ВЪПРОСИ ОТ ОБЛАСТТА НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА (разни)

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » нед яну 17, 2021 1:20 pm

Сега потърсих по този въпрос и излезе , че най-високата мет.станция в света е на South Col по най-популярния път за изкачване на Еверест от южната страна на височина почти 8000 метра , скоро ще има и на "балкона" на 8400 метра
https://www.nationalgeographic.org/eart ... embed=true
Валежи конкретно няма как да измери , но според анализи на върха падат около 1000-1500мм на година.Все пак планината произвежда собствени валежи заради изцеждането по-склоновете и издигането на въздуха , така че няма никакъв проблем да си вали на 9000 метра , интересно е ако Хималаите бяха с 15км височина , какъв щеше да е климата там :hmm: :laughm: Иначе примерно ако върха вече една висока тръба от морското равнище до 9000 метра , сигурно горе нямаше да вали много , но все пак говорим за Хималаите масивна и обширна планина , влажен въздух от Индийския океан се блъска със склоновете изкачва нагоре и вали здраво.....затова е и много трудно да се предвиди като прогноза, прозорец за изкачване, заради сложната орография на района

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » нед яну 17, 2021 1:49 pm

Към grum... Имаше една станция на седлото между Еверест и Лхотце, линк на която в момента нямам, но я имаше онлайн, на около 7950м в щурмовия лагер 4 на експедициите по класическия път през ледника Кхумбу. Само температура, вятър и налягане мери. С валежите е много трудно май при такива условия. От друга страна на тази височина незнам дали по малко о влага помага да не се обледяват много уредите, както е например на нашите върхове. А, ето Скай е пуснал линк :thumbup:
Към weather_master... Разбира се, че геопотенциала участва във формулата, не съм го забравил ;) Като спомена озона се сетих, че той беше една от причините за по-високите стратосферни температури през зимата в полярните области, отколкото през лятото. Физическият смисъл на това не мога да се сетя в момента без да направя справка, но в момента не ми се рови. Нещо беше свързано с ъгълът на слънчевите лъчи и кин. енергия. Иначе за тропопаузата е ясно, че е задържащ слой, който силните конвекции пробиват, а където не могат пък се образуват наковалните, но това е твърде общо де.. Всъщност тя цялата стратосфера трябва да се явява задържащ слой с този обратен ход на температурата.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » нед яну 17, 2021 1:57 pm

grum, SKYLINE, wolfie, още през май 2019 бе монтирана станция на 8430м. Идеята е била на самия Еверест, но по разни причини (голяма навалица по трасето е една от тях) не са успели за там. Скоро след монтажа обаче данните изчезнаха - дали поради повреда или по някаква друга причина... :dontknow:
Последна промяна от Бял облак на нед яну 17, 2021 2:10 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » нед яну 17, 2021 2:00 pm

:thumbup: Това съвсем го бях забравил. Абе Йети я е счупил! :grin1:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » нед яну 17, 2021 2:12 pm

Сега пак прегледах статията и има ъпдейт от редактора - станцията е спряла да предава данни на 20 януари 2020. Останалите си бачкат обаче.

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » нед яну 17, 2021 5:25 pm

Ехе към 1000 -1500 щом падат доста сняг е това . Е той се събира в по полегати места разбира се . Но да ако върха беше да кажем 15 Хил метра вероятно всичко докато стигне до горе ще се е изцедило ,пък и ще е минал тропопаузата

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт юли 20, 2021 12:42 am

naftalinov написа:
пон юли 19, 2021 11:40 pm
Аз тези дни си мисля и друго - каква част от потта всъщност не е пот, ами е кондензирана влага върху кожата? :roll: При тези проценти около и над 75... все ми се струва, че би следвало поне една част да е. ...
Ами никаква част всъщност. :dontknow: За да кондензира нещо от околния въздух върху кожата, точката на оросяване на въздуха трябва да е по-висока от температурата на повърхността на кожата. Отговори си сам на въпроса дали и при какви обстоятелства това е възможно :grin1: ...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт юли 20, 2021 11:02 pm

Нафталиновият е един завършен гений просто......

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед юли 25, 2021 7:21 pm

Stringmeteo написа:
вт юли 20, 2021 12:42 am
naftalinov написа:
пон юли 19, 2021 11:40 pm
Аз тези дни си мисля и друго - каква част от потта всъщност не е пот, ами е кондензирана влага върху кожата? :roll: При тези проценти около и над 75... все ми се струва, че би следвало поне една част да е. ...
Ами никаква част всъщност. :dontknow: За да кондензира нещо от околния въздух върху кожата, точката на оросяване на въздуха трябва да е по-висока от температурата на повърхността на кожата. Отговори си сам на въпроса дали и при какви обстоятелства това е възможно :grin1: ...
Ами благодаря ти, че ме ограмоти още малко на тема метеорология. :) Досега това нещо, наречено "точка на оросяване" само го бях чувал, предполагах какво може да означава, но след това го бях забравил.

