Отоплително-охладителни несгоди

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб юни 05, 2021 1:15 pm

Нямате ли изолация, чак 19 е прекалено?
При мен в хола падна най-малко до 21,5 (сега в 22,5), в стаята си държи 23-25. Приятно, дори е малко хладно, но затоплянето вече е в ход и до средата на юни ще е супер.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб юни 05, 2021 1:58 pm

При мен в последните хладни дни се беше кротнало на около 22℃, като само за сравнение ще кажа, че през изминалата зима през повечето време се моткаше около 19-19,5℃ (говоря за равновесна без отопление :!: , отделно съм вдигал още някой и друг градус нагоре на моменти с минимално отопление), като, разбира се, имаше и периоди (основно при трите големи захлаждания за зимата - в края на ноември, средата на януари и средата на февруари) с падане надолу, но също така и поне 2-3 периода, когато стигаше (равновесно за денонощията, без отопление) до 21-21,5℃. Та, тези дни се чудя, сега късна зима, ранна пролет или... ранно лято сме? :hmm: :laughm:

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб юни 05, 2021 11:22 pm

Има изолация, но е къща и съм на 1я етаж...
Долу има маза. И във Варна като цяло не е било толкова топло както в Русе. Тепърва ще се стопля насам.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

quittr

Мнение от quittr » пет юни 11, 2021 4:53 pm

Последните по-топли дни и твърде късните залези си оказаха влияние и вече в нас е от 25,5 до 27,5. Все още бих казал приятни температури, когато стоиш гол. С новото захлаждане ще паднат поне с 2 градуса. :cool:

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет юни 11, 2021 5:27 pm

27,5 още сега. :shock: При мен около 28 бяха при максималните жеги миналото лято. На такива градуси съм стоял с вентилатор, насочен към мен и не се усеща особено охлаждане. Слава богу тия дни се върти около 22, а в понеделник ще падне под 20.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

quittr

Мнение от quittr » пет юни 11, 2021 10:17 pm

Това за у нас са доста ниски температури за средата на юни. Принципно по това време се почва с 30ци вътре. :laughm:
Миналата година твоя метод с вентилатора ми свърши много добра работа юли и август. :thumbup: Като цяло до 28 гр става за сън, около 29 е гранично, но над 30 вече си е мъка.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет юни 18, 2021 11:20 pm

До 40 градуса нямам пробелми със съня, на над 30 махам завивките чак аз. Говоря за 30 през нощта :buble: Така че буквално в България съм спал гол и отвит няколко пъти в живота си. Август месец в Кипър се наказахме да ходим на море 2019та - там спях гол, отвид и на климатик духащ в мен! Но имахме 42 градуса в полунощ при бясна влажност ахахахах
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

quittr

Мнение от quittr » пет юни 18, 2021 11:42 pm

Кога пък си спал при 40 градуса? :laughm: В София дори през горещините нощите са хладни. Нищо общо с нашите кофти тропични, когато до полунощ е над 30 навън и с голяма влага. Май при около 33 в стаята съм спал няй-много през 2007-ма и 2012-та - отвратителни спомени. Добре, че напоследък нямаме такива извращения. :thumbup:
В момента у нас е около 24-25 градуса. Не мога да повярваме, че сме втората половина на юни, а аз продължавам да си спя с одеало (поне на краката). Макар да се очертава да изтървем студения юни, все пак постижението от 16 поднормени поредни дни през лятото си е нещо невиждано този век. Последните 2 дни от май също и се получи серия от целия 18 поднормени дни. Е, вчерашния прекъсна тази серия.
Иначе като заговори за климатик - веднъж на морето климатика беше оставен да духа на 16 градуса над леглото, но не можах да намеря дистанционното и си легнах, като се завих с едно одеало и си се наспах много добре така. :laughm:

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » съб юни 19, 2021 12:22 am

И аз още не мога да повярвам че е така студено. В Калифорния от няколко дни праскат над 50С. :lol: Въобще от както си тръгнах от САЩ там се стопли, а при нас нещо не върви. :lol: Добре че Макса се връща от Германия и ще докара лятото. :grin1:

