МЕТОДИКА НА МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ НАБЛЮДЕНИЯ (проблеми)

Името говори само за себе си. Като начало, смятам да сложа тука вече съществуващи подобни теми...

Модератори: Radoslav Petkov, alexander

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пон сеп 27, 2021 9:33 pm

mnn написа:
пон сеп 27, 2021 9:30 pm
https://www.stringmeteo.com/synop/bg_st ... A%C0%C6%C8
За какво трябват примери, като имаме нагледни данни ? Падат 32 литра на дата 6-ти, но точното количество се отразява на дата 7-ми. 32 литра може да са от 31,6 до 32,4 литра. В основния срок се подават и точните данни до десетата при количествата. Това е друго наръка. Ако се помисли, ще се намери логика.
Тези таблици винаги ми е било мъка да ги разчитам, с тези абревиатури, дето точно по логика и по нищо друго можеш да си ги дешифрираш какво значат (е, някои се разбират, но някои..., например Възд.(п.п.)|м.в.|, Кол. н. (ср.) |ниво|). Та, добре поне, че някъде се записва кога точно са отчетени, поне като сурови данни да ги има налични. :)

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон сеп 27, 2021 10:25 pm

dinkow написа:
пон сеп 27, 2021 8:39 pm
По същата „логика“ слънчевото греене е трябвало да се записва за деня, в който се подават данните, а не за предишния, когато реално то е отчетено, но тук явно разумът е надделял.
За тази цел не трябва ли да сменят лентата на хелиографа преди изгрева, а не в сутрешния срок? Иначе ще хващат слънчево греене от два дена. Кога точно става засичането на прегарянето на хартията? По-логично е да е вечер, но пък информацията се подава сутрин. :hmm:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » пон сеп 27, 2021 11:02 pm

dinkow написа:
пон сеп 27, 2021 8:39 pm
И стигаме до най-голямото безумие в метеорологията, а именно отчитането на денонощния валеж и фактическото „прехвърляне“ на количеството му за следващия ден. За този абсурд не мога да намеря никакво смислено обяснение. :dontknow: Ако някой знае нещо, нека го сподели.
Винаги съм си мислил, че дори и в онези далечни времена е било по-логично и нормално валежът за деня да се отчита във вечерния срок (21 ч) и да се записва за съответната дата. Така разминаването с астрономическото денонощие ще е само 3 часа, не цели 17 както се практикува.
Като възможна причина за отчитането на валежа в сутрешния срок допускам, че е решено така за да се извършва манипулацията на светло.
"Протестирайте колкото си искате - тоталитарна власт лесно не пада." ГЕРБ

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » пон сеп 27, 2021 11:04 pm

https://www.stringmeteo.com/synop/bg_st ... A%C0%C6%C8
В съседна Румъния слънчевото греене се отчита в 00 ГМТ.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт сеп 28, 2021 1:48 am

Не знам за светлото, но наистина в почти всички часови пояси за денонощния валежен отчет е избран срок някъде около сутринта (съответната локална сутрин :) ). Възможните причини за това са много, а тежестта/важността им също е различна вероятно :dontknow: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед фев 06, 2022 11:51 am

wilkosz написа:
нед фев 06, 2022 10:49 am
Дано утре сутринта да оцелее 1 см с 51% покритие в храсталаците в парка на НИМХ, че да се застъпи със следващата покривка и осигури още няколко дни удължаване на периода.
Само да напомня, че според едни странни правила за определяне на периода с непрекъсната снежна покривка, май след повече от 10 дни непрекъсната покривка, прекъсване от един ден всъщност не се води прекъсване :laughm: ...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » нед фев 06, 2022 12:08 pm

Ако утре прекъсне и навали във вторник Младост няма да изпълни критерия за Устойчива СП

1. Серия от 30 поредни дни - такава няма и не се вижда как ще има.
2. 1 ден прекъсване - задължително 5 дни назад със СП - това е изпълнено, но не и на фона на т.1
3. 2 до 3 дни прекъсване - задължително 10 дни назад със СП

Точка 2 от следния пост:

viewtopic.php?p=229221#p229221
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед фев 06, 2022 12:15 pm

Абе, доста са ми объркани тези неща лично на мен, Макс или някой друг по едно време беше давал малко по-различна логика :hmm: , не знам къде бях гледал тези неща в някаква литература, може да потърся, като ми дойде муза :hmm: ...

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » нед фев 06, 2022 12:29 pm

Мнн го беше казал, но не помня какво беше точно.
Къде се загуби този човек, дано е добре.
Но линка на Радо е мега полезен за много неща по методиката на отчитане на данни. Интересно четиво!
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 19, 2022 4:56 pm

Plam написа:
пон сеп 19, 2022 2:22 pm
П.С. Вчера максималната за сф дали е била 19.5, или се има предвид някакъв нощен срок (макар, че не видях и в сроковете такава стойност).
Ами то се вижда, че тази стойност е от някъде малко след 18 UTC (21ч. наше време по това време на годината, в периода на зимното часово време отговаря на 20ч.) предната вечер - вероятно в началните моменти на усилването на вятъра по нощния фронт... или май по-скоро по-рано от този момент, докато все още е имало някакви топли ветрови "заигравки" от ЮЮЗ :dontknow: (но за всеки случай е видно, че това е станало в интервала между 18 и 21 UTC или 21-24ч. наше време). Просто такава е възприетата методика с максималния и минималния термометър - те се "нулират" (тоест запомнените им показания за мин./макс. се приравняват с моментните показания на температурата) два пъти в денонощието - в 6 и в 18 UTC. Между моментите на "нулиране" стойностите, които се подават в срочните данни, са все от предния момент на "нулиране". :dontknow:

По принцип максималния и минималния термометър в класическите станции на НИМХ не мерят температурата към никой конкретен момент, а "запомнят" (по механичен, а не дигитален начин :) ) най-високата/най-ниската стойност от момента на предното си "нулиране" до момента на съответното отчитане (синоптичен срок), без значение в кой точно момент от този интервал са достигнати тези стойности. :deal:

Plam
Регистриран: вт авг 16, 2022 12:17 pm

Мнение от Plam » пон сеп 19, 2022 5:12 pm

Благодаря. Мислех, че данните се коригират, за да съответстват на денонощието (но то се счита от вечерта). Фактически вчерашният дневен максимум ще остане неприсъстващ в таблицата в екстремумите.

Отговори

Върни се в “Метео-прибори, метео-методики (проблеми)”