Защо сме такива икономически "оръфляци"?

...

Модератор: Weatherman

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон юни 07, 2021 11:08 am

В Германия черешите не падат под 7,90 евро за кг, затова обявяват цената на 100 кг 0.79 евро. Под натиск на ЕС цените на черешите скачат и в България баснсловно, а едно време си отдяждахме на череши по 1 лев. Ама тея времена вече няма да ги има, да свикват герберчетата.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон юни 07, 2021 11:30 am

Макс, много си зле наистина! Какво определя цената на черешите? Основно заплатите на хората. Нали ревете, че минималната заплата в България била много ниска. Ето вдигат я. Нека още да я вдигат. Тогава и черешите, и ягодите, и фризьорите, и ресторантите ще поскъпват. Всичко ще поскъпва! Иначе няма как да стане. ;)

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юни 07, 2021 11:30 am

Макс, това, на което се опитах да наблегна, е драстичната разлика между изкупната цена от производителите (0,80 лв.) и продажната цена в магазините. Иначе ако искат и по 10 евро да бъдат в магазините, но не цената да се обира почти само от търговците/прекупвачите, а не от производителите, които, разбираемо при това положение, нямат почти никакъв интерес да се пОтят. :dontknow:

Иначе мнението преди моето нямам никакво намерение да го коментирам - следват изводи. :)

weather_master

Мнение от weather_master » пон юни 07, 2021 12:40 pm

Стринг, наистина ли толкова не можеш да мислиш вече? Обзалагам се, че тези 0.80лв на кг. са за някакви лоши (изгнили или червиви) череши. Всички ли череши ги изкупуват на 80ст на кг? Много се съмнявам. ;) Аман от манипулативни статии!

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон юни 07, 2021 1:00 pm

Още си спомням как един нагъл мазник във Варна на пазара беше наредил само хубави кайсии, а когато поисках 1 кг ми напълни от вътрешната страна само дребни, зелени, изгнили и дефектни и с лукава усмивка. Докато има толкова нагло племе по тези земи, което гледа да те прецака и ти се хили ехидно насреща при това, няма да се оправи тая страна.
Никога в Германия някой не ми е пробутвал скришом боклуци, показвайки на преден план само хубави плодове.
Кайсиите иначе тук ги пускат по под 2 евро за кг често, няма общо с ръста на заплатите. Но за черешите просто явно са решили, че трябва да са скъпи и не отстъпват. Хората избират по 20-30 черешки и заминават. Не съм ял череши от години тук. Но ягоди си купувам една тарелка за 3-4 евро, пак е скъпо, обаче са истински ароматни и сладки сега в сезона.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пон юни 07, 2021 2:53 pm

wilkosz написа:
пон юни 07, 2021 1:00 pm
Още си спомням как един нагъл мазник във Варна на пазара беше наредил само хубави кайсии, а когато поисках 1 кг ми напълни от вътрешната страна само дребни, зелени, изгнили и дефектни и с лукава усмивка. Докато има толкова нагло племе по тези земи, което гледа да те прецака и ти се хили ехидно насреща при това, няма да се оправи тая страна.
Ами просто не купуваш и минаваш на следващата сергия, то ще си е за негова сметка...или за сметката на някоя по-кьорава бабичка. :grin1:

Иначе, масово всички правят така по пазарите, не само във Варна и не само с кайсии. Ако днес е докарал да продаде примерно 50 кила плод, нормално е да има няколко кила, които са по дефектни и по-кофти качество, но тях също трябва да ги пробута, няма как да ги товари после обратно в буса. Стандартните ориенталски трикове, които всички правят, а тук вече опира до личен избор, щото другата ти опция е да идеш и сам да си слагаш домати в супермаркета, без никой да ти нарежда изгнилото нали...само, че ще си редиш сам онова пластмасовото от Полша, сеш'се? :D
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

weather_master

Мнение от weather_master » ср юни 09, 2021 12:23 am

wilkosz написа:
пон юни 07, 2021 1:00 pm
....
Кайсиите иначе тук ги пускат по под 2 евро за кг често, няма общо с ръста на заплатите. Но за черешите просто явно са решили, че трябва да са скъпи и не отстъпват. Хората избират по 20-30 черешки и заминават. Не съм ял череши от години тук. Но ягоди си купувам една тарелка за 3-4 евро, пак е скъпо, обаче са истински ароматни и сладки сега в сезона.
Значи в Рим плодовете и зеленчуците са толкова скъпи, че не може да си представите. Едвам си намерих праскови за 6 евро на кг. Всичко е скъпо тук - храните, ресторантите и т.н. Единствено има хотели с близки цени като Бг и синята зона е 1.20 евро на час, но почти не виждам паркирали коли в центъра. Явно аз ходя на скъпи места, защото никъде в Европа не съм видял по-евтина храна от България. Кой каквото ще да ми говори. Да пицата в Неапол е малко по-евтина от Бг и определено по-хубава, ама с пица живее ли се? :lol: Та къде ще ми сравняваш кайсиите в Германия с тези в България, Гърция или Италия. Наистина не е сериозно. И само да ти кажа че цена на ягодите от 3-4 евро си е напълно нормална. Аз бих си взимал доста, особено ако са сладки. Но явно за скръндза като тебе е много. Не знам как очаквате стоки да са евтини в страни с високи заплати. Нали тези хора трябва да си заработят парите от надценката? Това очаквам да стане и в България през следващите 7-10 години.

