КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 04-07.2021

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон юли 19, 2021 10:29 am

Днес вече трябва да вали. С обръщането на потока от СЗ ще ни излезе късметът. :grin1:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

yavor_zhekov
Регистриран: чет юли 31, 2014 4:02 pm

Мнение от yavor_zhekov » пон юли 19, 2021 8:16 pm

Вечерния понамали жегата и я вкара в руслото на досегашните.
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт юли 20, 2021 9:39 am

Много прилични околокласически юлски температури до неделя)
Така да се кажа, малко ретро :)
Лично аз много се кефя, само вятърът днес иутре пречи кефът да бъде съвършен.
В пункта няма да вали вече днес, около 30 -близки до теорет. макс заради ЗСЗ ветрец, силен на моменти.
Чак, признавам, с неудоволствие очаквам завръщането на модернизма (35+) в понеделник. :|

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » вт юли 20, 2021 9:51 am

Да кажем, да, околонормени Юлски дни, е една идея можеше и по-ниско да бъде, но хайде няма да издребняваме с градус, два....на фона на възможностите ог понеделник нататък. А иначе, нормалното лято е идеално, с човешки температури , че последните дни без климатик нощем не се спи.....ама хич.

https://www.wetterzentrale.de/de/show_d ... id=OP&bw=1

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет юли 23, 2021 9:14 pm

Страшна работа............ :!:

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » пет юли 23, 2021 9:46 pm

Наистина иде страшна работа !! Това на картите на ГФС ако се случи ще е историческо и може националния рекорд да бъде подобрен и то през август . Има една много малка изотерма с 30 ℃ на 850 хпа над Македония и югозапада . Това е изродско , при земя ще вземе да отпери 47 .
Извън догадките за август, но от другата седмица едни постоянни 35 + ( може и 38-9 ) също никак не са за подценяване и ще е тежко за организма . Вече лятото в Бг , особено в южната част си е предимно с тропичен характер и преобладаваща тропична ВМ . Натисна ни от края на юни и настъпи сухия сезон , Тракия стана савана 😀

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб юли 24, 2021 8:46 am

Така, в шеги и закачки, как летата у нас били "скапани" (в смисъл - хладни, цитат от друг форум), следващата седмица започва или по-скоро продължава намеците от началото на астрономическото лято, за някакъв уродлив хибрид между 2000 и 2012.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб юли 24, 2021 9:11 pm

Очерта се близо седмица с отвратителни температури около 37/42 градуса... Засега районите на Сандански, Монтанско, Видинско, Плевенско и Пловдивско изглеждат най-вероятните кандидати за евентуални 43-44. Във височина до 29гр. в ЮЗБ, забележително си е.
За Русе пика на жегата се очертава 28-ми и 29-ти при максимално 24гр. на 850хпа и 40-ка изглежда напълно възможна вече, но няма да сме колоса, предполагам и се надявам. Да не забравяме, че миналата година имахме и през семптември 40, тъй че нищо рекордно. :laughm:
Вече се прокрадват по-смело в опашките сценарии за захладжането в началото на август. Всъшност в почти цяла Европа ще е доста хладно за средата на лятото и само ние на Балканите, южната половина на Италия и югоизточните райони на Испания ще сме каръците. Тенденцията е към средата на месеца да се облажим и ние от тоя хладен въздух поне на няколко порции. В сегашния рън главният дава до 25гр. при земя максимални на 6.08. Ако цената на тая ужасна седмица ще е нормално по старите стандарти лятно време - съгласен съм на изтезанията. :lol:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » съб юли 24, 2021 9:30 pm

В Русе ще ви смаже, за съжаление, това че е по-малко на 850 не значи че не сте кандидати за 43-44. Всъщност 24 на 850 е таман идеално за 42-43 градуса. Навремето ми беше направило впечатление, че много лесно се достигат там теоритичните максимални, даже имаше и спекулации дали не завишава станцията. В Софето чак ми е странно колко ниски Т дават от yr.no, според мен още от сряда отиваме на 36-37+ максимални до второ нареждане.
Такава жега отдавна не е било, 2017та имаше високи максимуми, ама бяха за 1-2 дни, сега не им се вижда краят.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)
Зона Б5 - http://weather-webcam.eu/sofia-zona-b-5 ... a-panorama

