Студовете или жегите са по-вредни (за здравето ни и природата)?

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пет авг 13, 2021 6:30 pm

gosho97 написа:
чет авг 12, 2021 12:52 pm
Нафталинов иначе редовно споменава желанието си да вържел някой от така наречените топломани на прът насред полето в жегата, моя съвет е първо той да се върже насред полето във виелицата през зимата за 24ч и след това може някой да пробва.
Разликата е, че аз не не се занимавам да търкам клавиатурата по време на обстановки, ами директно си излизам и си се радвам точно на, преди всичко, снега (когато изобщо го има) и умерения студ (когато е такъв). Това исках да кажа (на мен ми изглежда точно така, не знам за останалите как им се струва) -> тяхното верую е: "Важното е да им натякваш как това, дето го мразят, е положително, хубаво, много яко, нищо че може би ти самият също... не го предпочиташ (да не употребявам по-силни думи), ама само ти си знаеш, че е така". Сега си спомням онази народна "мъдрост" - важното е не на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле. Ако реално обичаха такава жега, щом ги запиташ какво им харесва в нея, щяха да кажат какво конкретно, да споделят преживявания в такова време. Всъщност, за това става въпрос. Вместо това, те те нападат теб колко си бил... нещо си (не конкретизирам, защото няма как да помня конкретните постове и думи, а не е и нужно в случая), как може да не харесваш такова време, ако има как цяла година да бъдело така.
Иначе аз съм си се качвал до Владиславово пеш на минус 10 с известен вятър, но важното е, че не го направих, за да доказвам нещо някому, а защото се радвах на редкия, истински зимен, момент. Веднъж карах колело по заснежения аксаковски баир почти догоре. Не стигнах баш до горе, защото малко под върха имаше два снегорина натрупали камари, а от вятъра нищо не се виждаше. Не съм правил снимки, защото, както казах по-горе, не ща никому нищо да доказвам, да го убеждавам и т.н.
Ако въпросните висят по цял ден на плажа, делник, празник... правят спорт на открито в най-голямата жега - супер, веднага ще ги призная за истински жегомани и гък няма да им кажа. А същите тези се присмиват през зимата на фотографите с линийките, забити в снега, нали...? :roll: :lol: Защото са излезли да се порадват на нещо, което обичат. Тоест, тяхната идея е не да си обичат топлото, а просто да натякват на околните как е хубаво, че им е гадно. :thumbdn: Иначе аз за себе си съм намерил някакво решение - тръгвам си от климатизирания офис час след работно време, чакайки слънцето да слезе, хем и да мога да си направя ходенето, понеже имам нужда от някаква двигателна активност. Въпросът е, че някой се опитва да ме убеждава без ясни и смислени аргументи в това колко хубаво е да е над 30, над 40 градуса. И ако аз не благоволя да се съглася с него, ставам "неудобен", това е. Ето защо искам да ги завържа за кола, иначе притрябвало ми е да се занимавам... :laughm:

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пет авг 13, 2021 7:05 pm

Аз също много обичам виелиците, за съжаление никой не споделя тази моя страст от познатите и приятелите ми. Миналата година влачих една девоика по едно било, в як снеговалеж и вятър, не остана изобщо очарована, меко казано.
Когато си с пласмасови обувки, нагласяваш си ги да ти е удобно, отгоре си с гети, непромокаем, дишашт панталон, поларено бельо , добро яке, най важна е качулката, маска за очите, добри ръкавици, няма никакви проблеми. Трябва и малко опит да прецениш, точно колко да се облечеш, и да имаш резервни ръкавици яке, маска, удобнараница, връзваш ските на раницата, хващаш щеките и почваш бавно и методично да напредваш, сух си, топло ти е. Супер е как ми липсва това време в тая жега...

