ЕНЕРГИЯ ОТ ВЕИ, ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ. ЕКОЛОГИЯ РАЗНИ

Тази тема също е доста популярна и няма нужда от много обяснения, струва ми се.
Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб сеп 04, 2021 10:22 pm

А ние ще слагаме климатик на бабата, че не може да мъкне дърва вечере :grin1: За сега цените са регулирани за битовите потребители, а повишение на цените почти няма. Много сложна задача пред политиците, и осбенно за предстоящата зима с тези все по високи цени на газа и СО2 квотите, вече зелената енергия изглежда добра алтернатива, въпросът е дали можем да си я произведем. Май сериозно трябва да се замислим за внос .
За сега ми изглежда, че никой на политическата сцена няма идеи или поне няма никакви разговори по въпроса, политиците се занимават с битовизми и корпоративни войни
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 11, 2021 12:56 am

ТЕЦ „Бобов дол” разширява с над 100 000 кв.м терена, на който ще реди парк с над 240 000 слънчеви панела
10-09-2021 11:30
...
Директорът на Централата разкри, че в плановете на ТЕЦ Бобов Дол експертите са заложили производство на зелен водород, който ще се добива чрез електролиза на вода.

„Необходимата електрическа енергия за производство на зелен водород ще се осигурява именно от новоизградения фотолтаичен парк. Съоръжението ще е сред най-големите на Балканите и ще се състои от 240 000 соларни панела с мощност от 100 мвтч. Според плана на място ще изградим мрежа на ниско напрежение, която ще служи за връзка между ТЕЦ Бобов Дол и трансформаторен пост.“ обясни инж. Любомир Спасов.

След като се отказаха от производството на енергия от отпадъци, от ТЕЦ Бобов Дол започнаха да инвестират в големи проекти за диверсификация на горивния микс. От Централата залагат на постепенно премахване на въглищата чрез поетапно въвеждане на биомаса, природен газ, както и инвестицията в огромния фотоволтаичен парк.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 11, 2021 3:19 pm

„Росатом“ планира строителство на вятърни централи в цяла Русия
11-09-2021 01:15
Компанията на „Росатом“ за строителство и експлоатация на вятърни централи „Новавинд“ предвижда изграждането на нови съоръжения във всички региони на Русия, където е възможно.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср сеп 15, 2021 4:16 pm

Англия/Великобритания е пионер в доказателството за това, че елфическатаенергия е булшит.
Вече няколко дребни доставчика 9с по 100 к и половин милион клиенти) са фалирали и прекратили дейността си. Британският регулатор се чуи на кого да "пробута" тези клиентски маси, тъй като заради елфическите източници няма как да не са на загуба (евентуалните нови резпределители). :grin1:

https://www.forbes.com/uk/advisor/perso ... t-updates/

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пон сеп 20, 2021 9:50 am

Дано след като цяла Европа се простреля в крака заради тези зелени популисти дебили, да се вразуми, преди да се е простреляла в главата :guns:
Нямам против да се направи възможното да се опази природата, но до момента, в който не се изградят достатъчно ядрени мощтности (цялата вселена се движи от различни видове ядрен синтез, но явно хората са по - умни от природните закони), плюс достатъчно ПАВЕЦ - и, тип Чеира, да държат като батерии енергията от еко недомислиците, когато те все пак работят (въпреки, че ми е любопитно да видя как и къде Холандия прави ПАВЕЦ), да оставят енергийната система да функционира по начина, по който е функционирала като хората десетилетия.
Вместо това обаче някои страни даже бяха решили да затварят и АЕЦ - и. Любопитно ми е чичо Шваба как ще гласува сега, когато и по неговите стандарти тока му стана скъп, и дали тренда няма да се обърне.
Чета сега в Ройтерс, някой евродебил се изказал, че видиш ли след като в момента перките и соларите не дават досатъчно ток, защото явно няма достатъчно вятър и слънце в западна Европа, трябва не да се мисли за друг тип източници, ами да се изградят още перки и солари. Само не мога да си обясня, когато слънцето не пече или вятъра не духа към текущите инсталации, как ще го накараш да духа и пече към новите :laughm:
Любопитно ми е и дали ще продължат в средно далечно бъдеще да натискат за електромобили, като с тези политики ток явно няма за производство, бизнес и домашни нужди.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон сеп 20, 2021 10:02 am

Отговорът е да на всичко. Човечеството умишлено се бута към масов колапс. Между другото решението, което преди години изглеждаше като популистко да не се строи АЕЦ Белене или нов блок на Козлодуй, ще се окаже най-грешното в новата история на България след 1990-та.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пон сеп 20, 2021 10:17 am

Но забележи, че, ако през 2005 г. се говореше за около 5 милиарда долара (по спомен) за два блока по 1000 МВтч в Белене, сега само и 10 милиарда няма да ни стигнат!

