Къде почивката (на море) е по-добра - в България или Гърция/Турция/други околни?

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » вт юли 26, 2022 11:05 am

FENIX написа:
вт юли 26, 2022 9:29 am
Съгласен съм че и у нас не е евтино, но много са ми смешни тея дето пишат, че в Гърция било по-евтино. Един пример, мога да кажа, че има не малко места по нашето черноморие в които цените на всичко са повече от нормални, такова място е Ахтопол, и за шезлонги и за всичко. Но как е в Гърция, ами как всичко по 2 на нашето и то в най-долното село в Северна Гърция с българо-турско име, като Тузла, Аспровалта (на бълг Провалта) и Кале чифлик, по-зле от Шкорпиловци на нашето море. Ако говорим за по-луксозните им курорти там цените скачат на по 3 в сравнение с у нас. Една бира ти е 4 евро, някъде и 4,50 и то за 330. Да не цитирам друго. Но българина като плаща в евро и мисли че е, както плаща в лева, да, ама не. Фрапе и извън плажа е 3,50 евро. ЕС субсидира Гърция за плажовете, за да не взима такса и въпреки това гърците са измислили вариант за таксуване със задължителната консумация, няма лошо.
Какво таксуване, може да вземеш едно Фрапе и седиш цял ден. Колко е най-евтиният чадър в БГ? Спорът е излишен. А в магазина там наистина вече е по-евтино от тука.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » вт юли 26, 2022 12:06 pm

Сравненията на българското море с гръцкото винаги са ми били много смешни. :grin1: Как изобщо се сравнява една малка 350км морска ивичка с хиляди километри плажове, острови и истински субтропично време обвъразни с много култура и история /не че тук нямаме, но в сравнение с Гърция.../. Там има толкова повече курорти и плажове, че няма как да има никаква база за сравнение, имат и по-дълъг от нашия сезон с поне 2 месеца чисто. В България имаме десетина курорта на кръст и една дузина къмпиги и това е общо взето.

Относно отношението и обслужването - тук отново имам по-различен поглед. Българинът тръгнал като турист по нашето море е един бай Ганьо, идва тук прави се на много важен, мисли си че трябва да има всички удобства на минимална цена, после си хвърля боклуците навскъяде и си оставя буквално леша за 5 дена тук. Това в Гърция и изобщо в чужбина гаранция, че не се случва, там повечето са по-ниски от тревата. Виждал съм такива мизерии в къщата в Обзор, че направо не е за говорене. При това там доколкото знам взимат доста символична цена, тоест туристите са някакви мега скъсаняци обаче с претенции - после си свиват кърпи и някакви дребни неща. Буквално е имало случаи да си бършат гъзовете с кърпите и още и още куп мизерии. Че има намуесен персонал е ясно, ама и както казвам българинът като турист по нашето море е много зле. После същите тези реват, че в Гърция им носели маслинки на плажа, а тука бил кофти персоналът. Еми да, кофти е, ама и същите тези туристи са не по-малко кофти. Нещата са много комплексни и определено проблемът не е само в обслужването.

Вчера бях на плажа в Обзор - както вече казах мега натъпкан и вече осран. Едва ли пак ще отида там това лято, предпочитам да бия още 15км до Иракли, където все още е уникално. В Обзор плажът пълен с фасове, някакви опаковки се виждат тук-таме. Супер мизерници са масово българите идват и си оставят леша за 5 дена и реват после. Наистина това ме влудява. После се организират някакви кампанни като да изчистим БГ за един ден и подобни тъпни, вместо да се пази ежедневно. :thumbdn:

П. С. Все пак има и нормални туристи, не всички са такива идиоти, но за съжаление олигофренията доста преобладава сякаш. Докато не се променим самите ние и обслужването ни ще е такова и природата ни ще е мръсна.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » вт юли 26, 2022 12:27 pm

Aми аз ходих на море през юни. Но сега юли няма да ходя, макар да имах планове, просто цените са ужасни в момента. И да имам пари, не бих дал толкова пари за почивка. Резервирал съм за началото на септември, когато цените вървят почти два пъти надолу и ще са близки до нормалното или така да се каже новото нормално. Тогава и със сигурност ще е по-спокойно и няма да има много хора. :D

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » вт юли 26, 2022 12:38 pm

А на мен едно от любимите ми е някой малък или каращ втора младост гъзар, да пъпли с 20км/ч по някоя централна курортна улица, разтворил всички прозорци и набичил музиката на макс - най-често или БГ Рап, или чалга. Ама някои наистина вадят по-голям децибел от дискотека.

