НОВИ (или подобрени стари) СТРАНИЦИ

Накратко: тук е мястото за всякакви критики (включително за бъгове), забележки, идеи и препоръки относно текущото съдържание на сайта и какво може да се реорганизира (промени, добави, махне и т.н.) в него. А ако някои от идеите се окажат наистина много добри и най-вече - осъществими... ;)
Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб дек 25, 2021 9:59 am

Бял облак, това съм го мислил и мъчил десетки пъти, но не е толкова тривиално. То може да стане и тривиално, но ако обединението се направи съвсем механично. Тогава обаче данните в по-голямата си част ще бъдат малко несравними директно - повече, отколкото са си несравними по принцип, най-малкото защото едните са през 30/60 минути, а другите през 3 часа, но и по много други причини. Ще помъча още тази идея...

Victus, полином на Тейлър до четвърта производна говори ли ти нещо? :) Само дето в случая напипването на що-годе реални стойности на съответните производни по само средномесечни стойности, далече, далече не е тривиална задача и като цяло си е тлъста проба стъкмистика :) ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон авг 29, 2022 11:39 pm

Наскоро изчислих норми за 91-20 (температура и валежи) за някои станции и съответно замених нормите 81-10 с тези в месечните температурни обобщения. Ще добавя още 1-2 станции до 1-2 седмици, евентуално :hmm: , а след края на годината и малко повече. В тази връзка, налагат се някои уточнения.

За месеците 01-07 съм сложил нормите според НИМХ, тоест извадени от месечните им бюлетини. За останалите месеци съм сложил моите, засега. Проблемът е, че за 01-07 моите норми се различават от тези на НИМХ с до +/- 0,1℃ (не съм проверявал това чак супер-обстойно). :hmm: Не знам за другите, но аз грам не съм убеден, че нормите на НИМХ са по-реални, (не) знам от къде точно идва тази моя неубеденост :laughm: ... И това въпреки "несигурността" на моите данни, основно за периода 1991-2000. Все пак засега решението ми да заменя моите норми за оставащите месеци с тези на НИМХ, след като излязат месец по месец, стига да няма разминаване с повече от 0,1℃ за някой месец/станция, което може и да ме накара да размисля. :hmm: По принцип докато се ровех за пореден път в месечните бюлетини на НИМХ през последните седмици, установих, че данните в тях са доста голяма боза (нежно казано :) ). Средно в почти 1 бюлетин на година има тотално, грубо сбозване на данните, поне по един елемент - просто те нямат нищо общо с реалността, по неизвестни за мен причини (иначе отделни "малки" грешки се срещат из бюлетините много по-често). :dontknow: Но опциите са две, общо взето - или това се прави умишлено (надлежна "модификация", за да се направят данните в бюлетините боклучави като цяло и негодни за научно използване), или от некадърност при обобщаването на данните. Е, трудно ми е да определя кой от двата варианта е по-позорен за качеството на работата на НИМХ. :dontknow: Но ако поне част от грешките са заради втория вариант, това веднага означава, че и на нормите на НИМХ не би трябвало да се вярва чак толкова много... :dontknow:

Тези дни може би ще сложа нормите 91-20 и в годишните обобщения :hmm: ...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср сеп 07, 2022 10:33 am

Евала (браво).
Що се касае до моето мнение, спокойно можеш да оставиш твоите, на теб имам по-голямо доверие от нимаджиите :)
Освен, ако не се отнася за политически преценки :grin1:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср сеп 07, 2022 10:53 am

Абе, тънки са нещата с нормите. Желателно е все пак те да са по данни от определена методика (климатична), защото иначе става още по-голяма боза. А климатични данни за стари години се намират още по-трудно, спрямо синоптични такива...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 19, 2022 6:02 pm

schnapps написа:
пет окт 08, 2021 9:10 pm
Здравейте,Одрин със Свиленград ли се приравнява нормата или с Одринска ?
С 1 година закъснение :laughm: ... Ако питаш за таблицата с месечните температурни обобщения, не, Одрин си се сравнява с Одрин :) . Проблемът обаче е, че и двете - и нормите за Одрин, и синоптичните измервания там са много "бъгнати". Проблемът за нормите е, че станцията (към момента) е станала прекалено силно градска, вероятно в целия период на нормите 61-90 също е била повече или по-малко такава, но градското опорочаване бавно се е увеличавало с времето. Обаче в последните десетилетия това май е достигнало още по-сериозни стойности, така че сегашните данни са още по-несравними с тези от периода 61-90, отколкото при болшинството от станциите. А, още един съвременен проблем с тамошните данни, е че често не се подават нощни синопи, явно не им достига персонал наблюдатели :? ...

Иначе от много време ме човърка да сложа любителската станция Свиленград вместо Одрин (данните почти сигурно няма да бъдат по-опорочени от градски остров) :hmm: , но за нея има известни проблеми с гарантираната пълнота на данните по месеци (не че Одрин не ме изкарва от нерви с редуването на 24-часови и само дневни синопи в различните периоди :twisted: :grin1: )... :dontknow:

Отговори

Върни се в “Подобрения в сайта. Мнения и предложения”