Няма нищо случайно на този свят. Само някакви си 10-ина милиарда долара разлика!

gugun4u

Мнение от gugun4u » пон сеп 20, 2021 10:19 am

Geogri Zahariev написа:
пон сеп 20, 2021 10:17 am
Но забележи, че, ако през 2005 г. се говореше за около 5 милиарда долара (по спомен) за два блока по 1000 МВтч в Белене, сега само и 10 милиарда няма да ни стигнат!

Няма нищо случайно на този свят. Само някакви си 10-ина милиарда долара разлика!
Да, и тогава на някои им се струваха много. А сега тези два реактора вече щяха да работят ... :!:

Geogri Zahariev

Мнение от Geogri Zahariev » пон сеп 20, 2021 10:21 am

gugun4u написа:
пон сеп 20, 2021 10:19 am
Geogri Zahariev написа:

Да, и тогава на някои им се струваха много. А сега тези два реактора вече щяха да работят ... :!:
Да, и сега се сеща, че прогнозната цена на МВтч беше около 100 лева и ни се виждаше неоправдано висока!
P.S.
Сега се поразрових и намерих следното:
"7 Април 2005 г., агенция Mediapool, Мирослав Севлиевски: "... ще се строят два блока с мощност по 1000 МВ. Заложените инвестиции са 2,4 млрд. евро, като 500 млн. евро е цената на площадката Инвестициите за доизграждане на централата и доставката на реактори ще са за около 1,9 млрд. евро."

Прочетете повече на: https://ime.bg/bg/articles/proektyt-bel ... z76zKpxvwf"....

Без коментар!
Отделно, дали тези 2,4 милиарда евро са били реалистични?

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон сеп 20, 2021 10:41 am

Geogri Zahariev написа:

Първо не съм сигурен че някога се е говорило за само 5млрд долара. Второ може би забравяте, че през 2005-та година средната заплата в България беше 300лв и 5 млрд. долара бяха ужасно висока цена. Трето всички знаехме че АЕЦ Белене беше една голяма корупционна схема на червените. Имаше варианти да се построи много по-евтино със западна технология. Но не - ние си избрахме Русия. (Защо?). Четвърто - сделката беше обвързана с дългогодишни договори за изкупуване на ток на непазарни цени. Точно като американските ТЕЦ!
В заключение: АЕЦ Белене щеше да вкара България в голяма зависимост и огромни дългове. Сделката предвиждаше взимането на голям кредит от руски банки с недобра лихва. Това беше едно от най-силните неща, които направиха ГЕРБ да спрат този проект. И забележете: БСП като се върна на власт 2013-та искаше да рестартира проекта. Но не го направи. Замислете се защо! Защото знаят как щяха за заробят България с него и не посмяха да го направят. А можеха. Така че добре че не го направихме. Учудвам се, че още има хора, които си мислят че това щеше да е добре за България. Явно мисленето ни куца.... :hmm:

weather_master

Мнение от weather_master » пон сеп 20, 2021 10:47 am

gugun4u написа:
пон сеп 20, 2021 9:50 am
Дано след като цяла Европа се простреля в крака заради тези зелени популисти дебили, да се вразуми, преди да се е простреляла в главата :guns:
Нямам против да се направи възможното да се опази природата, но до момента, в който не се изградят достатъчно ядрени мощтности (цялата вселена се движи от различни видове ядрен синтез, но явно хората са по - умни от природните закони)...
Нали правиш разлика между ядрен синтез и ядрен разпад? Ако владеехме ядреният синтез щеше да е съвсем друго. За съжаление още нямаме тази технология. Опити се правят, но технологията не е стабилна. Ако се създаде "изкуствено слънце" на Земята, това би решило доста енергийни проблеми на планетата с минимални щети върху околната среда.

