Плажният сезон

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет авг 05, 2022 3:52 pm

Leberkez написа:
пет авг 05, 2022 1:28 pm
Уинди,

вземи се изясни за пред себе си, че вече се излагаш яко.

Местата, където октомври е топло, а водата става за къпане, сняг не виждат никога.

А ти обичаш да вали много сняг, вкл. март и април, ако може. Е, няма такова място, което да ти изпълни щенията. :deal:
В Ахтопол щото много сняг вали, веднъж на петилетка я стане я не... Живот в София, ваканция по морето, какво по-добро? :buble:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет авг 05, 2022 4:17 pm

Плажен сезон до октомври би значело точно сняг в София веднъж на петилетка, ако не и по-рядко. В Кипър и ноември месец е достатъчно топла и водата, и въздуха, че да става за плаж, ама сняг йок.

Windy

Мнение от Windy » пет авг 05, 2022 5:05 pm

Leberkez написа:
пет авг 05, 2022 4:17 pm
Плажен сезон до октомври би значело точно сняг в София веднъж на петилетка, ако не и по-рядко. В Кипър и ноември месец е достатъчно топла и водата, и въздуха, че да става за плаж, ама сняг йок.
На 24ти Септември 2018та бях на плаж в Поморие, все едно беше Юли месец. Пък после си имаше сняг. Въобще напоследък си е плажен сезон до 20ти Септември в Бургас и района, на юг да не говорим. Аз просто искам да се добавят още едни 2 седмици :lol:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » пет авг 05, 2022 5:38 pm

Windy написа:
пет авг 05, 2022 5:05 pm
Leberkez написа:
На 24ти Септември 2018та бях на плаж в Поморие, все едно беше Юли месец. Пък после си имаше сняг. Въобще напоследък си е плажен сезон до 20ти Септември в Бургас и района, на юг да не говорим. Аз просто искам да се добавят още едни 2 седмици :lol:
А, на север от Бургас кое е различното? Интересно ми е да изложиш доводите си. :)
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет авг 05, 2022 5:41 pm

Windy написа:
пет авг 05, 2022 5:05 pm
Leberkez написа:
Уинди, в детските ми години, най-редовно плажният сезон се пречупваше общо-взето последната десетдневка на август. Имаше валежи, облаци, по-малко слънце, морската вода падаше осезаемо за нула време, беше все гадно и ветровито. Обратно беше на див късмет.
Тук Вълчо и Макса нееднократно са обяснявали с подробности дори и за 80-те какво е било.

Към днешна дата, пл.сезон преспокойно, поне в 4 от 5 години, си навлиза солидно почти до първата половина на септември.

Подобни промени не се случват ей така, колкото и да е мощно ГЗ.

Предполагам, ако сме живи и здрави, че след едни 30-40 години, ще можем да топнем мъдете и на 15 октомври, поне в три от пет лета, но за момента това няма как да се случи.

Има и нещо друго - в момента е доста поносимо човек да ходи на море още от първата половина на месец юни, а понякога е готино и края на май.

Навремето, когато още повечето фирми и предприятия даваха на служителите си карти за морето, съседското дете от другия вход ходеше няколко пъти поред м. юни. Още първата седмица след края на уч.година. И винаги се връщаше начумерен, защото от 10 дни, само 2-3 са били наистина хубави за плажуване. Просто лош късмет, че баща му теглеше късата клечка с първата или втората смяна карти. :laughm:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет авг 05, 2022 6:03 pm

Така е, моите морски детски спомени са от 89та до 97ма. Началото на септември си беше риск да се ходи на море, а след 10ти никой не си и помисляше. За сравнение 2020та бях на морето от 7ми юли до 3-4 октомври (не помня точния краен ден). Супер дълъг летен сезон имаше.
Като цяло в съвремието много пъти си ходя на море септември без никакъв проблем, често и около 15-20ти.
Според мен, спрямо преди 30 години лятото по морето се е удължило с около две седмици, като крайни дати, но пък юни като че ли се държи донякъде и старта на лятото не е чак толкова по-рано, не е две седмици.
Разбира се, това са разсъждения предимно на усет.
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пет авг 05, 2022 6:29 pm

Аз 2019г. ходих на море и периода 12-17 октомври и се върнах негър. Няма мисъл да казвам, че морето ми излезе почти без пари предвид периода, а си починах на макс по летно му.
Тази година съм планирал средата на септември на море, когато ще е по-спокойно и вече на промоционални цени.
Верно времената вече са други и летния сезон е доста по-голям, но хората все още масово си ходят традиционните месеци на море, а през юни и септември почти не ходят и това сваля цените на туристическите услуги, въпреки че времето е идеално за море. Колкото по-дълго се задържи така, толкова по-добре естествено.

Windy

Мнение от Windy » пет авг 05, 2022 7:30 pm

До 15ти Октомври на плаж и от 15ти Ноемрви в преспите, така трябва да бъде. После до 30ти АПрил в Преспите и от 30ти Май на плаж! :buble:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет авг 05, 2022 7:35 pm

Твърде е силно слънцето на 30 април, както и други фактори.
Последните години хубав сняг пада в София на 30 ноември, но после не му стигат силите и трябва да чакаме март и ранен април за зимна циркулация. :grin1: За низините пък да не говорим, там пародията на зима е пълна последните години.
Иначе ще е хубаво по морето да е по-дълъг летния сезон, хората там всеки ден ценят и ако можеше юни и септември да са сезон щеше да е супер.
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

Потребителски аватар
itmpm
Регистриран: нед окт 16, 2011 5:06 pm

Мнение от itmpm » пет авг 05, 2022 11:18 pm

Искам да се върнем 6 милиона години назад. :roll: :lol:
Непознат вид панда обитавал земите на България преди 6 млн. години
https://nova.bg/
Той отбеляза, че за да съществува панда на Балканите преди шест милиона години, тук е трябвало да има подходящите климатични условия - влажни гори с климат, близък до тропическия.

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”