Зеленчуци и градина

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » ср юни 22, 2022 12:34 pm

На кокошките този домат, срамота е. Поемам си разходите по куриера и бих се радвал да ги опитам!! :D :D

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » ср юни 22, 2022 12:43 pm

meteo fen написа:
ср юни 22, 2022 12:34 pm
На кокошките този домат, срамота е. Поемам си разходите по куриера и бих се радвал да ги опитам!! :D :D
:roll2:

Айде сега някой да се похвали и с домашна сливова.
:grin1:

Ще забравим и за температури, и за парламент.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср юни 22, 2022 1:04 pm

meteo fen написа:
ср юни 22, 2022 12:34 pm
Ако си от София, дори бих ги донесъл, няма проблем, но
1. Това не са "търговски" сортове, а вкусни градински, които не са трайни (2-4 дни макс), а аз не пътувам през ден за Сф.
2. Част от розовите са хибридни, садя ги втора година и не ме разочароват, но на вкус са дървени (има и хубави, но едва сега започват да зреят)
Демек, това НЕ СА домати за търговски цели.

Има и 3: аз не робувам на масовия вкус. Садя и експериментирам с домати/ сортове, които ме кефят мен, като последните години наблягам, освен другото, и на оранжеви сортове с каротин вместо антоциан и онова другото, не се сещам за името, в нормалните червени домати.
Вкусът за мен няма разлика, дори консистенцията им е по-добре, но аз ги гледам за себе си)

ППС И Кокошките душа носят, що за видовизъм (расизъм на видово ниво) :grin1:
Ако трябва сериозно, ако имам път баш когато имам щайга-две добри домати, ще пиша тук и може да устроим една импровизирана среща в някое заведение с градина в квартала. И без това Симо от години си прави устата за такива домати )
Има и още нещо, специално за тия, които си гледат домати, ще пиша по-късно

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср юни 22, 2022 1:06 pm

:offtopic:

Geogri Zahariev написа:
ср юни 22, 2022 12:43 pm

:roll2:

Айде сега някой да се похвали и с домашна сливова.
:grin1:

Ще забравим и за температури, и за парламент.
Тия от парламента наистина съм ги е..л в ...за.
Прескачам и сменям каналите, само в резюме какво са направили от заглавията.
Не ги понасям, всички без изключение.
Относно ракията - е сега отивам да пусна един казан за водка. За да не е офтопик: щайгата с големите домати е там. :grin1:

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет юни 24, 2022 12:05 am

nikolai kamburov написа:
чет юни 23, 2022 11:54 pm
Отглеждат ли зеленчуци хората и как понасят студа? Един пипер или патладжан трудно биха плододавали успешно при такива контрасти…
За пипер и патладжани не знам, но за домати гледат. Дори на открито, макар че ако е по-хладна годината и с повече валежи може и да не станат без парник. Но последните години са ставали. Добре виреят всякакви зеленолистни, кореноплодни, боб, грах... А в оранжерия става всичко.
А като овощни дървета има някакъв сорт студоустойчиви тъмночервени ябълки, които плододават добре. Аронията също се чувства като у дома си тук.
Общо взето може да се занимава човек със земеделие. Има условия. Има и животни, които дават естествена, възможно най-екологична тор.

Не знам какви контрасти имаш предвид, но ако са денонощните амплитуди - те не са никак големи. В ниското из равнините са по-големи.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб юни 25, 2022 7:19 am

Имах предвид контрастен нощен студ с топличко през деня. Защото дори и да е около 20гр денем все пак слънцето си е много силно и сгорещява почвата.
Иначе да, всички билки, подправки и продукти “за зелено” предпочитат по-хладното време. Благодаря за отговора!
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”