АВТО-МОТО СВЯТ

Това е мястото на теми, за които няма други подходящи раздели...

Модератори: mmirro, Weatherman

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пет яну 15, 2021 10:55 am

Много правилно решение. :thumbup: Трябва да си абсолютен идиот за да те е грижа повече за твоя таралясник, отколкото за качеството на въздуха който дишаш ти и децата ти.
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет яну 15, 2021 11:04 am

Проблема е много голям и основно е политически и икономически, колко от гласоподавателите ще могат да си позволят да си сменят колата с такава под 10 годишна или нова, убеден съм че 9 от 10 човека го искат, но не могат. Предполагам, че нещата няма да се променят на практика в пунктовете за ГТП, защото обратното ще предизвика масови протести и ще свали всяко едно правителство без проблем, който и да е начело на него. Да нещата трябва да се променят, но не така, първата стъпка е забраната за внос на стари автомобили, да вемем пример от Албания дето все се базикахме с тях, но там в момента не се внасят таралясници над 10 години, а тук няма никакъв лимит за нищо. И чак след това може да се помисли и то на стъпки за внесените автомобили тук, като има и подпомагане финансово за хората на които ще се спрат от движение колите.....а не така, това е пълна идиотщина, като не ме разбирайте погрешно, моята кола е извън застрашената група.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пет яну 15, 2021 11:44 am

То не е толкова до годините , а по-скоро да е редовна с катализатор и дПФ ако е дизел и няма проблеми.Ако се гледат само годините си е чиста доза монопол и рекет.От 2005 например до сега почти няма разлика в изгорелите газове , някакви 2-3-5%. Чак преди 2000-та вече има по-съществени разлики. Катализатора много хора го подценяват и го режат , но реално е най-смисленото нещо в историята на мерките по опазване на околната среда - конвертира над 95% от CO и NO които са много опасни и вредни в CO2 и N + 02.А ДПФ си е по-скоро механичен филтър , който се запушва яко като на печките на дърва :laughm: Докато катализатора може да работи и 1 млн км без проблем , ако се кара с хубави гориво и колата не гори масло
Изображение

А c02 лимита се задава като среден за всеки производител - например трябва да произведат средно през 2020 с 120g/km c02 - Тойота или всеки друг производител мога да направят електромобили с 0g/km c02 и други бегачки с 250g/km , което ще покрие изискванията като средно 120 примерно..Така че работата е малко Лъзгава :laughm:

Потребителски аватар
meteo fen

Мнение от meteo fen » пон мар 01, 2021 3:08 pm

Объркана винетка вече ще може да се коригира

Алелуя....акшолсун, машшалах . Толкова ли бе трудно да се направи не знам!! :!: :!: Ама по-добре късно отколкото никога.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср мар 24, 2021 3:50 pm

В София има таксита, които работят с по-висока първоначална такса
24.03.21 в 15:05
В София вече има таксита, които работят с по-висока първоначална такса след промените в Наредба 34 за извършване на таксиметров превоз. С тях се променя начинът на определяне на първоначалната такса, като тя вече ще бъде от двоен до троен размер от минималната тарифа за километър пробег.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср мар 24, 2021 5:59 pm

Отнемането на книжка заради глоби е противоконституционно
МВР не коментира как ще процедира с отнетите шофьорски книжки на стотици българи
23.03.21 в 12:49 | обновено на 24.03.21 в 17:18
Единодушно Конституционният съд обяви за противоконституционно отнемането на свидетелство за правоуправление и спиране на автомобил от движение заради неплатени глоби.

:dontknow:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет апр 22, 2021 3:00 pm

Това е подходящо и за поне още 1-2 теми :) :

Богдан Милчев: Пътната безопасност не се решава на мускули
АПИ няма програма, план и оценка на риска, за да може експертите да харчат нашите пари по пътищата
22.04.21 в 09:30

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт май 04, 2021 12:09 pm

Полицията съветва прибиращите се към София да ползват и Подбалканския път
04.05.21 в 07:46 | обновено на 04.05.21 в 10:17
В последния от поредицата почивни дни от полицията очакват засилен трафик по автомагистрала „Тракия“ в посока София. От полицията препоръчват на шофьорите - включително и заради ремонтните в някои участъци на магистралата, да използват по-слабо натоварения Подбалкански път.
https://bnr.bg/post/101462665/policiata ... anskia-pat

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср май 26, 2021 11:59 pm

Ремонтират над 7 километра от пътя Търговище - Шумен
26.05.21 в 17:41
Започна ремонт на над 7 километра от пътя Търговище - Шумен в участъка от пътен възел „Буховци“ до отбивката за село Черенча, който трябва да приключи до септември.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет юни 10, 2021 10:13 pm

