Биоземеделие

Тази тема също е доста популярна и няма нужда от много обяснения, струва ми се.
Aha
Регистриран: чет яну 14, 2010 10:27 am

Мнение от Aha » пон яну 10, 2022 2:17 pm

Карбамида (уреята) също е добър вариант. Противопаразитно е. Но според мен ти липсва манджа на дръвчетата. Трябва тор и поливане докато са малки.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пон яну 10, 2022 7:42 pm

Благодаря, Аха. Намерихме нормална приказка тук! :lol:
Имам 2 контейнера компост. Гние бавно вече 2ра година и все добавяме. Имам и малко птича тор. Според теб дали компостът ще е ок заместител на оборската тор?
Иначе ще напръскам да!
Иначе мисля, че добре съм ги орязал. Имат хубава коронка с празнини в средата да влиза слънце.
Засадени са от баба ми и дядо ми буквално на най-гадното място. Северно изложение, а от юг има висока къща. Пече ги слънце лятото едва 5-6 часа въпреки големия ден. Зимата и есента никакво слънце. Почвата е глинеста, защото на него място имаше постройка на над 50 години. Изобщо сложна работа да се облагороди. Но ще се постарая.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

alfa
Регистриран: чет мар 10, 2011 10:31 am

Мнение от alfa » ср яну 12, 2022 10:43 am

Опадването на плодовете докато са малки в голяма степен е естествен механизъм, дори е добре на ръка да махаш още, така че плодовете като наедреят да няма възможност да се удрят един в друг при силен вятър. С по-малкото плодове си гарантираш че ще станат по-едри и ще узряват по-равномерно, иначе край зоната на допира остават недоузрели. Допълнително ще затрудниш вредителите с придвижването им от плод на плод. Също ти препоръчвам да тръскаш отвреме на време на дървото, когато можеш - хем ще падат капчиците вода, хем червеи и други вредители. Добре е да направиш дървото по-атрактивно за птиците, които са естествени врагове на червеите - сега през зимата по трудно си намират храна и една хранилка ще им дойде идеално. За торенето - калий има в дървесната пепел, хвърляш няколко шепи край дървото когато можеш. Ябълката се нуждае и от желязо, така че закопай в почвата шепа стари винтчета или някаква ламарина - ще стигне за десетина години. За водата предполагам знаеш - ябълката обича много вода - щом е до къщата, гледай да измислиш начин да довеждаш водите от покрива нейде по-близо до дървото, но все пак да не преовлажняваш основата на къщата.

Aha
Регистриран: чет яну 14, 2010 10:27 am

Мнение от Aha » ср яну 12, 2022 10:54 am

nikolai kamburov написа:
пон яну 10, 2022 7:42 pm
Благодаря, Аха. Намерихме нормална приказка тук! :lol:
Имам 2 контейнера компост. Гние бавно вече 2ра година и все добавяме. Имам и малко птича тор. Според теб дали компостът ще е ок заместител на оборската тор?
Иначе ще напръскам да!
Иначе мисля, че добре съм ги орязал. Имат хубава коронка с празнини в средата да влиза слънце.
Засадени са от баба ми и дядо ми буквално на най-гадното място. Северно изложение, а от юг има висока къща. Пече ги слънце лятото едва 5-6 часа въпреки големия ден. Зимата и есента никакво слънце. Почвата е глинеста, защото на него място имаше постройка на над 50 години. Изобщо сложна работа да се облагороди. Но ще се постарая.
Компоста е хубаво нещо да. Пробвай с компост. Ако не става сложи и оборска тор. Опит, грешка. Така се учи най-добре човек :)

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср яну 12, 2022 8:15 pm

Благодаря за съветите. Баба и дядо се отопляват все още на дърва. Ще бухам пепел!
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Отговори

Върни се в “Как да живеем екологично”