gugun4u

Мнение от gugun4u » пон сеп 20, 2021 11:32 am

weather_master написа:
пон сеп 20, 2021 10:47 am
gugun4u написа:
пон сеп 20, 2021 9:50 am
Нямам против да се направи възможното да се опази природата, но до момента, в който не се изградят достатъчно ядрени мощтности (цялата вселена се движи от различни видове ядрен синтез, но явно хората са по - умни от природните закони)...
Нали правиш разлика между ядрен синтез и ядрен разпад? Ако владеехме ядреният синтез щеше да е съвсем друго. За съжаление още нямаме тази технология. Опити се правят, но технологията не е стабилна. Ако се създаде "изкуствено слънце" на Земята, това би решило доста енергийни проблеми на планетата с минимални щети върху околната среда.
Манастирецо, и тука ли се довлече да хвърляш СПАМ бре? Зависмости, тъпотии, дрън дрън. Русия е хванала абсолютно цяла европа за мЪдете, и Европа само и помага това да става още по зле. Заради закриването на въглищтнтие централи и застоя на ядрената енергетика в западна Европа, ако утре Русия спре кранчето ще настанат масови безредици в цяла Европа в рамките на дни. Заради популистките идеи на псевдо - зелени дебили вървим към катастрофа. Вместо да се мисли как да се намалят емисиите с по - ефективно и дълготрайно производство, се мисли как да се засилва консуматорството, защото на пръв поглед движи икономиката. Купуваш си телефон, за 2 години е за коша. Купуваш си пералня работи 2-4 години, разваля се, елементарна част от нея струва колкото половината пералня - хвърляш я. Взимаш нова кола, двигателя е направен турбо гига мега еко, изкарва 120-200К км, разпада се, хвърляш колата(поне в западна Европа). На всичко отгоре турбо мега гига еко новата кола (примерно един Хюндай Туксон) гори 10 градско, 10 извънградско (но е ЕКО) и по тромав от моята, докато моята 2 тонна 8 годишна кола гори 10 градско и ... 6 извънградско (но не е последен писък ЕКО), а предишната ми пък вече 14 годишна кола (вярно по - лека) гореше 7 градско и 5 извънградско, а по класациите пък съвсем не е ЕКО :grin1: Всичко това води до огромни ресурси за да се преработи боклука и да се направи нов боклук. Вместо да се анагажира човешкия потенциал да генерира по - качествен и дълготраен, може би по - скъп продукт за да не спре икономиката, дебилите мислят ЕКО дивотии, които се вижда до къде водят. До колкото защо избрахме Руските реактори - може би защото са едни от най - добрите в света? И това не го казвам аз, това е признато от целия цивилизован свят. Тези руски реактори могат пре спокойно да работят със западно оборудване (каквата всъштност е идеята към момента и РосАтом са ОК с това), но продължават да не се строят. Заради недълновидни решения, взети на местно и европейско ниво е много вероятно да затънем. Много да затънем. Ако имаш други факти и цифри - давай. Ако не, си стой в калта на заедно с любимото ти ГЕРБерско фандъче в манастирските и не оСПАМвай всяка тема с глупости неподкрепени с факти.

weather_master

Мнение от weather_master » пон сеп 20, 2021 11:54 am

Не мога да разбера защо си ме цитирал, като говориш за съвсем други неща. :dontknow: Как стигнахме до колите и т.н. Иначе съм съгласен като цяло с много неща, които писа. Вече има голям отлив от тези коли с турбо и не си знам си още с какво и се връщат старите технологии на обикновените двигатели. А относно защо всичко се прави некачествено и се хвърля след края на гаранцията само ще дам пример. На времето телефоните на Нокиа бяха железни. Работил съм за тях и знам какви спецификации и тестове за качество имаха. Телефоните им издържаха 10 години. И какво стана с Нокиа? :lol: Явно така е устроен сега светът. Никой няма да ти прави кола, която да я караш 15 години и 500к км без проблем. Бизнесът с части е голямо перо на големите OEM-и. Ако ме питаш естествено, че не ми харесва това, но не виждам как ще се промени...

Geogri Zahariev

Мнение от Geogri Zahariev » пон сеп 20, 2021 12:00 pm

weather_master написа:
пон сеп 20, 2021 11:54 am
Не мога да разбера защо си ме цитирал, като говориш за съвсем други неща. :dontknow: Как стигнахме до колите и т.н. Иначе съм съгласен като цяло с много неща, които писа. Вече има голям отлив от тези коли с турбо и не си знам си още с какво и се връщат старите технологии на обикновените двигатели. А относно защо всичко се прави некачествено и се хвърля след края на гаранцията само ще дам пример. На времето телефоните на Нокиа бяха железни. Работил съм за тях и знам какви спецификации и тестове за качество имаха. Телефоните им издържаха 10 години. И какво стана с Нокиа? :lol: Явно така е устроен сега светът. Никой няма да ти прави кола, която да я караш 15 години и 500к км без проблем. Бизнесът с части е голямо перо на големите OEM-и. Ако ме питаш естествено, че не ми харесва това, но не виждам как ще се промени...
В допълнение, китайците до такава степен са се изпедепцали, че създават платки, чиито спойки се прецакват точно на 24-тия месец!
И, естествено, това, което управляват, отива на боклука и пак - ново.
Така се генерира и ръстеж ... ама на китайската, а не на българската икономика.

gugun4u

Мнение от gugun4u » пон сеп 20, 2021 12:00 pm

weather_master написа:
пон сеп 20, 2021 11:54 am
Идеята в случая ми беше, че вместо зелените дебили да вървят срещу причините за огромната нужда от енергия, те вървят срещу устойчивото произоводство на енергиея. И без регулации, които да намалят нуждата от енергия, без това да намали качеството на живота отиваме в големи проблеми. Все едно да трябва да избираш дали днес ще шофираш, дали днес ще можеш да се топлиш или дали днес ще имаш пералня. Цялото това нещо е безумие и не решава проблема с екологията естествено...

Отговори

Върни се в “Как да живеем екологично”