ЕНЕРГИЯ ОТ ВЕИ, ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ. ЕКОЛОГИЯ РАЗНИ

Тази тема също е доста популярна и няма нужда от много обяснения, струва ми се.
Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет дек 31, 2021 1:12 pm

"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
tarikataaaa
Регистриран: ср дек 09, 2009 6:47 pm

Мнение от tarikataaaa » пет дек 31, 2021 11:33 pm

Да. И после ще купуват ел енергия от френските АЕЦ и от Чешките ТЕЦ. С тази зелена простотия тотално са изперкали немците...

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет дек 31, 2021 11:37 pm

Колко мегавата ще загубят швабите, че не ми се рови да видя.....и как ще се покрият, а по важния въпрос е на каква цена???

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет дек 31, 2021 11:48 pm

Реакторите в Брокдорф, Гронде и Гундреминген, управлявани от E.ON и RWE, ще бъдат спрени в петък след три и половина десетилетия в експлоатация. Общата мощност на съоръженията е около 4 гигаватчаса, което се равнява на 1000 вятърни електроцентрали.
В случая не числото на мощността е толкова важна, колкото че е базова. Един реактор работи две години без прекъсване преди да се презареди с ядрено гориво, доколкото съм запознат.
Тези реактори спокойно могат да се ползват още 25 години. Построена надеждна мощност, която при тихо време може да произвежда, колкото 50-100 гигавата инсталирани перки. Септември имаше такъв случай.
Последна промяна от Victus на пет дек 31, 2021 11:58 pm, променено общо 2 пъти.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет дек 31, 2021 11:50 pm

Victus написа:
пет дек 31, 2021 11:48 pm
Реакторите в Брокдорф, Гронде и Гундреминген, управлявани от E.ON и RWE, ще бъдат спрени в петък след три и половина десетилетия в експлоатация. Общата мощност на съоръженията е около 4 гигаватчаса, което се равнява на 1000 вятърни електроцентрали.
Е, сетете се къде ще литне цената на тока след Нова година в Европа?

pochivashtiya
Регистриран: вт юни 29, 2021 10:16 pm

Мнение от pochivashtiya » нед яну 09, 2022 11:20 am

Привет и от мен.
С тоя мораториум на цените на тока, очаквам много скоро той да се вдигне и сериозно се замислям дали да не мина на възобновяем източник на ел енергия.
Понеже съм малко лаик, може ли да кажете кое изисква най-малка инвестиция и кое е най-рентабилно като цяло - фотоволтаици, ветрогенератор или водна турбинка?
Какви разрешителни са необходими за всяко от тия изгъзици и според вас заслужава ли си да се инвестира в нещо такова?

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед яну 09, 2022 2:37 pm

Мисля имаше подобна група във фейсбук. Но и без да съм специалист мога да кажа, че за обикновен човек единственият вариант е фотоволтаик, а мястото на инсталиране може да е само в/у собствен имот(сграда) .

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » нед яну 09, 2022 4:39 pm

pochivashtiya написа:
нед яну 09, 2022 11:20 am
Привет и от мен.
С тоя мораториум на цените на тока, очаквам много скоро той да се вдигне и сериозно се замислям дали да не мина на възобновяем източник на ел енергия.
Понеже съм малко лаик, може ли да кажете кое изисква най-малка инвестиция и кое е най-рентабилно като цяло - фотоволтаици, ветрогенератор или водна турбинка?
Какви разрешителни са необходими за всяко от тия изгъзици и според вас заслужава ли си да се инвестира в нещо такова?
За домашни условия най-удобно ще ти е фотоволтаична система. Ветрогенераторите изискват много повече инвестиция и екологични оценки, за да влязат в експлоатация. Независимо дали ще става на въпрос за само 2 генератора или цял парк. Водна турбина? Не знам…намам и на представа, но не мисля, че ще ти е лесно у дома. Иначе е доста добро ВЕИ.
Относно фотоволтаиците…най-грубо казано ще са ти нужни соларни панели, голяма батерия и връзки между тях. Самата енергия трябва някъде да бъде съхранявана, а тези батерии никак не са евтини. Самите фотоволтаици също не са евтини.
С нашия климат…и месеци наред мрак през зимата надали ще покриваш и 50% от дневните си нужди само от панелите. Е, зависи колко направиш, но говоря най-общо казано.
Лятото обаче почти със сигурност ще си в пълна независимост.
Обаче! Като сметнеш сумата за целия проект, като сметнеш сумата и за едни 30% годишно потребление на ток от мрежеата от общите 100% нужни за тебе иии общо взето не е много краткосрочна инвестиция. Може би след 7-10 години ще си възвърнеш сумата и ще започне да ти излиза по-евтино, но не се знае пък как ще са цените на тока и дали реално нама да ди се “минал”.
Това е моето мнение! Има варианти при по-висока инвестиция да си напълно независим, но много пари ще са ти нужни…
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

pochivashtiya
Регистриран: вт юни 29, 2021 10:16 pm

Мнение от pochivashtiya » чет яну 13, 2022 9:30 pm

Много благодаря за изчерпателното мнение!
Честно казано отскоро ми е в главата тази идея и все още се чудя какво да правя. Идеи много - пари малко, типично по български. Но е хубаво да се имат предвид всички възможни варианти. Засега не предприемам нищо, но ще видим март-април като изтече давността на мораториума на тока как ще тръгнат цение и дали ще има смисъл да мисля по-сериозно по темата.

Отговори

Върни се в “Как да живеем екологично”