ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ/СПЕШНА ПОМОЩ/ПРЕВАНТИВНА МЕДИЦИНА

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб окт 09, 2021 2:25 pm

weather_master написа:
съб окт 09, 2021 12:08 pm
ГЕРБ направиха такава политика в образованието. По едно време нямаше да имаме и учители. За 3 години вдигнаха заплатите в сектора с близо 100% и вече учителската начална заплата е към 1500лв. До колко виждам вече има не малко млади учители в сектора. Нещата много се успокоиха там. Явно на ред е и здравеопазването. Реално това са може би двата най-важни сектора за обществото. :)
Има една съществена разлика между двата сектора. Училищата са обществени организации(частните могат да се регистрират по Търговския закон), а болниците и лекари/зъболекари са търговски дружества или еднолични търговци. Търговците работят за печалба. Затова с наливане на пари няма да стане работата. Болниците си имат управител/изпълнителен директор, на който само собствениците могат да казват какво да прави. Дори в държавните/с мажоритарен държавен дял е трудно да се вдигат заплатите на персонала с декрет, а какво остава за частните.
В този сектор трябва друг подход. След като законодателят е казал "а", трябва да каже и "б". Търговците се финансират на пазарен принцип. Взаимоотношенията са доставчик-клиент. Така трябва да бъде и в здравеопазването. Не може да имаш фирмена организация със солидарен принцип на финансиране. Цялата система се изражда в социализъм. Всеки иска да бърка в общата каса, но никой не иска да внася.
Проблем на пазарното здравеопазване е, че 2 милиона пенсионери ще ревнат, че ги убиваме. За тях може да се измислят някакви месечни ваучери от по 50 лв да не реват много. :grin1:
За спешната помощ ще са необходими кредитни линии, ако клиентът е в безсъзнание. Това би създало стимул да бъде спасен, за да си изплати лечението.
Въпреки тези малки неудобства след приватизацията на държавните болници и ликвидирането на НЗОК всичко би работило много по-ефективно. Личната отговорност към здравето ще бъде издигната на пиедестал, след като плащаш всичко от собствения си джоб или болницата прибере имотите ти, ако не искаш/не можеш да платиш. :grin1:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » съб окт 09, 2021 2:40 pm

И ще станем точно като САЩ със здравеопазването, където едно раждане ти е $15000-$20000. Ще се прави един голям бизнес с болните. Поне според мен най-глупавото нещо, което може да се направи, е ликвидирането на НЗОК.

Victus
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб окт 09, 2021 2:47 pm

Щом се намират по 200 лв за фалшив сертификат, ще се намерят и 2000 лв за едно раждане. Нашите цени няма как да стигнат американските. Все пак имаме най-много болници на глава от населението. Конкуренцията ще е жестока, ако повечето не фалират. :grin1:

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » съб окт 09, 2021 2:59 pm

Говориш пълни глупости! Всички сме карали колите си на сервиз и често гледаме да минем тънко с най-евтиният вариант. Това ще стане и със здравето на хората. А знаеш ли че има хора много болни, на които лечението им струва десетки хиляди на месец??? Това е абсурдно, което говориш! В крайна сметка трябва да има човешка солидарност и човещина. Аз нямам нищо против цял живот на плащам стабилни здравни осигуровки и дано да съм здрав и да не ми се налага да ползвам, даденото от мен за здравеопазване. Но знам че тези пари помагат на много болни хора и съм спокоен, че някои ден може да помогнат и на мен. Живял съм в САЩ 2 години, бях осигурен с много добра застраховка и бях в страх, защото ако трябва да използвам здравни услуги, отивах на хиляди долари, които дори ги нямах налични. Това ли искаш да стане в Бг? Наистина още не мога да повярвам, че има хора, които заради злобата си от кражбите, са говори да развалят нещо хубаво и работещо, вместо да го стегнат и оправят.... :thumbdn:

Victus

Мнение от Victus » съб окт 09, 2021 3:17 pm

weather_master написа:
съб окт 09, 2021 2:59 pm
Говориш пълни глупости!
Ясно ми е, че няма да стане такова крайно непопулярно здравеопазване. Но посоката трябва да е тази. Повече личен принос и по-малко солидарни плащания. Така или иначе най-тежко болните пак разчитат на дарения. Именно защото от общото се краде и не остава за всички нуждаещи се. :deal: Фондът за лечение на деца в чужбина беше закрит точно заради финансови злоупотреби. Ето линк:
https://m.dir.bg/dnes/obshtestvo/gdbop- ... v-22370311
Посяга се на пари, заделени за болни деца. Представи си какво е в НЗОК тогава.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 04, 2021 12:13 pm