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб юли 24, 2021 10:33 pm

Yr.no занижава с по няколко градуса максималните. И за тук дава 36-37 и чак на 1.08 - 38.
При предната топлва вълна средата на юли, си карахме с максимуми около 15-16гр. над Т850 и дори и НИМХ се подвеждаха и даваха 3-4 гр. над реалните всеки ден. Сега обаче атмосферата е суха и нагрята, наслага се нова вълна без сериозн озастудяване и без валежи и може и да излезеш прав. Ще видим. :hmm:
За Русе се очертава поток от изток, а за 28-ми, а от 29-ти от североизток (по ИКОН), което смятам намалява много шансовете за рекордна жега. Според тях дори на 31-ви ще захладене на СИ с превалявания.
При ЕЦ пък на 850хпа тук ще е около 20-22 и чак на 31-ви ще стигне 23-24 и на следващия ден започва сериозно захлждане. :thumbup: При тях и за западната част на БГ е една идея по-смекчена жегата. Най-добре ще са си плажуващите, каквото и да си говорим. :wink:
Стринг може да пусне един тур да се поупражняваме. :grin1:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед юли 25, 2021 2:41 am

Най-накрая истинско лято, да се усети. Дано и зимата да е така!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » нед юли 25, 2021 1:36 pm

Разгледах баричното поле за жегите и някакви турбо апокалиптики не видях. Май на 31.07 ще е най-топлия ден. Най-топло ще е в западната част на Северна България. Там ще минава оста на гребена, градиент би трябвало почти да няма и въпреки, че така се гарантира прегрева, не бих казал, че потенциалът на жегата във височина ще се и стиска максимално. В Южна БГ би трябвало да подухва от изток, което е подходящо май само за долината на Струма за по-високи температури. Но, коментирам само настоящото обновление. Така или иначе толкова сигурни 40ки в низините не съм виждал скоро, но абс. макс повече от 42, 42,5 не виждам засега.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юли 25, 2021 7:50 pm

Едно нещо обаче ми изглежда доста сигурно - по морето няма да се усети грам гореща вълна, даже нощем може да е малко хладно :shiver: :grin1: (поне в Синеморец съм го играл това, насред брутални иначе за страната горещи вълни, като духне странджанския нощен бриз и... :laughm: )... Единствено на 02.08., когато ще стане осезаемо освежаване на горещините, може и по морето да духне от ССЗ и да стане малко по-хард жега (но при ниска влажност ;) ), но даже и това не е много сигурно, ще видим как ще се изменят подробностите дотогава ;) ...

Очакваният източен полъх като цяло над страната може да предизвика доста разочарования у излезлите с прекалено големи кошници, мжду другото, ама да видим как, къде и колко точно :hmm: ...

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед юли 25, 2021 8:51 pm

Ъм, Стринг??? Гледам за Варна се дават 32-35гр интервал. С по-високата влага не виждам как ще бъде по-приятно от в София например. Нощем на 10000% ще има тропични, а с тези 25гр във височина вероятно ще има и екваториални. Така че не знам :dontknow:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юли 26, 2021 12:16 pm

nikolai kamburov написа:
нед юли 25, 2021 8:51 pm
Ъм, Стринг??? Гледам за Варна се дават 32-35гр интервал. С по-високата влага не виждам как ще бъде по-приятно от в София например. Нощем на 10000% ще има тропични, а с тези 25гр във височина вероятно ще има и екваториални. Така че не знам :dontknow:
Кой го дава и цената изгодна ли е? :laughm: Ще видим само до няколко дни, много скоро демек ;) . Аз изхождам от това, че морската вода този път не успя да достигне някакви изродски стойности, даже в момента е съвсем минимално над... някаква норма (не знам коя е актуална изобщо :laughm: ). През повечето дни няма да има съществени градиенти на изток, но все пак ще има лек "намек" за поток откъм морето. Бризът обаче... ооо, очаквам да бъде доста брутален (може би основно дневния все пак, но някои "странности" в това отношение не са ми съвсем ясни :hmm: , явно съм "тествал" твърде малко край море :grin1: ) при очертаващия се контраст на въздушните маси (над море/суша). Така че... ще видим, но аз към момента не виждам поводи за голям "оптимизъм" относно възможни големи жеги и мор по морето :dontknow: ...

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”