Зеленчуци и градина

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » ср юни 22, 2022 12:34 pm

На кокошките този домат, срамота е. Поемам си разходите по куриера и бих се радвал да ги опитам!! :D :D

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » ср юни 22, 2022 12:43 pm

meteo fen написа:
ср юни 22, 2022 12:34 pm
На кокошките този домат, срамота е. Поемам си разходите по куриера и бих се радвал да ги опитам!! :D :D
:roll2:

Айде сега някой да се похвали и с домашна сливова.
:grin1:

Ще забравим и за температури, и за парламент.

bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср юни 22, 2022 1:04 pm

meteo fen написа:
ср юни 22, 2022 12:34 pm
Ако си от София, дори бих ги донесъл, няма проблем, но
1. Това не са "търговски" сортове, а вкусни градински, които не са трайни (2-4 дни макс), а аз не пътувам през ден за Сф.
2. Част от розовите са хибридни, садя ги втора година и не ме разочароват, но на вкус са дървени (има и хубави, но едва сега започват да зреят)
Демек, това НЕ СА домати за търговски цели.

Има и 3: аз не робувам на масовия вкус. Садя и експериментирам с домати/ сортове, които ме кефят мен, като последните години наблягам, освен другото, и на оранжеви сортове с каротин вместо антоциан и онова другото, не се сещам за името, в нормалните червени домати.
Вкусът за мен няма разлика, дори консистенцията им е по-добре, но аз ги гледам за себе си)

ППС И Кокошките душа носят, що за видовизъм (расизъм на видово ниво) :grin1:
Ако трябва сериозно, ако имам път баш когато имам щайга-две добри домати, ще пиша тук и може да устроим една импровизирана среща в някое заведение с градина в квартала. И без това Симо от години си прави устата за такива домати )
Има и още нещо, специално за тия, които си гледат домати, ще пиша по-късно

bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср юни 22, 2022 1:06 pm

:offtopic:

Geogri Zahariev написа:
ср юни 22, 2022 12:43 pm

:roll2:

Айде сега някой да се похвали и с домашна сливова.
:grin1:

Ще забравим и за температури, и за парламент.
Тия от парламента наистина съм ги е..л в ...за.
Прескачам и сменям каналите, само в резюме какво са направили от заглавията.
Не ги понасям, всички без изключение.
Относно ракията - е сега отивам да пусна един казан за водка. За да не е офтопик: щайгата с големите домати е там. :grin1:

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет юни 24, 2022 12:05 am

nikolai kamburov написа:
чет юни 23, 2022 11:54 pm
Отглеждат ли зеленчуци хората и как понасят студа? Един пипер или патладжан трудно биха плододавали успешно при такива контрасти…
За пипер и патладжани не знам, но за домати гледат. Дори на открито, макар че ако е по-хладна годината и с повече валежи може и да не станат без парник. Но последните години са ставали. Добре виреят всякакви зеленолистни, кореноплодни, боб, грах... А в оранжерия става всичко.
А като овощни дървета има някакъв сорт студоустойчиви тъмночервени ябълки, които плододават добре. Аронията също се чувства като у дома си тук.
Общо взето може да се занимава човек със земеделие. Има условия. Има и животни, които дават естествена, възможно най-екологична тор.

Не знам какви контрасти имаш предвид, но ако са денонощните амплитуди - те не са никак големи. В ниското из равнините са по-големи.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб юни 25, 2022 7:19 am

Имах предвид контрастен нощен студ с топличко през деня. Защото дори и да е около 20гр денем все пак слънцето си е много силно и сгорещява почвата.
Иначе да, всички билки, подправки и продукти “за зелено” предпочитат по-хладното време. Благодаря за отговора!
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » пет авг 05, 2022 9:37 pm

Днешната ми беритба на доматите. Първата снимка е от градината ми на Акчелар втората от градината ми в Климентово.
Изображение
Изображение

Това пък е от вчерашната ми беритба от село.
Изображение

Общо взето по една такава щайгичка събирам ежедневно. Толкова много домати никога не съм имал. От началото на сезона са преминали десетки, че сигурно и стотици килограми през ръцете ми, но и никога не съм ги гледал както трябва едва тази година гледам всичко да е по учебник, макар че вече не пръскам, защото не мо се занимава. А още бая време изглежда ще има домати. По 1кг нямам домат, но по 500-600 грама са доста. Много съм доволен от реколтата тази година и не само от домати, а от всичко. :thumbup:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет авг 05, 2022 11:20 pm

Евала. С морския ви климат може до Коледа да береш зелени домати, ако не се маносат. Първите ви мразове май бяха по това време.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » нед авг 07, 2022 3:13 pm

Браво! С какво обработи почвата и тори ли? Откъде взе семе/разсад?
Ж.Кювие

Потребителски аватар
gosho97
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » пон авг 08, 2022 9:28 pm

Не съм обработвал почвата с нищо. Иначе тор само в началото веднъж сложих оборска и малко комбинирана, но по малко и от двете. След това добавях една разтворима тор, която взимах от агроаптека и пише на нещо като полски на нея, ама само в едната градина и не знам изобщо имаше ли смисъл от нея. Пръскам редовно обаче, вече не, но до 10ти-15ти Юли през около 7-10 дена, защото иначе няма шанс да стане нищо, както и не ставаше минали години, когато изобщо нямах време. Особено в началото е пълно с въшки винаги, които рязнасят много болести и ако не се трепят няма да стане нищо. Сега на ред са миризливките и май пак ще трябва да се пръска, за момента ходят по бамята и патладжана само, но е въпрос на време.
Разсади взимам от различни места, специално домати и пипер купувам, другото го правя аз. От доматите взех разсад от роднина от село Левски, но не знам какъв сорт е, понеже и той твърди че не знае, но е директен сорт и ще оставя семена тъй като ми пасна. Иначе купувах онлайн от Плодовитово и от колхозния пазар във Варна от една жена от село Казашко. Основно сортовете ми освен този неизвестния са Меделина, Розали, имам ръгби не повече от 10-15 корена, но специално тях за последно ги сея, посредствени домати са на вкус, имам малко черни, но не знам дали са black from tula или кримските, но са сравнително едри, особено за черен домат. Като цяло май е това.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пон авг 08, 2022 11:21 pm

