Биоземеделие

Тази тема също е доста популярна и няма нужда от много обяснения, струва ми се.
Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Биоземеделие

Мнение от Stringmeteo » чет мар 23, 2017 4:59 pm

В. Ралчева: Слушаме как биоземеделието е приоритет, а като се правят бюджети, нещата са различни

Над 1500 биопроизводители ще бъдат засегнати, ако заповедта, забраняваща нови кандидати по мерките за биоземеделие, остане в сила
Над 1500 биопроизводители ще бъдат засегнати, ако заповедта, забраняваща нови кандидати по мерките за биоземеделие, остане в сила. От години насам много от промените в наредбите и правилата за прилагането им се случват в последните дни преди новата кампания за подпомагане и заявяване на площи, което поставя всички земеделци в ситуация да са планирали и разчели по някакъв начин стопанската си година, която всъщност отдавна е започнала. Това каза за предаването "Преди всички" Веселина Ралчева, председател на Асоциация "Биопродукти". ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон апр 10, 2017 1:57 pm

Отказът от пестициди ще спести пари, без да загуба на добиви, сочи ново проучване

Почти всички видове земеделски стопанства могат да намалят използването на пестициди при същото количество продукция като потенциално дори спестят пари, изненадващо установи ново мащабно проучване проведено във Франция, съобщи The Guardian.

Това не е чак на 100% по темата...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт окт 01, 2019 5:13 pm

Масло от Нийм.
Всеки що-годе занимавал се поне с 2-3 цветчета знае вероятно, но нека го сложим тук: Маслото от Нийм, съвсем естествен и безвреден за пчели и калинки продукт, убива безотказно много гадове по насекомите и най-вече ви лишава от акари.
Акарите (гугл ит) са голям проблем за стайното растениевъдство, но този продукт с едно профилактично пръскане на няколко месеца ви отървава от гнусните членестоноги (паяците, както и акарите НЕ СА насекоми).

За разлика от многобройните бабешки лекове, маслото от нийм наистина действа безотказно и е безвредно за полезните насекоми като пчелите (те не ядат зелени части, като напръскате) нито калинките(калинките са душмани за много вредни насекоми вкл. листните въшки).
Сетх се, защото прибрах няколко тропически палми и банани в едната стая от полето и напръсках превантивно с него.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт мар 16, 2021 2:40 am

Намират ли път до потребителя регистрираните биостопанства
15.03.21 в 12:56

Катрин Цанев напуска добре платена работа в ООН и създава биоферма в село Тодорово
15.03.21 в 12:27
Катрин Цанев е основател на биоферма в село Тодорово до Плевен. Преди това е работила за организацията по прехрана и земеделие към ООН. След седем години перспективна и добре платена работа в ООН, Катрин сменя кардинално посоката и се заема с отглеждане на зеленчуци, овошки и лимец по нивите в Троянско и Плевенско.

Изображение

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет сеп 23, 2021 5:24 pm

Биофермерът Васил Ралчев и другото лице на земеделието
23.09.21 в 10:20
Васил Ралчев развива семеен малък бизнес. Той е производител на биоплодове и зеленчуци, както и на етерично-маслени култури.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед ное 21, 2021 12:43 pm

За биоземеделието... още веднъж
04.06.21
Биоземеделието, казват, е подчинено на естествената обработка на почвата и насажденията и в този смисъл терминът би следвало да бъде просто земеделие.

Защото какво по-естествено от градината, в която се ражда храната ни, от връзката, която изграждаме с растенията и със земята?

И тъй като вегетацията на зеленчуците е в разгара си – срещата е с Георги Маджаров и неговата ферма за биоземеделие в село Алеко Константиново.

За да се занимава със земеделие, Георги – програмист по образование и по вече бивша професия, завършва Аграрния университет в Пловдив.

В кариерата си на земеделец той се сблъсква с немалко трудности, но продължава да следва проекта и мечтата си за чиста храна.
...

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » нед ное 21, 2021 12:51 pm

И, сметай, че най-малкото без пръскане със съответните химически разтвори (дори синият камък си е отрова), нищо няма да се роди.
Био е друг път.
Вероятно ги тори с оборски тор. Това да му е максимума на "боито".

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед ное 21, 2021 4:02 pm

Аз имам колега в с. Гърло, който си гледа зеленчуци за собствено ползване и не пръска с нищо, някакви маи и подобни слага и да тори с оборска тор. Баба ми също не ги пръскаше с нищо, 80-те, после през 90-те изведнъж се появиха масово болестите по доматите, климатът ли се промени, сортовете ли, не знам. Сега вече имам и корояд по овошките.
По прицип дозата прави отровата синият камък и варта не мисля че са вредни, ти все пак ги миеш тия домати в организмът постъпват всякакви елементи, чрез вода, храна, включително и тежки метали в много малки количества, като уран. А дали нитратите ще са от оборска или произведена в завод тор, не знам има ли значение, то и във водата в земеделските райони има големи количества нитрати по скоро това е проблема, че водите се замърсяват с нитрати, а не че ядеш домати с нитрати, още повече,че в плода има много по-малко нитрати от колкото в листната маса, стъблата и корените. С домати и чушки не можеш да получиш толкова нитрати, колкото от една маруля, както и да е гледана, това би означавало, че марулите, лука и магданоза са вредни по подразбиране :dontknow: .
Другата седмица ще пътувам с един приятел който се занимава точно с това, аертифицира биопроизводители ще го поразпитам, пък може и да видя какво реално сертифицира.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб ное 27, 2021 10:22 am

Сега, значи всякакви медни съединения и вар: син камък, бордолезов разтвор, фунгоран , шампион бордо микс са разрешени в биоземеделието. Проблема с торовете е по скоро за екологията, пълнят реките и питейните води с нитрати, тъй като са силно водоразтворими , за разлика от оборската тор, която гние бавно и постепенно освобождава азота в почвата. Листният калциев тор, доколкото разбрах също се води био, това при върхово гниене при домати, които са засушавани и преполивани после. Като цяло хербицидите и пестицидите са проблемните.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » съб ное 27, 2021 10:50 am

Geogri Zahariev написа:
нед ное 21, 2021 12:51 pm
И, сметай, че най-малкото без пръскане със съответните химически разтвори (дори синият камък си е отрова), нищо няма да се роди.
Био е друг път.
Да ама се ражда. Говоря за лична био употреба. Картофи,моркови, жълт боб, чушки всяка година ми стават. Доматите се прецакваха, но тази година ги сложиш чак края на май и избегнах студовете сутрин и станаха добри. Това е без изобщо да съм пръскал някога. Само с мляко, йод и сода бикарбонат.П роблемът е с нередовното поливане при мен.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » нед ное 28, 2021 1:03 pm

misacho написа:
съб ное 27, 2021 10:50 am
Geogri Zahariev написа:
нед ное 21, 2021 12:51 pm
Био е друг път.
Да ама се ражда. Говоря за лична био употреба. Картофи,моркови, жълт боб, чушки всяка година ми стават. Доматите се прецакваха, но тази година ги сложиш чак края на май и избегнах студовете сутрин и станаха добри. Това е без изобщо да съм пръскал някога. Само с мляко, йод и сода бикарбонат.П роблемът е с нередовното поливане при мен.
Ще пробвам и аз с "мляко, йод и сода бикарбонат".
Миналата година ги пръсках с йод, но беше късно - нямаше никакъв ефект.
Овощните с какво ги пръскаш?
Ако знаеш полезен сайт, моля, изпрати линк.

Отговори

Върни се в “Как да живеем екологично”