ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЛЯТО-ЕСЕН 2021

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
tarikataaaa
Регистриран: ср дек 09, 2009 6:47 pm

Мнение от tarikataaaa » пон ное 15, 2021 9:38 am

Той си е снегоман открай време. Всяка година очаква студена и снежна зима :laughm:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон ное 15, 2021 2:34 pm

Да, Петър Янков вече дори не виждам смисъл и да го чета.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон ное 15, 2021 2:39 pm

Обновил е и сайтът на Коперник с осемте централи и ансамбъла им. Няма изненади - всичко е в оранжево и жълто за сезона ДЯФ.
Изключение правят и без тов анеособено стабилната Метеофранс и ЙМА, които нямат ясен сигнал за нас.
Другите са в стабилен плюс, а ансамбълът е над 1 спрямо климатологията.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон ное 22, 2021 4:07 am

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон ное 22, 2021 12:38 pm

Точно това, което лаконично написах в горния пост,юно с много блаблабла :) Засега изглежда зимата пак се разсъхва: отлична новина.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон ное 22, 2021 12:50 pm

Да покажем по-надеждния модел според профитата, той е ЕС. Или лесно смилаемите картинки на Европа.... :D

Темератури над нормалното за нас....взех да се чудя вече дали да инвестирам в смяна на летните гуми :grin1: .

Изображение

Обаче и снеговалежи над нормата по Средиземноморския път, съчетано с наднормални и над Черноморския басейн.

Изображение
Последна промяна от meteo fen на пон ное 22, 2021 2:46 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пон ное 22, 2021 2:22 pm

Интересно четиво, отделих му половин час. И как точно ще сме надмормени по Т и по сняг за южна БГ? :laughm:
Ако стане ще е чудо.
Иначе изглежда зимата ще е подобна на миналата.
Аз също съм още с летни гуми, но са чисто нови и имат солиден грайфер. Котловина на 600 метра. Смях. :lol:
The best view comes after the hardest climb!

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон ное 22, 2021 3:15 pm

Смях не смях, баба ми която е 39та година родена (В София) да ви кажа честно си ми каза, че и тогава /40те, 50те, 60те/ е имало години без сняг до Коледа че и след това. И тогава е имало години в които по Коледа и Нова година вали дъжд. И че това нищо не значи, даже този Октомври ѝ се видял много по-студен от нормалното, а Ноември съвсем леко по-топъл, отколкото е свикнала, но било добре дошло. Тази година до Коледа без сняг няма да откараме, убеден съм. Зимата не върви като предишната - тогава първият сняг дойде средата на Ноември и към края на Ноември имахме цяла седмица с отрицателни среднодневни в София. Тази година студът се бави и това е за добро.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон ное 22, 2021 3:31 pm

И аз имам такава информация. Чел съм кореспонденцията на баба и дядо. Той е живял в Шумен с майка ми, а тя в Тутракан с брат й. Заради работата са живели отделно по него време. Става дума в писмата, че брат й искал баща му за нова година да му купи кънки. В края на декември 1958 г. дядо пише писмо на баба "За какво са му тези кънки, то тази зима не виждаш ли че е топло и няма сняг, къде ще ги кара?" :laughm:
Все пак после е купил кънките. В средата на януари 1959 г. баба пише писмо:"Досега и през януари беше топло и нямаше сняг, но сега от няколко дни падна малко сняг, синът ти се радва, а днес отново вали сняг".
Нещата да си дошли по местата чак в средата на януари.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » пон ное 22, 2021 4:09 pm

Windy написа:
пон ное 22, 2021 3:15 pm
Смях не смях, баба ми която е 39та година родена (В София) да ви кажа честно си ми каза, че и тогава /40те, 50те, 60те/ е имало години без сняг до Коледа че и след това. И тогава е имало години в които по Коледа и Нова година вали дъжд. И че това нищо не значи, даже този Октомври ѝ се видял много по-студен от нормалното, а Ноември съвсем леко по-топъл, отколкото е свикнала, но било добре дошло. Тази година до Коледа без сняг няма да откараме, убеден съм. Зимата не върви като предишната - тогава първият сняг дойде средата на Ноември и към края на Ноември имахме цяла седмица с отрицателни среднодневни в София. Тази година студът се бави и това е за добро.
Уинди :thumbup:
Дядо ми беше 31ва.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон ное 22, 2021 5:18 pm

А моят 20-та :grin1: Късното започване на зимата вероятно е свързано със стратосферното затопляне (SSW) и отслабването на полярният вихър.

Потребителски аватар
novobranec
Регистриран: пет дек 03, 2010 8:22 pm

Мнение от novobranec » пон ное 22, 2021 6:16 pm

snow wall написа:
пон ное 22, 2021 5:18 pm
А моят 20-та :grin1: Късното започване на зимата вероятно е свързано със стратосферното затопляне (SSW) и отслабването на полярният вихър.
Еми да се засилва тоя вихър :laughm: Майтапа настрана, но дори и да имаме трудно начало на зимата, това не означава , че няма да имаме някоя изцепка или влизане в нормално русло след нова година, защото съм бил свидетел на първи сняг чак края на декември и после след Атанасовден ни еба майката от сняг
Няма нищо по-хубаво от лошото време!

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пон ное 22, 2021 7:03 pm

Декември "посинява", а януари вече в норма :pray:
https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... e3Mon.html

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » вт ное 23, 2021 9:40 am

Доста са изсветлели седмичните карти на ЕС до края на годината:
https://effis.jrc.ec.europa.eu/apps/eff ... forecasts/
За протокола, лично аз имам някакви съмнения относно надежността на тези карти, но хващат някакви тенденции... :deal:

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » пон ное 29, 2021 3:37 pm

Много хубава прогноза за декември от НИМХ. На мен лично ми допада. :cool: :cool:
Очертава се бяла Коледа и бяла Нова Година. Чести валежи от сняг през месеца. Да видим.
Последна промяна от FENIX на пон ное 29, 2021 3:42 pm, променено общо 1 път.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”