Защо сме такива икономически "оръфляци"?

...

Модератор: Weatherman

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср юли 13, 2022 6:13 pm

"Българският бизнес е в еднакви условия с всички бизнеси в Европа"
Левон Хампарцумян: Бедни сме, защото трудно намираме общи цели и начини да мислим рационално
"Във висшите слоеве на политиката у нас отдавна няма експертиза"
13.07.22 в 13:32
"Бедни сме, защото политически не сме добре подредени и трудно намираме общи цели и начини да мислим рационално. Дори да има популисти политици, когато общественото мнение е рационално, те ще се вслушват в него и ще се случват рационални неща. Ако общественото мнение е ирационално, те, слушайки го, се получава това, което виждаме около нас."

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон авг 01, 2022 5:13 pm

Георги Копринов:
July 29

Наскоро се завъртя едно проучване за IQ-то на българите, от което излизаше, че сме нещо като полу-идиоти. После се оказа, че има грешка и резултатът ни е с десетина точки повече. Та покрай него, а и седмокласника тази година реших и аз да направя едно проучване, като взех таблицата със средните резултати от матурата след 12-ти клас. Изводите за мен бяха шокиращи.
В България има малко над 900 средни училища. От тях близо половината не могат да минат 3,50, а близо 1/3 имат под 3,00! След 12 години образование нашата образователна система бълва обречени полуграмотни хора, които навлизат в живота, създават семейства със съответните ценности, генерират БВП, гласуват… От тези хора животът ще изисква да управляват семейни финанси, подписват договори за всякакви услуги, избират партньор, възпитават следващото поколение и, според законите на демокрацията, да участват в определянето на общото ни бъдеще. И след 20 години, когато вече са в разцвета на силите си, да плащат нашите пенсии. И не си мислете, че тези училища са някъде в дълбоката провинция. В дъното на таблицата се открояват столичните 24 СУ П. Яворов със среден успех 2,00, 113 СУ Сава Филаретов с 2,17, БУЗЕМА с 2,37, 94 СУ Димитър Страшимиров с 2,39 и т. н. Специално обръщам внимание, че това е средният успех на целия випуск на съответното училище! И за да илюстрирам колко е сериозно положението ще кажа, че средният успех на всички дванайсетокласници от цяла България е 3,47. Това включва всички елитни гимназии и частните училища!
В този контекст не е учудващо как обществото ни с лекота възприе внушението, че да си умен и красив е нещо лошо, а като гледам е напът да анатемоса и образованието в Харвард. Тази полуграмотна маса вече действа предимно по инстинкт, който ѝ говори да се освобождава от различните. Така малкото умни деца отиват да учат в чужбина, където и се установяват. А ние тук наивно разчитаме на младото поколение…
https://www.facebook.com/george.koprino ... ix2Hk1VMXl

bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон авг 01, 2022 5:19 pm

Интелектът/образованието на сега навлизащите в активния си икономически живот е не плачевен, а катастрофален.
Това вече се вижда и по младите попълнения в този форум. Ясно и отчетливо.
Един случай, в който няма да споря с посочен от Стринг цитат.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон авг 01, 2022 6:33 pm

Направих си справка за моя град, като изключим 3 училища, другите са плачевни.....ето всеки сам да провери къде е учил и какво е сега дереджето.....

https://data.egov.bg/data/resourceView/ ... 7d7fb65afa

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон авг 01, 2022 7:57 pm

Уха моето училище е едно от трите с най-висок успех 4,24 :grin1:
Иначе да това е трагедия среден успех 2 и нещо в много от училищата. :shock:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон авг 01, 2022 8:06 pm

Да и от колко човека е това? :lol:
Иначе трагедия, защото винаги има идиоти. Истината е, че все по-умни и можещи деца идват от младите поколения. Специално за Шумен имат много добра школа по програмиране и имам доста колеги от там. Всичко е до подготовката. Почти няма тъпи деца и всяко дете е способно на много, а се потруди в дадено направление.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон авг 01, 2022 8:17 pm

А моето е с 4,48, кръвта вода не става :grin1: ...