Преди малко разбрах за още едно от "вълшебните" чудеса, които могат да съществуват само в Герберистан. Един приятел е бил глобен 4 пъти :!: наведнъж заради липса на винетка. :-? Там е работата, че старата му годишна е изтекла в края на май и никой не си е направил труда да го предупреди за това (ама естествено, какво предупреждение в българския, аналогов Трети свят? :dontknow: ). Аз, например, не съм сигурен кога ми изтича подобната винетка и определено не мисля за това всеки ден, даже не и всяка седмица. Говоря за това, че например аз трудно мога да забравя да си подновя застраховката "Гражданска отговорност", защото ме предупреждават няколко пъти с смс преди да изтече старата и даже почти винаги ми се обаждат, за да ме подканят да я подновя. Някой ако ми каже каква е логиката да продължават да ти начисляват глоби за едно и също нещо (буквално), вместо още първия път по най-бързия начин да се свържат с теб и да те уведомят, ще го призная за гений. Че те така могат умишлено да се правят на разсеяни и докато натрупаш 100 глоби. :-? :dontknow: При това тук глобата е съизмерима с цялата цена на годишната винетка, така че е на 200% очевидно, че никой не би тръгнал (няма никакъв интерес за това!) да прави такава простотия умишлено и би си поправил грешката веднага, след като разбере, тоест бъде уведомен надлежно, за нея (и плати само един размер на глобата). Очевидно е, че тук единствената "логика" е да те прецакат и да те накарат да плащаш едни пари, без да има за какво. Явно това е единият от начините да си избият частично парите от тотално проваления им, но иначе грандиозен на думи и пиар, проект за тол-система. Бах ти кочината, в която живеем! :evil:

Потребителски аватар
meteo fen

Мнение от meteo fen » пон юни 14, 2021 10:09 am

За съжаление е точно така, а ако не разбереш не 4 пъти, а за месеца може да те глобят и 30 пъти, защото сега, през колкото камери минеш толкова снимки ще отнесеш и е възможно да натрупаш безкраен низ от глоби, докато не минеш през камера със служители и там вече ще бъдеш спрян, уведомен и пак глобен разбира се!!
Смятам, че може да бъде заведено дело и този джакпот да не бъде изискуем, не е нормално това.......

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон юни 14, 2021 10:47 am

Мисля, че в случая не можем да виним ГЕРБ. :grin1: На смартфоните има календар с бележки за напомняне. При закупуване може да си сложиш едно напомняне два-три дена преди изтичане на срока.
Глобяват за всяко "хващане", защото в противен случай може да си джиткаш с месеци преди да те спре някой. Вече дали по закон е точно така - предполагам, че да.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юни 14, 2021 11:38 am

:nono:

В случая, преди да са те уведомили или поне опитали да те уведомет по безспорен начин (sms, обаждане или няма значение как), ти реално не се водиш санкциониран нарушител. Няма нужда някой да ми разяснява, в случая аз буквално няма да знам, че съм нарушил нещо, няма и как да съм го осъзнал, просто защото аз за себе си съм убеден, че имам валидна винетка. Един вид съм невменяем. Точно поради това излиза и че те глобяват n на брой пъти за едно и също нарушение, един и същ акт на нарушение - незакупена винетка след изтичане на старата (буквално n на брой пъти, не нарушение от един и същ тип, което е различно :!: ). Какво пише в закона в случая не ми е интересно, да ти кажа, буквално ми е през онази работа, нали се сещаш, че това няма да е първото изсрано явно, голямо лайно в наш закон? Понякога, много често, се оставят умишлени вратички (за гафене и измъкване на "наши"), а понякога, също много често, просто се сере без грам връзка с мозъка или умишлено, с изключително лоши намерения (стригане на захлупено стадо), също много. Освен това, би трябвало по някакъв начин да се прави разлика в зависимост от вида на изтеклата току-що винетка. Защото определено не е едно и също дали някой, който съвсем целенасочено си е купил винетка за няколко дни и след това е "забравил" и още седмица или повече е карал без винеткла или става дума за годишна винетка, когато пресрочването с няколко дни звучи (и тежи) по съвсем различен начин. :dontknow: Ама какво съм тръгнал да се хабя. КОЧИНА, ДУПКА СМЕ и това си е.

P.S.: А я си представете, че те умишлено бавят уведомяването ти, само за да те принудят да натрупаш 10, 30... 100 глоби? И какъв изобщо е възпитателният ефект от такова нещо, освен да ти ошушкат последните спестявания, да ти наритат канчето, да те накарат да се чувстваш пълен неудачник и да ти дадат още един много обоснован повод да мразиш кочината (държавата), в която живееш? При положение, че за тези винетки те снимат навсякъде и спират обикновено много скоро след първото нарушение, за да обосновано каквато и да е глоба много над самата стойност на винетката? Явно това е напълно обоснована и възможна хипотеза при така наличната постановка на нещата. :dontknow:

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон юни 14, 2021 12:31 pm

Защо трябва да те уведомяват? Винетката си има краен срок, известен при закупуване. Тези разсъждения с незнаенето няма да минат в съда. Твоят приятел може да оспорва трите допълнителни глоби след консултация с адвокат, но че е в нарушение на закона няма съмнение. :deal:
Последна промяна от Victus на пон юни 14, 2021 12:41 pm, променено общо 1 път.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юни 14, 2021 12:39 pm

Основната ми теза е за абсурдната четворна в случая (иначе потенциално n-торна, n->∞) глоба за реално еднократно нарушение (това за мен е така, без значение от законодателните въртели и тълкувания, които са възможни, особено със скапаното законодателство у нас). Точка от моя страна по темата.

Отговори

Върни се в “Разни (крими, аварии, авто-мото, голотийки, хумор...)”