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср юни 09, 2021 10:42 am

Ами аз писах, че си вземам РЕДОВНО ягоди по 4 евро и са сладки. Не са от онези парниковите пластмасовите. Ноо тези тарелки с ягоди са 500 гр, а не 1 кг, може би трябваше това да уточня :grin1: Череши за 7,90 евро не ми трябват, още повече че са пръскани с химии, за да нямат червеи, а и ако имаха като в българските, пак нямаше да ги ям заради червеите. Сега си вземам и малини по 1 евро 125 гр, по три тарелки си вземам редовно.
В Рим на центъра си ядох вегетарианска лазаня за 10 евро, не беше хич скъпа и беше големичка, но не беше качествена, беше предимно от замразени моркови, грах, царевица. Възможно най-евтин боклук. А и пиците в Италия не са нещо особено, много германци казват, че в Германия са яли много по-добри пици, отколкото в Италия.

weather_master

Мнение от weather_master » ср юни 09, 2021 11:11 am

Ех, Макс, защо ти трябва само да лъжеш? Не знам какво целиш с това. Ето ягодите в Германия са на същата цена като черешите - по 8 евро (16лв) на кг. Тази цена е близо 3 пъти по висока от тази в България. Горе долу и средната заплата в Германия е около 3 пъти по-висока от тази в България. А защо черешите са скъпи? Ами брането им е скъпо и се прави на ръка, качен по дърветата. Ти череши някога брал ли си?

Пак ви казвам - нормално е цените на всичко да следват ръста на заплатите. ;)

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср юни 09, 2021 11:30 am

Брал съм, още като малък сестра ми ме водеше на едни череши до работническата болница, а после като тийнейджър продължавах да ходя с приятели и да бера череши там.

weather_master

Мнение от weather_master » ср юни 09, 2021 11:34 am

Ами ето че в прословутата Германия черешите и ягодите са над 3 пъти по-скъпи от България. Подобни са ни наблюденията и от Италия. ;)

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет юни 11, 2021 2:49 pm

Ниските изкупни цени отказват производителите на череши в Кирилово
11.06.21 в 09:12
Тази година качеството на черешите произвеждани в градините на с. Кирилово е добро, въпреки студената пролет и по –малкото количество продукция, съобщи за Радио Стара Загора кметът на с. Кирилово Валерий Видев.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юни 14, 2021 5:53 pm

Георги Найденов: Светът се трансформира, ние изоставаме
Онези, които искат властта, да излязат с управленски екип преди вота, призова икономистът
14.06.21 в 10:05
Много отдавна темата икономика и икономическо развитие на България не е приоритет на управлението на държавата. Това заяви в интервю за БНР Георги Найденов, магистър по международни икономически отношения.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср юни 16, 2021 11:36 am

Протест на жители от Генерал Тошево и село Кардам заради лошия път в района
16.06.21 в 09:58
Жителите на граничното село Кардам затвориха за кратко международния път, свързващ ГКПП Кардам с общинския център Генерал Тошево. Хората се оплакват от изключително лошото състояние на второкласния път от републиканската пътна мрежа, свързващ ГКПП "Кардам" с населените места.
„Пътят не е ремонтиран от преди 20 години, правени са частични ремонти и кърпежи“, посочи пред БНР кметът Георги Събев.

Говорим за международен път, през който минават много от така чаканите румънски туристи, да уточним :deal: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет юни 17, 2021 3:55 pm

Жители на Обручище заплашват с безсрочен протест, няма да пускат коли
17.06.21 в 07:59 | обновено на 17.06.21 в 12:43
За втори пореден ден жители на село Обручище в община Гълъбово излизат на протест с искане за ремонт на пътя от Гълъбово до Мъдрец. В 6 часа те отново блокираха движението по отсечката в района на здравната служба в селото. Недоволните се заканиха от утре протестът да стане безсрочен и да не се пропускат преминаващите автомобили.

Говорителят на инициативния комитет на протестиращите Тенчо Кайряков обяви, че от утре протестът, който отново ще започне в 6 ч. става безсрочен и че за разлика от днес няма да има пропускане на автомобили през 15 минути.
...

Отговори

Върни се в “Икономика”