ТЕКУЩИ ДАННИ (и снимки) ЗА ЕВРОПА, СРЕДИЗЕМНОМОРИЕТО И РУСИЯ (2022)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет юни 17, 2022 2:02 pm

Ем то не е 20-25 тук постоянно, само в събота ще е 25. Вчера бях на басейн след работа, водата студена 21 градус, въздуха и той толкова само 21. Подухваше типично за тук и имаше скрвания на слънцето. Прилича на български септември с ранната есен. И това даже е повече, отколкото беше предните дни. Много трудно минава +20 и ако ги мине, е с малко най-много до 22-23 е било досега през юни. Ето тук са данните за юни за Хамбург. По-скоро се движат в интервала +17 +23. И пак има лека положителна аномалия :dontknow: Ако бяха +22 +27 щеше да е оптималното за мен.
http://www.pogodaiklimat.ru/monitor2.php?id=10147
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пет юни 17, 2022 11:59 pm

Жегата лека по лека завладява Европа.
Испания днес +44.2 градуса:
https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres? ... 17&hora=18
Франция и тя с +40-так:
Дори на север Лондон праска +32.7 градуса :shock:

Да видим другата седмица и Балканския полуостров как ще се представи. :grin1:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » съб юни 18, 2022 12:22 pm

По Aemet максимума е 44,5 . Впрочем седем поредни дни там са над 40℃ максималните . И това в средата на юни .

Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб юни 18, 2022 10:42 pm

Равносметката от "пика" на жегата днес в Германия. Очаквано северът остана в хлад. В Хамбург максимумът за днес е едва +24,5 градуса. При мен е било +26,4, но аз не бях тук, а на 50 км южно от Хамбург съдейки по температурите от околните станции там е било максимум кръгло +28. В Люнебург на 30 км източно, на същия паралел е било +30. С всеки километър западно и северно максимумът е бил все по-нисък. На 20 км южно от където бях аз е била 30-градусовата изотерма. 30 км източно и 20 км южно.
В южна Германия е било +37, в централна около +35. По крайбрежието на Северно море 16-19 градусов хлад.
Сега привечер срина навсякъде на север. Едва 19 градуса е в Хамбург и при мен, а небето продължава да има тропичен вид. Мътно и с малко перести облаци. Само при земя е обърнало от северозапад и е нахлул този тъп хлад. Във височина още си властва тропичната въздушна маса.
Изображение
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » съб юни 18, 2022 10:58 pm

Голяма прецаквация е климата при тебе Макс. Дори и някой ден да достигне до вас тропично жегаво нахлуване после ще бъде изметено от хладния Атлантик. Друго си е като в България да се настани жегата и да не мърда със седмици! :grin1:
Междудругото в Испания днес Сан Себастиян на северното краибрежие където принципно съм забелязал, че е доста по-хладно от целия Пиренейски п-в, днес праска +43.4 градуса . Това ми намирисва на рекорд и то абсолютен за това място.
https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres? ... 18&hora=18
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб юни 18, 2022 11:25 pm

Абе поне където бях аз, си беше през целия ден тропично усещането, като българско лято. Хем бях в гората 15 км поход, и се потиш нон стоп. Задушно и топло. Но към 17 ч. се усети хладния вятър, изведнъж проби и започна да срива температурата, но аз вече си тръгвах. Като слязох от влака в Баргтехайде направо ме лъхна студ. Поне тук нощем винаги се спи добре, никога няма непоносимо жегави нощи само да се въртиш и да се лее пот и да не можеш да дишаш.
Във влака някаква жена сега се връща от Испания, от летището се прибираше и разказваше на някаква, че е голяма жега там и че вчера вечерта е било +42 и не можело да се диша и била щастлива да се махне оттам и да се върне тук.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб юни 18, 2022 11:47 pm

Максе,

Мюнхен е твоето място в Германия.
Топло, но негорещо лято, чести гръмотевични бури и достатъчно сняг зимъска. ;) Отделно, че Алпите ще ти бъдат в пъти по-близо.
Този Хамбург е вярно с отвратитилен климат.
Не мога да си представя средата на юли да се случи максимална 18-19℃ и да е така дни наред.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб юни 18, 2022 11:55 pm

