ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКО-/СРЕДНОСРОЧНИ (2020-2022)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет дек 23, 2021 6:16 pm

Забелелязах интересна статистика току що за прогноза за времето на Нова година за изминалите 13 години назад.....то бая топлик е било за нашия град, да не повярваш.

https://www.gismeteo.ru/weather-pazardz ... /new-year/

Вижте и за Вашия град. :flourish:

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » чет дек 23, 2021 7:51 pm

meteo fen написа:
чет дек 23, 2021 6:16 pm
Забелелязах интересна статистика току що за прогноза за времето на Нова година за изминалите 13 години назад.....то бая топлик е било за нашия град, да не повярваш.

https://www.gismeteo.ru/weather-pazardz ... /new-year/

Вижте и за Вашия град. :flourish:
За Враца е горе-долу същата работа.
:D

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет дек 23, 2021 8:13 pm

И за София е бая наднормено, мартенски температури. https://www.gismeteo.ru/weather-sofia-3429/new-year/
Пазарджик си е направо априлска пролет на Нова Година.
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед дек 26, 2021 12:39 pm

Кишинев си уредиха зимата за нула време. От нищото се разви този процес за днес и утре, а след това вероятно студения клик от СИ ще поддържа 30те см там! Извадиха късмет на фона на нищото в Европа!
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон дек 27, 2021 12:39 pm

nikolai kamburov написа:
нед дек 26, 2021 12:39 pm
Кишинев си уредиха зимата за нула време. От нищото се разви този процес за днес и утре, а след това вероятно студения клик от СИ ще поддържа 30те см там! Извадиха късмет на фона на нищото в Европа!
То така и у нас може да се случи.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет дек 30, 2021 10:43 am

nikolai kamburov написа:
чет дек 30, 2021 10:38 am
... Как от нищото стана тая работа а, колеги? Много ако!
Доста класическа "орографска оклюзия" :laughm: , която моделите за няколко дни напред може би не хващат добре :hmm: , но не знам, не съм гледал много подробно прогнозите предните дни :dontknow: ... Макар че точно за тази химия беше доста ключово и "наместването" на температурите във височина, доста на косъм бяха нещата, както беше отбелязвано много пъти. Но и по-силните валежи - където ги е имало, разбира се - в доста голяма степен са помогнали за "подрязването" на някои от топлите слоеве във височина...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср яну 05, 2022 12:52 am

както знаете, съм скрил мненията на всички стратези, мратези и братези. Защото са твърде добри и непрекъснато познават, а аз не мога да понеса това.
Днес, ровейки из преспите, ревах със сълзи и реших да започна с това:
viewtopic.php?p=713154#p713154

В следващите дни ще се поразровя още назад из стратегическите писания на непоносимите за мен синоптици и прогнозисти, за да можем все пак да се възхитим на познаванията им.
Ще станат нещата, ще станат :buble:. Вече започва и приземен циклон да се забелязва. Фронтът ще забави движението си, навлизайки в Адриатика. Западна България между София и Симитли е сигурна при такова нахлуване. В другите райони ще е малко по-сложно, но ето че има сняг и за морето по ГФС тази вечер.

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » чет яну 06, 2022 9:35 pm

София се е запътила към доста слаба зима, макар и началото на декември да имаше две хубави обстановки с двуцифрена СП.
Минимума засега ни е -9.3 (ако правилно съм гледал), дните със СП са само 9, като не се очаква скоро нова покривка.
Разбира се има места, където е още по-зле, например Видин, но има още малко време и ще се направи разбор след края на "зимата".

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » чет яну 06, 2022 9:53 pm

Дните са 10. /Миналата зима в края на януари са били 14 дотогава общо - нещо, към което не мисля, че сме се запътили/.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » вт яну 11, 2022 2:00 pm

Тази зима бих я нарекъл като изключително каръшка.
Първоначално имаме две хубави снежни обстановки, но за планините и София.
След това имаме добро студено, но сухо нахлуване преди Коледа, сега на 11ти януари подобна работа.
Тея последните две се случват в сърцето на зимата и едни повсеместни 10-15см, не повече, променят изцяло облика на зимата.
Вместо това един огромен колос от едно време, Видин, ми записва срамен първи ден със 1см. Да не говорим за СИБГ и много други места с тежки норми. Ебаси каръка. :grin1:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » вт яну 11, 2022 5:50 pm

Така е, вече споменахме многократно, че зимата е супер зле, но нека погледнем и от положителна страна.
Като не се очаква сняг, лично аз се наспивам много добре, особено предвид прохладата в стаята и мрака навън. Многото топли дни водят по-ниски сметки за отопление, позволяват повече разходки и спорт на открито, липсата не лед по-добро придвижване, лиспата на инверсии се предполага че носи по-чист въздух. Може пък другата зима да е добра. :thumbup:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » вт яну 11, 2022 5:56 pm

quittr написа:
вт яну 11, 2022 5:50 pm
Така е, вече споменахме многократно, че зимата е супер зле, но нека погледнем и от положителна страна.
Като не се очаква сняг, лично аз се наспивам много добре, особено предвид прохладата в стаята и мрака навън. Многото топли дни водят по-ниски сметки за отопление, позволяват повече разходки и спорт на открито, липсата не лед по-добро придвижване, лиспата на инверсии се предполага че носи по-чист въздух. Може пък другата зима да е добра. :thumbup:
Не виждам положителна страна. Обикновено като е такава скапана зимата, после пък пролетта е студена и като резултат имаме 6 месеца полу есенно, полу зимно време, което по презумция не става за никакви занимания на открито. Ако пък това време продължи, ще има и цъфнали овошки по никое време, които по правило биват попарени, та като спестиш пари от отопление зимата ще ги дадеш за същото в "пролетта" и за по - скъпи плодове. Единствено добре, че в планините падна доста сняг в началото на декември, та поне там може да се ходи.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”