ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЛЯТО-ЕСЕН-ЗИМА 2021/22

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » вт яну 04, 2022 9:23 pm

bismarck написа:
вт яну 04, 2022 9:03 pm
misacho написа:
нед дек 19, 2021 10:32 am
Доста бързо посинява януари. Добри прогнози :thumbup:
https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/produc ... onInd1.gif
Изображение
Ще почне да синее до седмица.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт яну 04, 2022 9:46 pm

Записано. Но няма повече от седмица : ) Излиза от прогн. период.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон яну 10, 2022 7:13 pm

Така. Седмица мина, ето го и резултатът
Изображение

misacho

Мнение от misacho » ср яну 12, 2022 4:37 pm

ЕЦ обнови. Време под норма до края на януари. Дори студено последната седмица. Февруари в норма :thumbup: Картата на НОАА най-вероятно няма да посинее до края на януари, но ще я докара до + 1.5 накрая.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср яну 12, 2022 4:43 pm

ХА и как ще стане под норма като няма сняг, а ветровете са все западни. За да сме под норма в СБг трябва да е яко студ. А такъв сложно без сняг.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » ср яну 12, 2022 5:03 pm

Без сняг не стават нещата. Края на януари и слънцето има вече някакво значение. Ще видим, според мен може да падне някакъв сняг, не се знае. Обаче аномалията си я виждам 2-2.5 градуса.
Изпуснахме супер шанс да изкараме докрая на месеца със СП.
The best view comes after the hardest climb!

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » ср яну 12, 2022 5:17 pm

lancelot написа:
ср яну 12, 2022 5:03 pm
Без сняг не стават нещата. Края на януари и слънцето има вече някакво значение. Ще видим, според мен може да падне някакъв сняг, не се знае. Обаче аномалията си я виждам 2-2.5 градуса.
Изпуснахме супер шанс да изкараме докрая на месеца със СП.
Според мен всички тези прогнози, които се скапаха и може би ще се скапят, залагаха на повишена вероятност за СП. Да, ама такава има в Сърбия, Македония ... Гърция, но не и тук масово и достатъчно дебела. Реално студ има. И наистина можеше да караме дори студена зима, изключвайки периода 26.12 - 07.01, просто трябваше снега да вали и тук. Та в тази връзка не знам до колко може да се вярва на моментните карти. При тази циркулация става въпрос за едни 200-300 километра от траекторията на някой циклон, които не могат да ги прогнозират 3 дни предварително, та камоли 30.

misacho

Мнение от misacho » ср яну 12, 2022 5:44 pm

nikolai kamburov написа:
ср яну 12, 2022 4:43 pm
ХА и как ще стане под норма като няма сняг, а ветровете са все западни. За да сме под норма в СБг трябва да е яко студ. А такъв сложно без сняг.
Явно ще трябва да има сняг последната десетдневка на януари. Втори провал на ЕЦ за 2 месеца ще е резил :|

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср яну 12, 2022 6:13 pm

Пак мокри сънища на някои. Толкова години не се ли научихте, че моделите трудно хващат промени. В момента изглежда че ще е студено до края на прогнозите, но това вероятно няма да стане така. Дори и да стане ако видите резидентите са силно вълнообразни. Ще има голяма динамика и няма да има студ на СИ. Освен това главният е един от най-монотонните и студените. Аз залагам на голяма динамика с 4-5 студени инжекции от С-СЗ. След 25-ти според ще има промяна към дълъг топъл период.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср яну 12, 2022 6:18 pm

weather_master написа:
ср яну 12, 2022 6:13 pm
Пак мокри сънища на някои. Толкова години не се ли научихте, че моделите трудно хващат промени. В момента изглежда че ще е студено до края на прогнозите, но това вероятно няма да стане така. Дори и да стане ако видите резидентите са силно вълнообразни. Ще има голяма динамика и няма да има студ на СИ. Освен това главният е един от най-монотонните и студените. Аз залагам на голяма динамика с 4-5 студени инжекции от С-СЗ. След 25-ти според ще има промяна към дълъг топъл период.
Дългият топъл период тази зима мина.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

misacho

Мнение от misacho » ср яну 12, 2022 7:17 pm

Атлантика е" приспан" по всички модели до края на месеца поне по всички модели. Време е и Западна Европа да види малко сухо и топло време. :lol: Това е най-важното. :thumbup:

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср яну 12, 2022 8:07 pm

Ами аз не виждам особено топло време в Западна Европа. Едно е сигурно - ще има голяма динамика. Това е добре, защото в София ще дишаме хубав въздух и няма да има дълго инверсни простотии. Сегашният сценарий е редуване на меко и хладно време. Не виждам условие за дълго задържане на СП.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » ср яну 12, 2022 8:43 pm