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » нед авг 15, 2021 3:08 pm

Преместено от админа!

viewtopic.php?p=698441#p698441
baiplamen написа:
нед авг 15, 2021 1:28 pm

Да, и на мен ми е странно, че сега, след като Т слизат до норма в края на другата седмица /а може би 1 ден и под норма/, част от това "общество" изчезна. За сметка на това някои неспирно спамеха форума с оплаквания, мрънкане и вой на тема 'колко ми е топло, колко е непоносимо, една бира не мога да пия от жегата, не мога да спя, станах зомби от жегите' и т.н. Месец и половина горещини така ли могат да замъглят мозъка и да увредят психиката на човека, се чудя? 2-3 градуса над норма? Не знам, лигавене ли е, какво е. Аз затова съм за връщането на казармата - отразява се добре и на физиката, и на психиката на лицата от мъжки пол, както и на крехката мъжка психика.
Виждам няколко нормални коментари по темата, точно преди твоята повърня :roll: . Май нещо твоята душичка се е оказала много ранима, че ти отговориха на дивотиите, които писа миналата седмица, та намери за нужно да се изсереш и сега. А че ти хлопа дъската го видяхме всички вече.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед авг 15, 2021 8:28 pm

naftalinov написа:
пет авг 13, 2021 6:30 pm

Ако въпросните висят по цял ден на плажа, делник, празник... правят спорт на открито в най-голямата жега - супер, веднага ще ги призная за истински жегомани и гък няма да им кажа. А същите тези се присмиват през зимата на фотографите с линийките, забити в снега, нали...? :roll: :lol: Защото са излезли да се порадват на нещо, което обичат. Тоест, тяхната идея е не да си обичат топлото, а просто да натякват на околните как е хубаво, че им е гадно.
Първо, как знаеш кой виси на плажа, спортува или кара колело на жегата или респективно седи на сянка и климатик?
Второ, какъв % мислиш от огромния брой зимомани тук ходят и се излагат на сурови зимни условия или респективно търкат клавиатурата, седейки до печката или радиатора? Да не вземе само да се окаже, че баш зимоманите са по-големите воайори на любимите си метео условия? :lol:

Трето - никой не се е присмивал на снимки с линийки като такива, а по-скоро е ставало смешно как подобни снимки се използват за натриване на носове на опоненти. Ами наистина е смешно отстрани, повярвай. Я ми кажи ти, за девет години форумен живот, колко случая си спомняш, в които да са се хванали за гушите двама топломани и да си мерят десетите от градуса? Щото аз си спомням огромен брой случаи, в които са ставали луди скандали за 1 сантим сняг. Единият лъжел, другият пък не мерел правилно и/или мерил на навято място, на третия пък станцията му е бракувана и не мерела точно темп. и т.н и т.н. Това се случва всяка зима, поне аз откакто съм тук. Всяка зима има псувни и скандали за един сант СП и това отново си е за присмех, при условие че и двете страни трябва да са доволни, вместо да се нападат.

Четвърто - не знам защо за някои от вас е толкова трудно да осъзнаете, че има хора, за които 35-36℃ не носят някакъв дискомфорт. Вместо това, вие го приемате като дразнене или заяждане, или натякване, понеже на колцина тук ви е гадно на подобни условия.
Ами и аз зимата оставам в ступор, когато няколко дузини хора тук пишат и подскачат колко е яко да е лед, мъгла и -15℃, но не го приемам като дразнене, както вие приемате изказванията лятото.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед авг 15, 2021 9:39 pm

Господа, особено немалоумници, демек не-криофили. Губите си времето.
За да се отговори на семплия въпрос в топика, трябва да имаме репер и РДУ.
Пример. Репер - комфортната Т за човек е 20 градуса.
Слагаме го гол или само по гащи при РДУ - без отопление, , без подслон, на открито, с вода и сянка, но без изкуствено охлаждане и без отопление, за едно денонощие с отклонение от комфорта с 20 градуса - с максимална 40 и другата крайност - максимална нула градуса.
Продължете разсъжденията сами и не си губете времето повече, отговорът току що ви го дадох. След това ми мнение всички други са излишни, лека нощ

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед авг 15, 2021 11:07 pm

Leberkez написа:
нед авг 15, 2021 8:28 pm
naftalinov написа:
пет авг 13, 2021 6:30 pm

