КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ (08-10.2022)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ (08-10.2022)

Мнение от meteo fen » чет авг 04, 2022 2:43 pm

Гледам днес НИМХ са поставили едни 35℃ за тук в Тракия, ама не виждам как ще се реализират ако питате мен..... :grin1: , но по-добре да попитаме НИМХ!! И ГФС не са чак такива топломани бих казал. :flourish:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет авг 04, 2022 3:53 pm

Това барично поле, което се очертава за следващите дни и седмици няма нищо общо с обстановка, носеща непоносима жега. :dontknow:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет авг 05, 2022 3:19 pm

Новата гореща вълна от 34-35℃ ще продължи до вторника, после ще поспадне с 1-2℃. И за след това се очертава още една вълна да видим тя как ще се развие, още е рано...

yavor_zhekov
Регистриран: чет юли 31, 2014 4:02 pm

Мнение от yavor_zhekov » съб авг 06, 2022 11:35 pm

Доста тежка жега се очертава по морето от утре до 11-ти и то май с условия за тлъсти тропични. :roll: :cool:
На запад пък захлаждане и по-нестабилно време около 10-ти.
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » нед авг 07, 2022 12:29 am

Изображение

Страхтна картинка на 72-я час на ЕЦ. Почти чисто зимно януарско барично поле според мен, но през август минус едни 20-тина, 25хПа в приземното АЦ, съобразено с този сезон. Може и аз нещо да съм попроспал, но не си спомням да е имало подобно нещо последните десетина лета например :hmm: . Изглежда зимата ще бъде интересна тази година.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » нед авг 07, 2022 2:23 am

Може да е или да не е. По-вероятно е да не е, защото сега си изгърмява зимни циркулации.
По-скоро се вижда гореща втора половина на август. :grin1:

yavor_zhekov

Мнение от yavor_zhekov » вт авг 09, 2022 10:21 am

В крайна сметка предстои някаква валежна обстановка в периода 11-14 август. Условията са добри да се изпълнят месечните норми на някои места.
"Страхът е просто състояние на ума, а състоянията на ума подлежат на контрол и насочване" - Наполеон Хил, Мисли и забогатявай..

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » вт авг 09, 2022 10:51 am

За София от утре като се почне ни чакат поне 5-6 дни нестабилност и по-ниски Т. Да видим и колко ще вали, има вероятност за солидни валежи, най-вече уикенда.
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср авг 10, 2022 9:38 am

Предстои мазен висок циклон, августовски - срв рядка, но все пак - класика в жанра.
Не изглежда да го докара до 05 или 2014, но ще има места с къси сламки през уикенда. Бум тряс, чик-чирик и " баба ми не помни такъв порой" 8-) (да, ама името на селото помни - примерно Лудо дере или Понор :))
Приятен бонус са класическите и дори класика-минус температури.
За да се повтори 5 или 14 (това рано или късно ще се случи, с всичките му изцепки и хленч на тъпото стадо "изпуснаха язовира от горното село, затова ни наводни :grin1: ) все пак трябва поне ОЩЕ двукратно презареждане на подобен висок циклон, желателно с малко по-добър влаготранспорт от някое от съседните морета във височина.
Засега изглежда малковероятно, но неведоми са пътищата на Всевишния.

yavor_zhekov

Мнение от yavor_zhekov » чет авг 11, 2022 11:10 am

Аз съм песимист за тая обстановка. С приближаването на сроковете валежите се изпаряват. Днес ако вали въобще нещо ще е само над Рило-Родопската област. Продължителната и тежка жега след 16-ти обаче е сигурна и затова беше хубаво да повали малко на най-сухите места, но надали ще се случи.

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » чет авг 11, 2022 10:35 pm

yavor_zhekov написа:
чет авг 11, 2022 11:10 am
Аз съм песимист за тая обстановка. С приближаването на сроковете валежите се изпаряват. Днес ако вали въобще нещо ще е само над Рило-Родопската област. Продължителната и тежка жега след 16-ти обаче е сигурна и затова беше хубаво да повали малко на най-сухите места, но надали ще се случи.
Уж пише в метео , че днес се очаквали значителни валежи в рило - родопската област и западна Тракия , а накрая някакъв мижав дъждец прекапа надвечер . Ще видим идните дни тия високи циклони и месечни норми , но съм скептичен . Европа като цяло е доста суха , гледах спътникови снимки как всичко е жълто чак в Англия

bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет авг 12, 2022 2:39 pm

Това не е "залепнало" за картата образувание, както споменатите 2 култови години. В момента циклонът във височина е на м.та си над СИ Италия и Австрия и едва утре и най-вече неделя ще е над нас, а след понеделник изчезва и изохипсите на 500 хПа се хоризонтират, след това иде и гребен с жега.
Най-вече в неделя, но още утре, ще има локални места с по норма, защо не и две, но те ще са локални, тип къса клечка.
После в опашките се появи презареждане, така че тънкото ми подозрение от горния ми пост все още може да се счита като реалистичен вариант, макар и смекчен, но все още възможен. Едно 30-40 на сто вероятност, ок, нека са 25-30. Спирам, за да не флудя с опашки, да стои за протокола.

yavor_zhekov

Мнение от yavor_zhekov » съб авг 13, 2022 12:41 pm

За сега по ЕС и ГФС изглежда, че 19 август ще бъде най-горешия ден това лято. Да видим дали ще се реализират тия 42-43 градуса, накрая да не стане същия х** като с очакваните валежи, които никой не ги е виждал вече 3-ти ден. :grin1:

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » съб авг 13, 2022 8:27 pm

Според някои регионални модели утре сутринта и преди обяд ще има много силни бури в ЮЗБ, а следобяд по Тракия.

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » съб авг 13, 2022 10:15 pm

stratega написа:
съб авг 13, 2022 8:27 pm
Според някои регионални модели утре сутринта и преди обяд ще има много силни бури в ЮЗБ, а следобяд по Тракия.
Ох дано да си прав ! Чул те господ :pray: не може и не иска да завали хубаво от 10 юли насам

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”