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон авг 01, 2022 10:09 pm

Еха, моето е с 4,98 и е с най-висок успех в областта. Наистина има много тъпи хора.
Спомням си матурата ми по география. Първо учителката ми се разсърди, защото й казах, че ще се явя без да се готвя, защото имам трудни кандидат-студентски изпити по биология и химия, а реално 3 на матура по нещо различно от биология и химия ми вършеше повече работа от 5,99 по биология или химия.
Е, не очаквах да е трудна и знаех, че ще се справя от обща култура, но тя се оказа много по-лесно от очакванията ми. В стаята ми повечето бяха от техникума по машиностроене и беше, колкото забавно, толкова и тъжно. Около 5 минути след началото на матурата единия пич каза: "Аз имам работа и ще си ходя". И си предаде матурата. После квестора видя, че едини друг вместо Австрия е писал Австралия в задачата, където трябва по границите да се посочат държави от Европа... Квесторът се хвана за главата и му направи задачата и му каза държавите.
Накрая останах само аз в стаята да оиша последната задача, която беше свободен текст. Беше за Дунавска равнина, аз писах каквото се сетя и обърнах повече внимание на климата и бяха дали максимума точки. И без въобще да уча имах 5,75, другите двама от училището ми, които се явиха на нея имаха 2 и 4.
Този с двойката не беше направил едно упражнение, в което условието беше: "Посочете кои са следните гари в България".
Най-шокитащото е, че с топла имаше дори Русе, Варна, София, Видин и т.н и той не беше ги написал.
Още от тогава ми стана ясно, че нивото е много ниско, явно се задълбочават проблемите. Но то с такъв премиер, какъвто имахме да си прост беше новата мода...
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

weather_master

Мнение от weather_master » пон авг 01, 2022 10:25 pm

Куит, как пак намеси ГЕРБ тук, само ти си знаеш. :laughm:
Аз какво да кажа за 90-те години и вашите хора на Костов. Тогава направо беше срамно да се учи. Онези мутренски времена беше модерно да си келеш и всеки си въртеше далаверите. Тези времена отдавна отминаха. Сега много млади хора виждат, че ако учат и са добри ще имат добър живот. Много се промениха нещата. Има много умни и интелигентни деца. Лични наблюдения е, че много семейства много добре си възпитават децата. В пъти по-добре от подобни семейства в САЩ например.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон авг 01, 2022 10:34 pm

САЩ не са пример за добро възпитание на средностатистическия човек , но и много зависи от семейството му и средата в която живее. Имам приятели в САЩ на които детето е родено там и е уникално умно и интелигентно дете, ще стане чудесен човек , иска да бъде лекар и ще стане и то отличен. Много се различава от децата на неговата възраст тук.....между другото говори чудесен български език.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон авг 01, 2022 10:49 pm

weather_master написа:
пон авг 01, 2022 10:25 pm
Куит, как пак намеси ГЕРБ тук, само ти си знаеш. :laughm:
Аз какво да кажа за 90-те години и вашите хора на Костов. Тогава направо беше срамно да се учи. Онези мутренски времена беше модерно да си келеш и всеки си въртеше далаверите. Тези времена отдавна отминаха. Сега много млади хора виждат, че ако учат и са добри ще имат добър живот. Много се промениха нещата. Има много умни и интелигентни деца. Лични наблюдения е, че много семейства много добре си възпитават децата. В пъти по-добре от подобни семейства в САЩ например.
Така е, 90-те е е било още по-варварско. И в моето детство си спомням, че показните убийства бяха ежедневие. Групировките още се вихреха с оръжия и убийства, да не забравяме и Бойко, че е бил част от едната групировка и е бил най-обикновен крадец. :grin1: Причините мисля са тия ясни - фалшивия ни преход. И той неслучайно и изглежда безкраен, защото просто е фалшив из основи.
Но си прав, че Костов не е успял да ги неутрализира, макар че е направил други добри неща.
Сега смятам, че сме в правилна посока с толкова млади и образовани хора в парламента със западен начин на мислене.
Ще перефразирам Осман Октай и ще кажа, че и Ботев и Левски са ги смятали за луди, наивни, неопитни, обречени и т.н. А реално са повели страната ни към това нови ценности и свобода и сега им се кланяме всички.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

