ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - ДЪЛГОСРОЧНИ (2019-2022)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » нед авг 29, 2021 10:03 pm

Странно лято изкарахме в София. До 20-ти юни беше с пролетни температури. После два месеца жеги с кратки паузи от няколко дни(основно през юли) и сега пак отиваме на хладно време. Септември със зор ще стига до 25 градуса по актуалните прогнози. Малко бяха дни с нормалните за тук летни максимални от 25-28-30 градуса.
Горещи дни повече няма да има. 43 трийсетака наредихме за климатичното лято. Кажи-речи половината сезон. :grin1: По този показател минахме 2017-та с 40, но останахме далеч зад 2012-та с 50. Най-близо сме до 2007-ма с 44. Ако на всеки пет лета едно ще е такова, няма никакви проблеми. :thumbup:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » нед сеп 26, 2021 10:52 pm

Преди малко проверих и от 2011-та година на годишна база не сме падали под 1℃ аномалия, което не е малък период. Тази година до момента сме на 1,3℃. Всичко зависи от следващите месеци и най-вече декември. От отдавна не сме имали по-продължителен сняг с инверсии през този месец и съответно по-сериозна отрицателна аномалия. Само това ще е спасението да се наруши тенденцията.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон сеп 27, 2021 9:55 am

Изразходването на акумулираната заради ГЗ енергия е точно през първата половина (не само, но най-вече) на студеното полугодие. При все това, един октомври или ноември с минус 3 аномалия не сле ли имали поне веднъж последните 10 години? Или имам фалшив спомен (не ми се рови). Реализацията, обаче на такъв месец, както и на споменатия студен декември (ама много студен) става само със сериозен "циркулационен късмет". Последният може да докара това, макар с малка (но реална) вероятност.
Пета поредна мека зима би била вече окончателна присъда за самите зими у нас. Не, че и 4 не са, ама 5 си е хубаво, кръгло число.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет яну 14, 2022 10:17 pm

Зимата за Видин до момента е 4.1 над нормата. За страната сме 3.2 над нормата и бием 20/21 засега.
Дори не сме особено далеч от 06/07, която е била 3.4 над нормата.
Пиша това, ако някой си мисли, че имало студ, но сме нямали късмет. Истината е друга, жегата е безпощадна на този етап.
https://www.stringmeteo.com/synop/temp_ ... %D0%98#sel
The best view comes after the hardest climb!

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пет яну 14, 2022 11:18 pm

lancelot написа:
пет яну 14, 2022 10:17 pm
Зимата за Видин до момента е 4.1 над нормата. За страната сме 3.2 над нормата и бием 20/21 засега.
Пиша това, ако някой си мисли, че имало студ, но сме нямали късмет. Истината е друга, жегата е безпощадна на този етап.
По мое скромно мнение, има по-правилна формулировка (в по-малка или по-голяма степен валидна за всичките последни 3-4 години, вкл. тази) и тя е, че имаше студ наоколо (в различните години на различни места, малко или повече места), но нямахме необходимия късмет подходяща циркулация да го докара у нас. :hmm: :laughm: Само си спомнете Русия и през 2019, и през 2020. Тогава студът беше около или отвъд Урал, но си спомням, че и тогава имаше "зверове от изтока". За съжаление, тяхната "техническа характеристика" не включва запращане на студ от там към нашия регион, ами по- към Прибалтика и средна Европа. Тази година из много европейски страни валя сняг, не знам дали и в Испания не валя. За финал - росните-пресни, снежни примери от основно Гърция, в по-малка степен и Турция. Разбира се, около и малко след празниците и Сърбия, която обра нашия пай. :lol: Да не говорим, че през повечето от последните 5 зими си спомням, че гърците също имаха поне по едно снежно попадение, съчетано с безснежие, или направо суша у нас.
Последна промяна от naftalinov на пет яну 14, 2022 11:26 pm, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пет яну 14, 2022 11:23 pm

РЕално вече толкова свикнахме на топли зими , че дори и аз имам субективното усещане , че януари е студен , защото ми се наруши кефа 2-3 дена с по-хладно време :grin1: Свикнал съм на 10 , 15 вече + , но числата не лъжат. Океаните изстиват по-късно и всичко се забавя... и то дошло време за пролетта , обаче май тази година не вървим толкова зле , вече гледам се оформя хубав Ац над Сибир , който вероятно ще разбута нещата и за нас и защо не вместо както по традиция март и април да е студено , да хванем зима през февруари :hmm: Не знам какво предвиждат на Бисмарк моделите за зоналния пренос , ама аз на тоя етап бих заложил ще се секне до 2 седмици , защото обичам да рискувам :grin1: :grin1: Лошото е че преди това най-вероятно ядрото студ над СИ Европа ще е поразбито от циклоните и изметено и ще трябва още да се чака да се намести нещо :dontknow: Ама ще видим някой път нещата ескалират бързо :grin1:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб яну 15, 2022 10:27 am

naftalinov написа:
пет яну 14, 2022 11:18 pm
lancelot написа:
пет яну 14, 2022 10:17 pm
По мое скромно мнение, има по-правилна формулировка (в по-малка или по-голяма степен валидна за всичките последни 3-4 години, вкл. тази) и тя е, че имаше студ наоколо (в различните години на различни места, малко или повече места), но нямахме необходимия късмет подходяща циркулация да го докара у нас. :hmm: :laughm: Само си спомнете Русия и през 2019, и през 2020. Тогава студът беше около или отвъд Урал, но си спомням, че и тогава имаше "зверове от изтока". За съжаление, тяхната "техническа характеристика" не включва запращане на студ от там към нашия регион, ами по- към Прибалтика и средна Европа. Тази година из много европейски страни валя сняг, не знам дали и в Испания не валя. За финал - росните-пресни, снежни примери от основно Гърция, в по-малка степен и Турция. Разбира се, около и малко след празниците и Сърбия, която обра нашия пай. :lol: Да не говорим, че през повечето от последните 5 зими си спомням, че гърците също имаха поне по едно снежно попадение, съчетано с безснежие, или направо суша у нас.
Съгласен съм, вероятно е временна ситуация при нас. Все ще има снежни/студени включвания, няма как да изчезнат тотално.
Обаче все пак констатираме промените за момента. За мен лично зимата приключи в онзи си вид преди 15-20 години. Ще има пак февруари 2012, януари 2017 и епизодични студени инжекции, но това вече няма да е през зима-две-три, а все по-рядко.
В един момент обаче си мисля, че Атлантика ще праща все по на север влиянието си, както преди няколко зими духаше здраво в Скандинавия и северна Европа. Тогава тук ще има периоди на мъгли/инверсии.
Не виждам как ще се случи обаче снежен/студен по-чест период вече за ниското и дори София.
The best view comes after the hardest climb!

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm
Контакти:

Мнение от 4uk » съб яну 15, 2022 12:25 pm

Не знам, колко е студена зимата, но всички, които следим минимуми заради палми и др. екзотики, регистрираме най-благоприятните си минимуми за периода, откакто всеки мери(5-10-15г.)! До края на Януари не се очертава да задълбаем, а Февруари го прогнозират наднормен! Дано всички зими да са такива!

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”