ПРОБЛЕМНИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ в системата на НИМХ - 2021-2022

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб дек 18, 2021 12:06 pm

Stringmeteo написа:
съб дек 18, 2021 11:38 am
Също така и досега остава леко открит въпросът (поне за мен) дали НИМХ не приемат, по някаква причина (примерно поредна куца препоръка на СМО?), че средната покривка трябва да е поне 1,000 см, за да се отчете изобщо покривка. Но нещата, които съм срещал из разни български писания по въпроса по-скоро са ме навеждали на мисълта, че даже и при под 1,000 см закръглянето при покривката си се прави както при нормалните закръгляния, тоест 0,6 см покривка се закръгля на 1 см, а не на 0 см :dontknow: ...
1000см за целия метеопарк ли имаш предвид? Той е около 2 дка. Ако умножим 2000кв.м. по 0,5см си излиза 1000см за цялата площ. Чак такива сметки не ми се вярва да правят. :roll:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » чет яну 06, 2022 12:23 pm

Всеки ден един и същ проблем със сайкат на НИМХ в 12 часа. Айде по-сериозно вече. Ще кажеш, че милиони влизат в 12 и всеки път не зарежда :evil:

dinkow
Регистриран: съб окт 31, 2009 2:17 pm

Мнение от dinkow » съб яну 08, 2022 10:06 am

Днес в Младост нещо са оплескали минималната температура. :evil: Със сигурност не е колкото беше вчера :nono:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 08, 2022 12:23 pm

Victus написа:
съб дек 18, 2021 12:06 pm
Stringmeteo написа:
съб дек 18, 2021 11:38 am
Също така и досега остава леко открит въпросът (поне за мен) дали НИМХ не приемат, по някаква причина (примерно поредна куца препоръка на СМО?), че средната покривка трябва да е поне 1,000 см, за да се отчете изобщо покривка. Но нещата, които съм срещал из разни български писания по въпроса по-скоро са ме навеждали на мисълта, че даже и при под 1,000 см закръглянето при покривката си се прави както при нормалните закръгляния, тоест 0,6 см покривка се закръгля на 1 см, а не на 0 см :dontknow: ...
1000см за целия метеопарк ли имаш предвид? Той е около 2 дка. Ако умножим 2000кв.м. по 0,5см си излиза 1000см за цялата площ. Чак такива сметки не ми се вярва да правят. :roll:
:-? Да отговоря със закъснение на въпроса ти :laughm: . Ами според БДС у нас знакът "," при изписването на цифрите всъщност е десетичната точка, а не "американската" запетайка, разделяща всеки три порядъка. (а групите от по три порядъка у нас се разделят с интервал, когато това изобщо се отбелязва.) :dontknow: Надявам се, че ти отговарям на въпроса.

P.S.: Не, аз не се втелявам прекалено много и тук в сайта не винаги спазвам правилото за изписване на цифрите по БДС. Основно правя това нарушение, когато от контекста идеално се разбира какво се има предвид с дадена стойност (например евентуално изписана температура 5,8℃ е пределно ясно, че е температура 5 градуса и 8 десети, а не... не знам какво, примерно две закръглени температури от по 5 и 8℃ :laughm: ). Или когато се правят разни обработки (сравнения с норма, усреднявания, изчисляване на точки и т.н.) със стойностите, при което привеждането в "българския" вид на десетичното изписване в края на всички изчисления и сравнения е малко досадно и излишно усложняване на нещата. А, а всички математически операции при езиците за програмиране все пак се правят с числа, изписани с десетична точка (и по принцип без никакви запетайки или интервали в тях), това също трябва да е ясно, когато говоря за излишни исложнения и предотвратяване на грешки от втеляване. :)

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб яну 08, 2022 12:55 pm

Подвел съм се по излишните нули. Сега ми стана ясно.
А иначе средната СП в парка от колко точки се определя? Доколкото знам се поставят разграфени дървени колчета. Около тях трябва да се поддържа особено добре. Ако се занемари и станат туфи от трева, СП ще се задържа по-дълго.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 08, 2022 1:01 pm

Ами не знам по каква методика работат НИМХ, но по принцип, за да е сравнително точно измерването, трябва да се "бодне" поне на 3-4 места, като също така се вземат под внимание (по някакъв начин...) и голите участъци, включително процента на тяхното покритие спрямо цялата площ на избрания "стандартен" участък. :dontknow: А многото нули ги сложих, за да акцентирам, че имам предвид точно границата от 1 см (+/- не повече от 0,001 см :laughm: )...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон яну 10, 2022 6:23 pm

Ако се занемари и станат туфи от трева, СП ще се задържа по-дълго
Грешно, макар и вярно :grin1:
По-скоро, при тънка СП ще се появяват "нунатаци" без сняг и в условията на по-силна сл радиация ще се топи по-бързо. А вярността е в това, че да - няма да е баш стандартно меренето.

Отговори

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”