регионални модели не съм гледал, но някои от тях може би са се справили още по-добре? :dontknow:

Хм, сега се сещам, че главният на GFS даваше за София заябележимо по-големи количества, спрямо ансамбъла (а аз май гледах основно ансамбъла :hmm: , който е с още по-лоша резолюция :) ), така че... май трябва да вдигна допълнително оценката за това участие на GFS :laughm: ...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед фев 21, 2021 8:47 pm

Нещо ми изневерява паметта, кое сукалче спореше с дедо си, че студът щял да бъдел останал до края на тая седмица? :buble:
Или до сряда - чт, както казах аз.
За протокола. То е ясно, че туй, що не се гаси, не гасне, но поне самите турбоспецчета да си направят изводите за себе си. :buble:

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”