Тази година е много зле за домати. Масово, които са на открито извън парници заминаха. Ти си първият, който е доволен. Браво. Моите на село са леш. Инак от картофите за поредна година съм доволен, въпреки, че листната им маса беше много по-слаба от предни години, но долу имат. Не пръскам и торя с нищо. От 25 кила семе излязоха 160 кг.

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » вт авг 09, 2022 6:27 pm

И аз съм доволен от доматите в Русе. Родиха не малко, но може и повече. Все още са със зелени листа. Пръсках ги 3 пъти. В началото на вегетацията с Радомил голд и после на два пъти с бордолезов разтвор. Нямат и едно черно листо. Да чукна на дърво. Но пък от жегите се получи върхово гниене и всички китки, образувани в жегите са с черно петно на домата и реално реколтата намаля супер много сега за август. Което е доста гадничко, защото целта е сега да има много…
Браво на Гошо иначе! Аз все още не мога да намеря хубав сорт домат. Ръгби имам и аз, става, но е дребно и твърдо. Имам биволско сърце, което е ок и едро розово, което е много вкусно, но ражда само 2-5 домата на корен, което ми идва малко, защото градината ни е с малка площ и ми трябва вкусен розов домат, който ще направи поне 10 домата на корен. Сложна работа … :)
Ако някой знае за хубав сорт да казва.
Гоше, ако не е хибриден сорт, събери семе от първа китка домати. Така се запазва генетичния материал в семето най-качествено. Нагоре китките понякога дават промени в семето…
Ж.Кювие

Потребителски аватар
gosho97

Мнение от gosho97 » вт авг 09, 2022 10:18 pm

Биволско сърце, розова магия и подобни розови бг домати аз спрях да сея от 1-2 години, защото са много зле, цветовете окапват много лесно, трудно задържат повече от 1-2 плода на китка, което е крайно незадоволително за мен. На вкус са много вкусни, но заради тези си недостатъци се отказах от тях. Тази година сях Розали за розов домат, това е сравнително нова селекция български розов домат, пак има абортиране, но е по-малко от розовата магия, а като вкус са идентични спрямо моя вкус. За червен домат, както вече споменах тази година съм много доволен от сорта Меделина, за пръв път го сея и съм много доволен понеже прави едри, плътни и доста сладки плодове и по 3-4 на китка. За догодина смятам да пробвам с някой хибрид като густо пинк например, за който бях чел положителни отзиви, но ще видя. Хибридните сортове са доста по-скъпички, говоря за професиланлни семена, с други не бих рискувал, но пък ако наистина правят задоволителен брой плодове на китка и на вкус да са окей си заслужава според мен. Живот и здарве догодина ще споделя мнение, понеже съм решил 2 сорта профи хибрид да изпитам. :D

Междудругото тази година експериментирах с ралзични от масовите сортове краставици и за оранжерийни съм изключително доволен от сорта Калунга. 10 семки са 7лв, но си заслужават напълно. Правят едри, гладки и дълги плодове с малко семки вътре, масово 25-35см кратсавици, като рекордът ми е 42см до момента. Догодина ще сея повече дори от тях, защото са и много издържливи на брашнеста и кубинска мана, а по другите сортове краставици имам и двете, тези за момента са окей, което наистина ме впечатлява, понеже са засяти като разсад още Април и все още плододават активно.

п.с. В началото аз пръсках доматите с Шампион, което е вариация на бордолезов разтвор, чак по-късно започнах с Ридомила. Чел съм, че Ридомил се започва малко по-късно, но не съм спец. Във фейса има една група "Сериозно за земеделието и градината" или нещо подобно. Там пишат доста хора от Аграрния университет в Пловдив включително и професори и дават доста насоки за лаици като мен, много инфо може да се прочете там кое как, аз много съм научил от тази група поне, понеже наистина се дават научно доказани указания и обяснения, а не бабини деветини като коприва, зелева чорба и подобни шитни.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » вт авг 09, 2022 11:45 pm

Че ако не продаваш, защо ще пръскаш с отрови? Или био или няма смисъл. По-добре си ги купете. Може като тази година да не станаха доматитеч, но миналата биваха. Всичко друго стана, само вода и слънце му трябва.

Потребителски аватар
gosho97

Мнение от gosho97 » ср авг 10, 2022 7:33 am

Пълни глупости. Проблем е ако не се спазват карантинни срокове или се използват забранени препарати. Освен това био не означава да не се пръска, аз използвам и био препарати - Серенада асо на bayer за бактериоза, която се получи при пипера например. Ако не се пръска си е органично земеделия доколкото знам, но не био. :lol:
Освен това растенията имат нужди от различни микроелементи, за да се хранят, ако в почвата ти липсват трябва да се подхранва, не се хранят с вода и слънце. :lol:
В пръскането няма нищо лошо стига да го правиш както трябва и да знаеш какво правиш.
Това, че пръскането е лошо го приказват само някакви бабички и дядовци и хора, които хабер си нямат от нищо и не искат нищо да научат. Особено в днешно време ако не се пръска шансът да станат нещата е много нисък, особено в земеделски региони.

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”