Зеленчуци и градина

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед мар 14, 2021 10:08 am

Облак, много са важни сортовете - това едно (има много добри и устойчиви хибриди, с вкарани гени от диви южноамерикански форми и не само). Две - важен е и режимът ,а валежите, както и влажността в микрорайона сутрин.
Миналата година имах и по 10-12 стръка един турски сорт на открито. Държаха докъм края на юни, после половината плод се скапа. Нормално.
Други години съм гледал само на открито и с 2 пръскания в точното време не съм имал проблеми.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт апр 06, 2021 7:54 pm

Най-добрият!! :buble: :buble:

Вече има цвят

Изображение

Изображение

petko_n76
Регистриран: пет фев 05, 2021 1:03 am

Мнение от petko_n76 » вт апр 06, 2021 8:24 pm

Последните години в Югоизтока доматите се мъчат и това е заради ,дъждовете и после от силното слънце пригарят листата...
Последните две години в моето село няма много домати ,като предната година видях как диворастящите домати бяха вързали и листата им не бяха пригорели понеже бяха на сянка ,без пряко слънце ...Та почвам да си задавам някой въпроси дали на сянка няма да е по удачно да се сеят тези домати ,защото дори и на сянка си узряха и имаше прилично количество ,даже се беше получил някакъв хибрид ,жълт домат и дребен като чери,баба ми не беше сяла такъв сорт...това се беше получило тя хвърля на кокошките остатъци от домати и техните семена бяха поникнали ,домати за които не полагаш никакви грижи изглеждаха по добре от другите

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » вт апр 06, 2021 9:33 pm

bismarck написа:
вт апр 06, 2021 7:54 pm
Най-добрият!! :buble: :buble:

Вече има цвят

Изображение

Изображение
Браво. Моите са на фаза разсад, но и без това ще ги сея чак края на май.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт апр 06, 2021 10:38 pm

Моят средно-ранно-ранен :laughm: разсад му трябват още около седмица на 50 на сто слънчеви дни и също заминава в земята.
А утре си вземам от ЕКОНТ екзотиките, сортове от Христо от Шумен, които веднага влизат в земята като средноранни)
Да вкарам насред зима пасатора в един буркан домати и да до направя на сок-паста, а след това да го изпия натюр е един от квинтесенциите на живота!)

ПС как края на май?? Какво ще правят 2 месеца като разсад? :dontknow:

PETAR_YANKOV
Регистриран: чет мар 27, 2014 8:25 pm
Местоположение: в.з. Осеново, Варненско -302м.н.в./с.Левски - Варненско- 328м.н.в./гр.Варна, кв.Левски 77м.н.в.

Мнение от PETAR_YANKOV » вт апр 06, 2021 10:59 pm

2018г купих готов разсад и го бучнах на открито на 18.04, при това на с. Левски, а там си е рано. Но. Имах късмет и нямаше нито един Мраз след това. 1вия домат съм снимал на 11.05 :buble:

https://photos.app.goo.gl/QVhPtv6jBprrpX5t5

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » вт апр 06, 2021 11:03 pm

bismarck написа:
вт апр 06, 2021 10:38 pm
Моят средно-ранно-ранен :laughm: разсад му трябват още около седмица на 50 на сто слънчеви дни и също заминава в земята.
А утре си вземам от ЕКОНТ екзотиките, сортове от Христо от Шумен, които веднага влизат в земята като средноранни)
Да вкарам насред зима пасатора в един буркан домати и да до направя на сок-паста, а след това да го изпия натюр е един от квинтесенциите на живота!)

ПС как края на май?? Какво ще правят 2 месеца като разсад? :dontknow:
Не, аз преди седмица ги засях семената :wink:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср апр 07, 2021 12:38 am

PETAR_YANKOV написа:
вт апр 06, 2021 10:59 pm
2018г купих готов разсад и го бучнах на открито на 18.04, при това на с. Левски, а там си е рано. Но. Имах късмет и нямаше нито един Мраз след това. 1вия домат съм снимал на 11.05 :buble:

https://photos.app.goo.gl/QVhPtv6jBprrpX5t5
Аза домати винаги имам края на април-макс Гергьовден, ама са зелени :laughm:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср апр 07, 2021 12:48 am

misacho написа:
вт апр 06, 2021 11:03 pm

Не, аз преди седмица ги засях семената :wink:
Мъка ми е в София, Т има и донякъде слънце, но нямам сгода за доматен разсад. НЕ става дума за площ толкова, колкото за необходимост от закаляване след пикиране. 25-27 през деня ги имат, но нощем трябва постепенно да се понижава за по 2-3 дни на 15-17 после до десетина. Показват си, че са закалени по по-дебеличките стъбълца и характерен бордо-цвят в основата им. Ако са изцяло зелени - не е добре. Но няма как.
Инак аз засадих в началото на март в оранжерията под вътрешен найлон, в самата оранжерия 15-ина сорта. Вече са 6-8 см и имат 1-2 двойки истински листа, не зародишните, наричат се "котиледонни".
След около 10 дни ще станат 15 см и реално са готови за разсаждане - разбира се, няма да ги пикирам както тия в кофичките.
Много са здрави, защото нощем си пада под 10 вече и се запознават с тежестите на живота, каляване. Доматите 1. не са чак толкова трудни. Макар топлолюбиви дръвчета (да "нетрайно дърво" се водят :grin1: ) са много по-толерантни на студ от, примерно, пипера, който е противно взискателен към Т условия и преди началото на май тук е безсмислено (седи си, няма проблем, но едва расте, ако не е в оранжерия)

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”