Пациентите имат достъп до иновации в онкологията, но парите в НЗОК се изразходват неефективно, показва „Индекс на болниците“
67% от онколозите смятат, че нямаме палиативни грижи
04.11.21 в 11:59
Българските пациенти имат достъп до иновативни терапии в областта на онкологията, но не и до палиативни грижи, а средствата на НЗОК се изразходват неефективно. Това показват изводите от анкета, която „Индекс на болниците“ проведе сред медицинските специалисти в 25 от всички 38 лечебни заведения по онкологияв страната през тази година.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед дек 05, 2021 12:44 pm

Промяната в пулса е знак за сърдечен проблем
Между 7 и 16% от преболедувалите Covid-19 съобщават за появата на някакво аритмично събитие
05.12.21 в 08:21
Между 7 и 16% от боледувалите Covid-19 съобщават за появата на някакво аритмично събитие. Промяната в пулса - забавяне или забързване, е знак за сърдечен проблем, който може да повиши риска от сърдечна недостатъчност пет пъти, а от инсулти два пъти и половина. Така нареченото предсърдно мъждене засяга най-често възрастните хора, предупреждава Съсловното сдружение по кардиостмулация и електрофизиология.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пон дек 06, 2021 9:37 pm

Виаграта снижава риска от Алцхаймер с близо 70%

https://dariknews.bg/novini/sviat/viagr ... 70-2293169

:laughm:

:flourish:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон дек 06, 2021 9:40 pm

Аз без да съм боледувал от ковид, си имам ритъмни нарушения на сърцето. От време на време просто прескача все едно ще изскочи. И то в покой най-вече когато съм. Питал съм на лекар, казвали са ми, че много пора имат такова и е безобидно. Наскоро пак така ми се разхлопа абсолютно без причина и после се нормализира самó.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон дек 06, 2021 9:47 pm

За синусова тахикардия ли става въпрос или предсърдно мъждене/трептене? Или за обикновени екстрасистоли? Защото разликата е голяма по отношение на опасността.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон дек 06, 2021 9:52 pm

Ами не знам. Нищо няма на кардиограмите, които са ми правили напоследък. Дори по време на физическо натоварване ми правиха кардиограма, трябваше да въртя педали и усилваха съпротивлението все повече и аз продължавах да нямам проблем да въртя и кардиограмата беше на здрав човек. Тогава лекарят ми каза, че когато има сърдечно заболяване оплаквания се усилват при физическо усилие, ако в покой се проявяват някакви смущения от страна на сърцето, не са опасни. Изведнъж почва да бие силно и неравномерно с неравномерни паузи. Няколко такива силни удара 3-4 и после се нормализира. Даже когато си сърфирам спокойно на лаптопа легнал на дивана. Без да съм в стрес. Още от преди 20-25 г. ми е ставало рядко и нищо. Явно е безобидно моето.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пон дек 06, 2021 10:09 pm

На мен пулса ми в покой е около 60 след кафе и пиене на зелен чай ежедневно, а по време на интензивно бягане средно ми е 130 при пейс под 5 Мин. на км. Купих си фитнес гривна на реномирана марка и според физическите ми показатели ме определя за 20годишен в състезателна спортна форма,мери много показатели както в покой,така и при натоварване и анализира.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср дек 08, 2021 5:17 pm

Когато за първи път започнах да правя упражения вкъщи бях направил близо 180 пулс. И то измерен след като съм спрял. Дефакто може и 190 да е бил. Близо до лимита ми.
Сега колкото и да се изморя и натоваря повече от 150 пулс не мога да вдигна…
Иначе и аз имам такива прескачания при стрес или понякога като ходя в тоалетната и съм си бил затъил дъха преди да пикая. Да не говорим като върша оная работа и преди да свърша накрая сърцето ми направо си бие по някви измислени параметри. Хахах…мисля че са нормални тези неща.
А за след ковид да. Аз хем съм млад млад и имах доста оплаквания. Ходих по лекари и на кардиограмата се потвърдиха някои неща. Аритмия и две от линиите, които се мерят бяха изкривени и ми постави една диагноза, свързана с камерните прегради ама вече я забравих. Каза, че ще се оправя и е възпаление на някаква тъкан от ковид. И наистина след няколко месеца изчезнаха всички проблеми и сега да чукна на дърво се чувствам прекрасно.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 13, 2022 12:10 am

Каква заплаха крият коремните мазнини?
19 април 2021
Забравете за кантара, а си вземете метър. Коремът ви е пророк. Талията е тази, която издава доколко ще сте здрав в бъдеще. И дали под пъпа сте натрупали добри или лоши мазнини.
В последните си проучвания немските експерти по затлъстяване разкриват какво прави мазнините толкова опасни. Дават и съвети за това, как можете да се отървете от тях.

Отговори

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”