weather_master

Мнение от weather_master » вт авг 02, 2022 12:53 am

Куит, недей да бъркаш понятията. Революциите винаги са се вдигали от млади хора. Тук не става въпрос за революция. Относно неопитността - точно заради такава в първите 20 години на управление на комунистите след 45-та дължим сега завареното положение в Северна Македония.
Относно младите - те показаха не само неопитност, но и зависимост. Явно лесно се купуват. Кому беше нужно да слагат Рашков за шеф на антикорупционната комисия? Кого щеше той да защитава? Надявам се новото правителство на Радев да разкрие корупционни схеми на ПП. А те са много. Всичко около газа и тока смърди яко.
Моето мнение е, че в политиката трябва да са по-възрастни, по-опитни и улегнали хора. Една неопитност може да докара страшни беди и последици за България. Като знам какви мои познати започнаха да се занимават с политика, лошо ми става. Най-свестните хора стават ИТ, архитекти, лекари, фармацевти, собствен бизнес правят,..., но не и политици. Само като започнем че Ицо Хазарта е от ПП и е в парламента. Какво да говорим. Средни пръсти, псувни,... докарахме го до дъното. Това ли са младите???

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон авг 08, 2022 5:10 pm

Производителите са на прага на възможностите си
В сезона на дините: Родната продукция остана неприбрана, гръцка реколта залива пазара
03.08.22 в 08:15

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » вт авг 09, 2022 7:11 am

Така изглежда вагон-ресторанта в румънския влак, с който пътувах. И приготвят прясна храна, а не отбиват номера с готови боклуци като в България.
Освен това по цялото трасе на протежение стотици километри от Дева до Брашов е разорано и заравнено. Едновременно. Ще модернизират скоростно трасе. А иначе всички гари в участъка са изцяло модернизирани, с електронни табла, навеси и блестят. Тия са е*Ати икономическия тигър станали.
Изображение
На много малко места има изоставени полуразрушени постройки и боклуци. Малко са и не се набиват на очи като в България.
А цените във вагон ресторанта хип не бяха ниски. Почти като в германски влак са. Столчето е почти 2 евро. И пак хората масово си поръчваха различни неща, явно имат пари. После като пристигнах в Букурещ влязох в старбъкс да чакам таксиджията и едни момиченца 7-8 деца на по 13 години идваха два пъти да си купуват шейк фрапучино , което там струва 10 лева. Откъде имат толкова пари Тея деца, че и по два пъти да дойдат да си купят. За български деца немислимо.
Иначе този път бях в седящ вагон, защото изпуснах моя влак със спалнята резервация. Вагонът ме се отличаваше пак толкова много от българските. Пак с купета, но по 6 човека, не 8. Няма зарядни. Но има климатик, и тоалетна със затворена система, т.е. с вода се изплаква. Имаше вода през цялото време, но хартията още отначало беше свършила и докрая нямаше. А тоалетната миришеше и беше омърсена. С една идея заради климатика вагоните им са по хубави от българските, но и те са стари реновирани евтини вагони, не са модерни западни. Иначе цялата им жп мрежа не трака, влакът пътува безшумно като в цяла Европа. Само в България трака постоянно. От Брашов до Букурещ трасето е със сравнително висока скорост. От Дева до Брашов, който участък в момента ще се прави скоростен, е много бавно към момента, на много места едва се движи, в България толкова бавни участъци не съм виждал. Влакът от Виена до Букурещ пристигна с 5 минути по-рано, отколкото е разписанието. Действително за похвала. Докато влакът Берлин -Будапеща закъсня с чудовищните 11 часа. Въпреки че вагонът имаше интернет и беше модерен. Пътуването с това закъснение беше ад.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

weather_master

Мнение от weather_master » вт авг 09, 2022 10:02 am

Макс, баничката в Букурещ по-хубава ли е от тази в България? :lol: В Румъния единствено района на Брашов е хубав. Иначе на много други места е мизерия. Масово селата нямат асфалтови улици, освен една главна и толкоз. Относно Старбъкс- тук в София са винаги опашка и много мразя да влизам в тази верига.

Отговори

Върни се в “Икономика”