Ако въпросните висят по цял ден на плажа, делник, празник... правят спорт на открито в най-голямата жега - супер, веднага ще ги призная за истински жегомани и гък няма да им кажа. А същите тези се присмиват през зимата на фотографите с линийките, забити в снега, нали...? :roll: :lol: Защото са излезли да се порадват на нещо, което обичат. Тоест, тяхната идея е не да си обичат топлото, а просто да натякват на околните как е хубаво, че им е гадно.
Първо, как знаеш кой виси на плажа, спортува или кара колело на жегата или респективно седи на сянка и климатик?
Второ, какъв % мислиш от огромния брой зимомани тук ходят и се излагат на сурови зимни условия или респективно търкат клавиатурата, седейки до печката или радиатора? Да не вземе само да се окаже, че баш зимоманите са по-големите воайори на любимите си метео условия? :lol:

Трето - никой не се е присмивал на снимки с линийки като такива, а по-скоро е ставало смешно как подобни снимки се използват за натриване на носове на опоненти. Ами наистина е смешно отстрани, повярвай. Я ми кажи ти, за девет години форумен живот, колко случая си спомняш, в които да са се хванали за гушите двама топломани и да си мерят десетите от градуса? Щото аз си спомням огромен брой случаи, в които са ставали луди скандали за 1 сантим сняг. Единият лъжел, другият пък не мерел правилно и/или мерил на навято място, на третия пък станцията му е бракувана и не мерела точно темп. и т.н и т.н. Това се случва всяка зима, поне аз откакто съм тук. Всяка зима има псувни и скандали за един сант СП и това отново си е за присмех, при условие че и двете страни трябва да са доволни, вместо да се нападат.

Четвърто - не знам защо за някои от вас е толкова трудно да осъзнаете, че има хора, за които 35-36℃ не носят някакъв дискомфорт. Вместо това, вие го приемате като дразнене или заяждане, или натякване, понеже на колцина тук ви е гадно на подобни условия.
Ами и аз зимата оставам в ступор, когато няколко дузини хора тук пишат и подскачат колко е яко да е лед, мъгла и -15℃, но не го приемам като дразнене, както вие приемате изказванията лятото.
Всичко, което казваш, е точно така, съгласен съм с теб. Тук вметвам, че изобщо не съм от най-активните форумници и по-рядко влизам да чета/пиша - по-скоро на периоди. Сега съм в период с повече активно пребиваване във форума. Искам да кажа, че не следя постоянно кой какво пише, не се старая и да ги помня. Явно в такъв момент съм бил влязъл да погледна и ми е останало като спомен как някой показва снимка с линия и някой друг същия ден или на другия ден му се присмива, задето бил излязъл с линийка. Детайли не помня. Може и да не е било точно присмиване, но в същия тон... Прости за дългата вметка. :oops: :lol:
Това, което ме провокира сега е, че имаше не един и два пожара (конкретно беше по времето на пожара южно от Сандански, в Славянка) и в този момент влиза един от "червения лагер" да говори как било хубаво да е жега. Това е цялата история и това ме провокира. В обратната посока е точно същото и бих съдил всеки криофил, който рипа в същия ден, в който по новините съобщават за измръзнали хора, закъсали подготвени шофьори (тоест, не по своя вина, ами защото не е разчистено). А за натякването - смятам, че си има начин, по който да си изразиш радостта от дадено метео-събитие, без да засягаш околните. Лично аз се старая все него да следвам, надявам се да ми се получава. Работата е там, че всичко що е "топломан", не само, че не се старае, ами нарочно се стреми постът му да провокира останалите в негативен план. Ето това не го разбирам. Иначе и сред студоманите има "черни овце" ми е ясно и не го отричам. Разликата е, че сред топломаните се оказа, че няма "черни овце" - всичките се държат като едно "черно стадо". :dontknow: :thumbdn: Това ме накара да започна да си задавам някои въпроси, от което произлезе и един от предишните ми постове. Ако трябва да перефразирам: "Понеже сме левскари, то сме и техни смъртни врагове до гроб". :laughm:

Относно поста на @bismarck - тук се замислих наистина. На пръв поглед ми прилича на нещо като конфликт между сигналите, които дава организма. От една страна, още при 30 и нещо градуса ми се е случвало да слънчасам, при което съм като парцал, все едно болен от грип. От друга страна, не съм чувал някой да умре, ако заспи на 40 градуса... очевидно жегата не е живото-застрашаваща. От друга страна, тялото не изпраща никакъв друг сигнал, че ти е студено, освен две неща - болка в измръзващите места и треперене, което всъщност дори не е сигнал, а опит на организма да генерира топлина чрез съкращения на всички мускули. В същото време, ако заспиш на нулева и отрицателна Т, може да си умреш в съня. Тоест, тук опасността е по-голяма, но влиянието върху психиката и работоспособността е по-малко при студ, отколкото при жега. За другите не знам, но в моите постове визирам изцяло емоционалния аспект и влиянието върху работоспособността. Това, което е същината на поста ми в тази му част е, че тук, по някакъв начин, играе роля и телесната Т, както и естествената защита на кожата срещу охлаждане. Явно при 20 градуса работи най-оптимално. Но, все пак, основната цел на тялото е да поддържа темперарутара на органите в зоната на торса да не спада под 36 или над 37.5 (даречем) градуса. Колко близо е 40 и колко близо е 0 градуса до тези стойности? Мисля, че това е отговорът - излиза, че от гледна точка на това дали има опасност за живота или не, е по-важно да отчитаме разликата на външната Т спрямо 36 градуса, колкото е телесната, а не спрямо 20, колкото е комфортната (която за всеки човек е различна, според мен, но варира в близост около 20). Едното е разлика от 40 градуса, другото е разлика от 4 спрямо телесната. Но това не променя факта, че може да получиш топлинен удар (който си има своите последствия) и при под 40 градуса, което със сигурност не е "глезотия"/психологически-обусловен хейт към жегата.

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пон авг 16, 2021 10:28 am

bismarck написа:
нед авг 15, 2021 9:39 pm
Господа, особено немалоумници, демек не-криофили. Губите си времето.
За да се отговори на семплия въпрос в топика, трябва да имаме репер и РДУ.
Пример. Репер - комфортната Т за човек е 20 градуса.
Слагаме го гол или само по гащи при РДУ - без отопление, , без подслон, на открито, с вода и сянка, но без изкуствено охлаждане и без отопление, за едно денонощие с отклонение от комфорта с 20 градуса - с максимална 40 и другата крайност - максимална нула градуса.
Продължете разсъжденията сами и не си губете времето повече, отговорът току що ви го дадох. След това ми мнение всички други са излишни, лека нощ
Реално погледнато ако оставиш човек гол и по гащи, без подслон/сянка/завет и на 0 и на 40 градуса 24 часа, надали после ще става нещо от този човек :) Изключвам бушмени и ескимоси, на които организмите им са така приспособени към еднта или другата крайност, че навярно няма да им направи впечатление.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт авг 17, 2021 3:52 am

И на 0 и на 40 градуса гол човек, без защита от жилище, ще си замине за 24 часа.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » вт авг 17, 2021 8:32 am

Бахти тъпата тема за спор , нито якия студ нито жегите са приятни.За студа ясно , за жегата ако не ми вярвате идете в Персийския залив или Египет и живейте там.Не можеш да си покажеш кожата , ходиш завит само очите ти се виждат за да не изгориш и търсиш къде да влезеш на климатик.Буквално живееш по затворен живот , отколкото зимата в БГ.Особенно в Оман или Йемен , където влагата заради океана е висока съм сменял 10 тениски за 6 часа навън , понеже подгизват.Дали не е по-добре да е 0-5 градуса и да си сложа якето...еми доста по-добре.Най-яката температура е 18-20 градуса.На 36 не изпитвал дискомфорт , айде бе , излез да бачкаш на обяд на слънцето да те видя.Под чадъра на плажа е добре да...

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт авг 17, 2021 8:45 am

Под чадъра на плажа е добре докато си млад, тая година едва не пукнах, ходех като претрепан и и гледам един французин и той обикаля с блуждаещ поглед, добра се до едно студено джакузи, по скоро мини басейнче и в него, и аз след него, та се освестихме. А сме седяли по цял ден на плажа в жегите, ама преди 10 години. Цялата компания от 29 човека се отказахме да ходим на плаж през деня, та не съм само аз, сутрин на плажа пред къщата, и после чак след 5. 34-5 градуса на остров с високата влажност и под слънце или чадър е супер неприятна, само под стабилен керемиден покрив, или във вода, поне краката и част от тялото. Иначе ако ти се налага да работиш ще работиш, хамалите при нас на летището мятат куфари без значение колко градуса е, а има доста над 50, нямат избор.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт яну 11, 2022 6:40 pm

:deal: :grin1:

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”