''Задържане на сп"?? За съжаление аз изобщо не виждам да идва сп, за да има какво да се задържа. Няма го в ГФС, няма го в Гфс-ансамбъла, а пък за ЕС няма изобщо какво да говорим - този модел няма и желание да дава някакви валежни сценарии и циклони. Виждам предимно сухо време до края на месеца. (Така че прогнозата за валежи в норма на НИМХ също ще влезе в кофата по всяка вероятност, ама за това все пак има време).
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет яну 13, 2022 10:33 am

Некои криодругари в стремежа си да се изхлузят от идиотиите за сини карти, стават съвсем неадекватни.
Първо да видим "приспания Атлантик" - с рекордна западна компонента на 60 градуса сш на 10 хПа. Картата няма нужда от коментар, затова я оставям без такъв
Изображение

А сега да видим синята карта при земя за втората седмица след датата на прогнозата. Факт. Синя е. За С Африка :)

Изображение
Виждаме красивото положително петно над Дунавската и без сигнал/около норма за останалата част на страната. Напомням, че тук вече всичко е спрямо нова норма. Да, можеше да е по-синьо. пардон, по-червено. ъъъ....Абе има момевнти, в които човек трябва да замълчи, за да не се излага.
Колкото до самата карта, тя е плод на адска динамика и много ясно, че при такава, никакви трайни студове и сняг няма да има.
Освен това: 1 Изтича времето (към края на месеца вече е изтекло почти) за измъкване по тъча - ноемврийски и декемврийски дълги инверсии на фона на някакви късметлийски пършиви СП
2. Заспиването на циркулацията в крайчеца на опашките на ГФС по-скоро няма да стане (ще бяга в опашките и нека - да дотича до 15-20 февруари, па да видим). Защо няма да стане? отговорът е по-горе в това писание, но губя вече интерес да си губя времето в обяснения към кухи криотикви. Заб. Последното не касае всички криофили, а само....кухите криотикви. :) Има и интелигентни криотикви. :buble:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт яну 18, 2022 2:21 pm

Нека пейстна тук този текст от палмфорума, поради фундаменталното му значение. :buble:

Да сложа няколко щрихи към пробягващи в главата ми идеи. Не са прогнози, а подозрения.
1. Прогнозите за край на Ниня към 02-03 месец се превърнаха в постоянна Ниня поне до средата на лятото. Но едва-едва, на границата на дефиницията, малко под минус 0.5 аномалия за региона 3.4.
2. Имам тънко подозрение, че тази студена във височина - около-норма в ниското (ок, за няколко дни от събота и малко под норма!) ще се задържи и през част от февруари.
3. Макар трайна, тя няма да е вечна и тази пролет е първата от доста години насам, която НОАА рисува бая наднормена. Лятото също е наднормено - прецедент (в прогнозите, то независимо какви са те, винаги е наднормено).
Това - за протокола. В момента не знам дали най-вече пролетната прогноза ще се реализира, макар да подозирам, че има повишен шанс това да се случи,
В по-близък дългосрочен план, февруари също е безсигнален при НОАА, защото и техните машинни алгоритми, както и аз, не съм убеден какво/кога точно ще се случи краят на упорития СЗ патърн. Не е необходимо да се промени тотално, а само да се изравнят малко прекалено "гърчавите" изобари в северната-СИ част на Евроантициклона: тогава ще имаме топлото време от 1 десетдневка на месеца, но вече през февруари, с всички произтичащи от това последствия (Горския).
Това, което съм 90 на сто убеден, че няма да стане, е траен североизточен пренос, поне до около 15 февруари. Което, знаете: без опасна зима и тая година.

Сега от краткосрочните дългосрочни, към дългосрочните дългосрочни.
За мен тоя патърн е ако не лоша, до досадна вест, след хубавата в горния абзац.
Сега ще ви почерпя с една черешка, която подозирам, че се намира на тортата.
Знаете, че смятам, че миналата, практически рекордно мека зима, повторение на 6/7 всъщност беше....студена. Макар само за 6 дни през февруари. Заради тях тя не можа да отнесе 6/7 с няколко десети, а и отстъпи с 2-3.
Там основният топъл гвоздей беше декември (20), когато стояхме нон-стоп в южни потоци при стационираща долина над Западна Европа. Дали поради късмет или някаква (непозната за мен) логика, не последваха еквивалентно количество студени потоци от СЗ (имаше, но не толкова, колкото топли).
Сега в момента имаме обратното. Да виждате сериозна, опасна, снежна и студена зима в низините? Аз - не. и числата не я виждат.
Но, както във вица - не го виждаш, но той е тук.
Това, че и при класическите зими се намирахме на границата на истинската зима в нашия полуостров, но от северната и страна, е факт. Сега ясно сме от южната и студът, достатъчен за Ямал, Русия, Анадола и дори високата Босна, за нас вече не е.
Вече съм убеден, че и тая зима е студена. Но по душа. Тъй да се каже, не и стигна сила да направи каминг-аут, както и миналата.

Оттук вече, след две студени зими, с интерес очаквам следващите две. <406>
Да стои за протокола.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”