А зимата 5гр и да ръми дъжд седмици наред…
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед юни 19, 2022 12:08 am

Вярно е, и аз искам да живея в Мюнхен заради климата и Алпите. Гармиш партенкирхен е много яко градче и уникална природа. Все едно си в Швейцария, зъбери отвсякъде. Час у половина от Мюнхен с влак. Макар че последните десетина зими в Мюнхен не се отличават много от тези в Хамбург, бяха тотално прецакани.
Но там е чудовищно скъпо всичко.
Берлин сега вечерта е +27. А тук хлад +17. Не мога да повярвам колко голяма разлика с Хамбург има. Утре там пак ще е над +30, а тук гфс дава +12. А е само час и 40 минути с влака. Защото е скоростно трасе, и не спира никъде и създава усещането, че Берлин е близо.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » нед юни 19, 2022 1:15 am

Leberkez написа:
съб юни 18, 2022 11:47 pm
Максе,

Топло, но негорещо лято, чести гръмотевични бури и достатъчно сняг зимъска. ;)
''Достатъчно'' сняг през зимата е силен израз за Мюнхен, там снеговете са супер измъчена история точно толкова колкото в София например, ако не и с една идея повече. Щото тук все пак Адриатика и Егейското море подпират отдолу и от време на време бутат по едно леко рамо. Там има орографски ефект заради Алпите, но като цяло честотата на читавите снеговалежни обстановки ми се струва, че е макло по-малка. Е, ако говорим за някакви обстановки с 2-3 или 5 см, такива може и да са по-чести, нямам представа. Иначе валежите през зимните месеци са си подчертано повече като абсолютна стойност на количествата, (по норма '81-10).
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » нед юни 19, 2022 8:50 am

От вчерашния ден отличникът в Испания е северният Сан Себастиян с неговите 43,9℃ . Вярно, станцията е току до бетонната писта но, нейсе ...

https://goo.gl/maps/CYPykiZ2AApcnKfX7

Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед юни 19, 2022 10:33 am

elenaRudolf написа:
нед юни 19, 2022 1:15 am
Leberkez написа:
съб юни 18, 2022 11:47 pm
Максе,

Топло, но негорещо лято, чести гръмотевични бури и достатъчно сняг зимъска. ;)
''Достатъчно'' сняг през зимата е силен израз за Мюнхен, там снеговете са супер измъчена история точно толкова колкото в София например, ако не и с една идея повече. Щото тук все пак Адриатика и Егейското море подпират отдолу и от време на време бутат по едно леко рамо. Там има орографски ефект заради Алпите, но като цяло честотата на читавите снеговалежни обстановки ми се струва, че е макло по-малка. Е, ако говорим за някакви обстановки с 2-3 или 5 см, такива може и да са по-чести, нямам представа. Иначе валежите през зимните месеци са си подчертано повече като абсолютна стойност на количествата, (по норма '81-10).
Много от тези валежи са от дъжд. Много е неблагоприятна зимата и там. Тази директна вноска на морски студен въздух е много хилава и не понижава температурите достатъчно въпреки надморската височина и само Алпите помагат за задържане и продължаване на валежите, когато по някое време преминава в сняг и може да натрупа нещо.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пон юни 20, 2022 8:27 am

В Глазгоу Т е 5С!
В Брангаса, Португалия, и Леон, Испания, е 10С.

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет юни 23, 2022 12:00 am

Е това вече си е хубаво лято за Хамбург. Доста височки температури се очертават и то устойчиво за дълъг период, без да бъдат внезапно сривани както обикновено се случва.
Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет юни 23, 2022 10:39 am

Какво виждам в прогнозата на температурите за днес. Откъм Балтийско море явно ще подухва хлад североизточно от мен. Но при мен в Баргтехайде и в Хамбург ще си е жега 28-30 градуса. Таман за плуване в езерото.
Нооо до вечерта в 20 ч. този хлад налазва и Баргтехайде и срива на 21 градус, а северно от градчето ми и още по-хладно на 19 градуса. В Хамбург обаче се задържа градски остров на жега 27 градуса. Яко :deal:
Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”