А "коментара" на Дедо ви сам го олицетворява - нека си пази знанията за себе си, само е добре да редуцира малко "комплиментите" и ехидния сарказъм. Не постига нищо друго, освен сам да си сваля собственото ниво по този начин в очите на околните. :dontknow:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон юли 26, 2021 1:23 pm

Нафталинов , не носиш на комплименти!)
Подценяваш се - аз не се имам за нищо повече от който и да е тук, поне от тия, които не съм скрил (ти не си в т.ч. очевидно).
Тъй че няма нужда да се принизявам, щото не съм нещо повече от теб (за разлика от форумните ананаси) но ще ти дам един приятелски съвет.
Опитай се сам да обмисляш и разбираш нещата, така разбирането ще бъде много по-качествено. Както, когато се сетиш за нещо, дето го знаеш, но на момента не се сещаш. Ако се сетиш сам, вероятно вече ще го запомниш завинаги, а ако някой ти го каже, най-вероятно пак ще го забравиш.
Няма как да не си стигал до тоя извод. Така работи мозъкът.
Точката на росата е яко нещо. Ако си шофирал достатъчно, почти всеки сезон сутрин се случва (макар не толкова често, но достатъчно): караш в някаква долина, може да има мъгла, но може и да няма. Започваш да се измъкваш от долината и изведнъж буквално колата се облива от кондензирана вода. Не отвътре, като зимата, а по външните стъкла. Стопроцентова загуба на видимост за под секунда, дори е доста опасно, ако не си подготвен и се паникьосаш - нищо не предвещава подобен развой. Та това не е потта на колата :)))))
Като размислиш и си обясниш защо (а това е и друг начин на отговор на въпроса ти), ще видиш, че ти мисля доброто ;)

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пон юли 26, 2021 6:50 pm

bismarck написа:
пон юли 26, 2021 1:23 pm
Нафталинов , не носиш на комплименти!)
Подценяваш се - аз не се имам за нищо повече от който и да е тук, поне от тия, които не съм скрил (ти не си в т.ч. очевидно).
Тъй че няма нужда да се принизявам, щото не съм нещо повече от теб (за разлика от форумните ананаси) но ще ти дам един приятелски съвет.
Опитай се сам да обмисляш и разбираш нещата, така разбирането ще бъде много по-качествено. Както, когато се сетиш за нещо, дето го знаеш, но на момента не се сещаш. Ако се сетиш сам, вероятно вече ще го запомниш завинаги, а ако някой ти го каже, най-вероятно пак ще го забравиш.
Няма как да не си стигал до тоя извод. Така работи мозъкът.
Точката на росата е яко нещо. Ако си шофирал достатъчно, почти всеки сезон сутрин се случва (макар не толкова често, но достатъчно): караш в някаква долина, може да има мъгла, но може и да няма. Започваш да се измъкваш от долината и изведнъж буквално колата се облива от кондензирана вода. Не отвътре, като зимата, а по външните стъкла. Стопроцентова загуба на видимост за под секунда, дори е доста опасно, ако не си подготвен и се паникьосаш - нищо не предвещава подобен развой. Та това не е потта на колата :)))))
Като размислиш и си обясниш защо (а това е и друг начин на отговор на въпроса ти), ще видиш, че ти мисля доброто ;)
Бисмарк, прощавай, задето не съм разбрал правилно предишния ти пост. :) На мен сивото вещество и чувството за хумор са ми, така или иначе, в недостиг, но това си е мой проблем. За сметка на това, опитвам да работя върху себе си - да се обогатявам и да коригирам гореописаните си недостатъци. В този ред на мисли, много приятно ме изненада с последния си пост, който аз сега цитирам и ще приема на драго сърце съвета ти. Давам си сметка, че май винаги съм го предпочитал така, поне що се отнася до часовете по математика, както и упражненията в университета. Радвах се на учителката ни по математика как прибягваше през теорията като новоизлюпена нестинарка без мазоли по ходилата през жаравата... за да стигне до задачите, в които нагледно да обясни урока. Получаваше ми се безотказно и вкъщи почти не решавах задачи.
Инак, тогава написах онзи пост във Фактически в състояние на "афект" от "мазната" вечер с висока относителна влажност на въздуха. А и при тогавашната ми липса на познание за точката на оросяване, кончето съвсем кривна по росния път към реката :lol: . Просто гледах да обвиня изцяло природата за всичко, вкл. за това как затруднява механизмите на човешкото тяло за охлаждане. Като се замисля, обаче, ако точката на росата беше толкоз висока, че да се кондензира върху кожата, то тогава всичко наоколо щеше да е плувнало в "пот" с неговата по-ниска температура, отколкото е тази на повърхността на кожата ни. :hmm: :grin1: :laughm: Все едно е валял най-великият порой от десетилетия насам, с вятър и го е наблъскал по всички възможни фасади, покриви, листа, стволове..., от всичките им страни.
За съжаление, примера с шофирането през долината не мога да си го визуализирам, защото не ми се е случвало да шофирам сутрин през долина (или поне нямам такъв спомен). Там го карам на представи/мислене как би следвало да изглежда, но да, г/д представих си го.
едит: в Уикито статията ми се струва хубава и разбираема. При ОВ 100% казват, че точката е равна на текущата температура на въздуха, което ми се струва логично. Има и една табличка:
очка на оросяване Относителна влажност при 32 °C
Над 26 °C 73% и повече
24 – 26 °C 62 – 72%
21 – 24 °C 52 – 61%
18 – 21 °C 44 – 51%
16 – 18 °C 37 – 43%
13 – 16 °C 31 – 36%
10 – 12 °C 26 – 30%
Под 10 °C 25% и по-малко
Тоест, за да кондензира върху кожата и ако приемем, че Т на повърхността й е 35 градуса, то трябва един от тези два сценария да е изпълнен:
1. Да има ОВ 100%, съчетана с Т 36 градуса или нагоре
2. Ако ОВ е по-ниска, то трябва Т да е поне 40 градуса, за да стане номерът, а ако е по-сух въздухът - трябва да отива към 50-те, че и още нагоре. Дотогава вече ще съм се опекъл, та след това тепърва да почвам да се варя/задушавам. Малко кулинарно се получи накрая. :lol:

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”