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » съб юни 19, 2021 1:06 am

При мен във Варна е 21гр в стаята. Спя си с одеало естествено. Даже се завивам през глава понякога. :lol: Самата стая лятото не я пече, но имам закрита тераса, която цял ден е на слънце и я оставям отворена. Но то просто няма слънце, за да се стопли и апартамента. За сметка на това влажността тази сутрин беше 80%. :x
Ужасно е с такава влажност. Евентуално да си пусна климатика да издърпва влагата, но не ми се плащат сметки. Предпочитам да ги дам за нещо по-яко...
Във Варна много хора имат проблеми с мухъла, аз също съм имал. Трябва много да се внимава да не се създаде допълнително влага от самото живеене.
Ж.Кювие

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » съб юни 19, 2021 2:21 am

Аз си мечтая вече да дойдат дни, в които да имаме Т над 30 ℃ през нощта, защото според мен само тогава е наистина комфортно да се спи сред природата или на открито, а какво по-хубаво от това да спиш под звездите. Може и на терасата или на двора. Не че съм тръгнал да го правя тези дни, но по принцип е привлекателно.
ПП: Тогава обаче много често гадинките се превръщат в проблем. Веднъж бях пробвал в Бургас на плажа и... попитайте ме дали имаше комари... (Въпросът е реторичен).
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

quittr

Мнение от quittr » съб юни 19, 2021 1:00 pm

На морето заради голямата влага вечерите дори при около 20гр. се усеща голям студ, като добавим и ветреца.
Не като тропичните тук при 30гр. в полунощ и нагретия асфалт да излъчва жега навсякъде и през това време комари да ти жужат отляво и отдясно, направо идилия. :laughm: Добре, че засега няма изгледи за такива изващения тук.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » съб юни 19, 2021 5:56 pm

Уат, при 20гр на морето нощем се усеща студ? Не брат. Много е тежко даже. На 23-25гр нощно време едва се диша. Гошо от Варна предполагам ще потвърди. Не знам защо си останал с такива впечатления, че е хладно? Това го говоря лятото като се наслои влагата от морето.
В Русе е топло, но се диша леко.
Тази сутрин в автобуса едва се дишаше. Може би е било 23-24гр, но при близо 100% влага, защото всичко беше в конденз и мокреж и бях с грейка и нямах въздух ...все едно щях да пукна, честно. Целия прокапах от пот. Тук се намесват нали и чисто здравословни неща...аз ппр съм потлив, но все пак.
Ж.Кювие

quittr

Мнение от quittr » съб юни 19, 2021 10:11 pm

Може да е било 18-19 не знам с точност, но комбинацията влага + вятър създава усещане за сериозен студ на плажа. Малко по-навътре от брега е по-добре, но пак се усеща хладно.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » съб юни 19, 2021 10:28 pm

Естествено, че е мор по морето с влагата, даже няма смисъл да се коментира. За студ освен да си болен с температура друг вариант не виждам. Честно казано много пъти съм го казвал, но мазна и потна като варненската жега трудно има някъде в БГ, реалните градуси може да не са много, но при дори едни 27-28℃ влага над 75% става яко потене, а и това е доста мек вариант, често през Август и в края на Юли показателите стват и доста по-неприятни, просто влагата подсилва усещането за топло при високи Т и за студ при ниски.

На самия плаж може да има някаква прохлада, ако духа повече, което лятото е рядко и без това, но така или иначе никой не живее на плажа и вечер през лятото в апартамент във Варна се спи много трудно. Преди хем бях в апартамент със СИ-но изложение и големи дървета отпред, та нямаше почти никакво слънце и пак беше мега топло вътре, градуси не съм мерил и не знам, но нощите се спеше много трудно постоянно се будиш потен, в къща е по-добре.

В Обзор и Царево сякаш наистина вечерно време по плажа е по-хладно и духа повече там освен това и в някои моменти наистина може да ти стане хладно, но това са места в близост до планина, с много по-отчетлив бриз и може би най-важното далеч не толкова урбанизирани.
Освен това в Русе няма чак толкова много тропчини нощи в сравнение с морето, във вътрешността със сигурност е от местата с най-много иначе заедно с други места по Дунава и Сливен.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”