И остави това, че всичко кънти и се тресе наоколо като при 2 по Рихтер, ами същият мисли, че е много вървежен.
Баси, това вярно, че беше вървежно преди поне 20 години, че и повече, когато българинът масово започна да си замества съветския автопарк със западни и азиатски автомобили и тогава наистина се водеше, че си оборотен, ако минеш по квартала на смъкнати прозорци, но е наистина жалко, че през 2022-а година се случва това.

Да, за жалост страшни Ганьовци има и няма как да очакваме, че за пет дни почивка ще вкара някакво по-нормално поведение.
Този, дето си е изтрил задника с хавлията, убеден съм, че го е правил и вкъщи понякога.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » вт юли 26, 2022 3:17 pm

Вълчо в Ахтопол чадърът ми е 5 лева и не е нужно да пия фрапе, да не кажа че в повечето от дните, никой не дойде за такса. А знаеш ли че масово в Гърция не ти дават касови бележки, това и у нас го правят някъде но не чак толкова. Водата която ти дават в Гърция на повечето места е налята от чешмата в бутилката. Няколко пъти са се опитвали да ме лъжат в сметките в Гърция. Плажовете в Северна Гърция на много места са каменисти и трябва да си с кроксове, ако не искаш да ти кървясат ходилата. Има и хубави места, но по дяволите вижте Гърция какъв излаз има на море, и какъв имаме ние. Да ти кажа с нашия толкова малък средно имаме по-хубави плажове с пясък. Дори в непретенциозно място като Ахтопол плажът е в пъти по-добър от половината в Северна Гърция. Морето ни не е по-студено от гръцкото, да с повече характер е, по-бурно е и се размътва, но пък аз харесвам море с характер, а не езеро като тепсия.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » вт юли 26, 2022 3:42 pm

Съгласен съм с Феникс. И нашето море е хубаво. За съжаление нямаме излаз на Егейско море, но това е положението. Иначе Гърция е втората страната в света след Индонезия с толкова много острови. Имат мисля че около 11000км плажна ивица. Нормално е като да не е толкова застроена като нашата.

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » ср юли 27, 2022 11:30 am

Всеки сам си преценява, но аз в случая не съм съгласен с твърденият на Феникс или поне с голяма част от тях. Тази година бях два пъти в Гърция, един път надолу в баш Гърцията - Волос и сега се върнах от 10 дневна почивка между Флогита и Дионисиу. Та за тези 20 дни, посетих много места за хранене и пазаруване. Не са ме лъгали в сметките нито веднъж. За слагането на чешмяна вода в бутилките - няма как да го докажа, но в повечето заведения цената на 1 л вода е 1 Е - т.е. едва ли ще си слагат таралеж в гащите, но като цяло е възможно. По приницип мен ми е дразнещо, като седна някъде и веднага да ми носят вода, при положение, че не съм я поръчвал, че после си я и плащаш, така правят и с хляба на повечето места, но сам си избираш дали да сядаш или не. Цените в магазина на повечето неща са по-високи от тези в Бг, но естествено има и стоки при това от първа необходимост, които са на подобни на нашите цени или дори по-ниски. На повечето пазари на открито има много евтини неща, особено домашни зеленчуци, които бяха доста вкусни и по-евтини от тези в Бг. Повечето неща смея да твърдя са по-качествени от нашите, като естествено има и обратният вариант, но за много малко неща. За цените по заведенията съм писал и за Волос, тук бяха подобни. Т.е. за нещата които си поръчвахме разлика с цените в ресторантите в София нямаше или поне не е съществено. Виж обслужването и отношението е друга работа... За качеството всеки сам си преценя, но на мен ми харесват повечето неща. А за чадърите и шезлонгите на плажа....ами за какво са ви, не отивате ли на спокойствие? Защо трябва да ходя на зона с чадъри, където е лудница с всеки олигофрени пушещи и викащи. Носиш си чадър и си го забиваш, където искаш. И да за разлика от много плажове в Бг курортите, където няма много свободна зона или ако има целенасочено е оставена в най-тъпата част на плаж, то в Гърция свободна зона - колкото и където си искаш, да една от причните са и тези 10000 км брегова линия, но и не само. Единствено музиката беше готина на някои плажни чадърни зони. Та, ако решиш там естествено, че предпочитам ако ще давам пари за чадър и шезлонг да е за консумация, а не просто да дам едни 15 лв в най-добрия случай за пластмасите. Например в Нея Мудания на зона с чадъри и шезлонзи имаше минимална консумация по 3 Е на човек. Толкова струваше фрапето. Кафето беше 2 Е, но ти идва с вода, която ти е фрии(може и от чешмата да е, според някои). И да бирата на повечето места си и по 3.5 4 Е, но дори и в смрадливите халби в София обикновената бира била 6 лв вече. Т.е. не е толкова далеч по цена. Гиросите са между 3.10 и 3.90 в зависимост от мястото, а палачинките между 4 и 6 Е. Отново цени близки до нашите. На мен много ми харесва морето и това, че е бистро и си влизам с маската и е яко. Водата поне тая година е супер топла още от края на юни с поне 2, до 4 градуса по топла от тази по нашето море и т.н. Не на последно място, когато се чудехме къде да ходим тая година за фемили ваканцията и търсехме места за спане в Бг тия дето ми харесваха излизха с поне 20 % повече от тия в Гърция. Нз как се получи, но сега спах на уникално място (не по лукс, макар, че и в това отношение беше супер), като разположение - на 5 метра от водата, 60 кв.м. с тераса въруха морето на същата цена, колкото ми искаха за старите смрадливи соц бунгала в къмпинг юг, уж реновирани - т.е. пребоядисани. Ами някак си везните се наклониха на юг.
Обичам си и нашето море, много искам всички работещи да изкарат добър сезон и да са добре, но някак си много ме дразни алчността на повечето наши т.н. хотелиери и бизнесмени и ми внасят лош привкус, понякога почти всяка година. Не че ми дреме, пак казвам аз отивам на море, заради самото море и някви си тъпунгери няма да ми развалят усащеното за море. А и няма как да не кажа, че по нашите плажове мацките са в пъти по-яки от тези по гръцките, където почти няма и по ц.ц. :laughm: За 20 дни по гръцките плажове и брегове видях сама една монокинка. :nono:

И отново завършвам с всеки сам си преценява, защото има много разлики, но за мен по добрата почивка на сходни цени (според моя начин на живот и прекарване) с българското плажуване е в южната ни съседка. Което не означава, че ако имам възможност не бих посетил и нашето крайбрежие.

Иначе тия мнения не са за тая тема май...

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср юли 27, 2022 11:51 am

Симо, не ме разбирай погрешно. И аз харесвам Гърция, но виждам и кусурите. Според жена ми, която е видяла доста свят, Гърция е доста изостанала в някои направления. Например около пътищата й почти няма бензиностанции със заведения за бързо хранене. Имам предвид известни вериги. Иначе някакви пропаднали има. Като цяло Гърция остава с доста селско население. Минавал съм много през села и някои са доооста пропаднали. Направо жена ми се чудеше какво правят хората там. Обикалял съм около Метеориа, Янина, Арта, надолу към Закинтос, Патра. Бих казал, че Северна Гърция, която е етнически предимно българи и славяни, е по-добре от южната й част. Чисто икономически България вече според мен е малко пред Гърция, но нашият момент и потенциал е много по-голям от Гръцкия. С другите думи следващите 10 години, вероятно заедно с Румъния ще станем икономически център на Балканите.

simovremeto

Мнение от simovremeto » ср юли 27, 2022 12:39 pm

Ама, не те разбирам погрешно. Естествено, че има много кусури, аз просто си казвам за нещата, които на мен ми трябват и за които не съм сагласен в поста на Феникс. А за пътищата, какво да кажа, ами имат някои дупки, имат неравнества, но с малки изключения сравенено с нашите са много по-добри и по-широки. Ами то само, като минеш КППто през нощта и влезеш в Бг и първите 300 м са мега тъмни и толкова тесни, че се чудиш дали няма да изпаднеш от шосето. А и стана дума за сравнения на цени и други работи, за които просто изказвам мнение понеже се връщам от там. И да, повечето гърци са по-необразовани, по-селски типажи са и имат доста кусури, но въпреки това, знаят как да те накарат да се почувстваш да ти е спокойно. Целта на поста ми е не да хуля по нашето Черноморие или да възхвалявам това на маляките, просто са различни и всеки трябва да прецени кое по му приляга, понеже в ценово отношение, както и ти казваша голяма разлика вече няма.

А дали ще минем Гърция икономически - ами сори, ама няма как да стане скоро с 80 % дебили в нашата страна, там дебилите са по-малко и по-мислят за страната си. :dontknow:

simovremeto

Мнение от simovremeto » вт сеп 13, 2022 4:45 am

В събота бях в гръцкия град Кастория или на български Костур. Много приятно място, част от къщите бяха подобни на някои наши възрожденски къщи. Много яка атмосфера с много крайбрежни заведения. Пътя до там е супер, само магистрали. На следващият ден минахме по много планински пътища на път за граничен пункт Какавия на Албанската граница. Никъде нямаше дупки, въпреки, че се качих е до 1500 м.нв. Големи красоти видяхме в тоя край, а хората бяха много любезни. Като спираме за снимки и ни питаха имаме ли нужда от помощ. Излишно е да казвам, че в кръчмите цените са колкото у нас или по-ниски,а обслужването е по - добро от повечето подобни заведения у нас. Албания напук на очакванията ни посрещна с хубави пътища, но като слезеш от главния и стават много тесни и бавни. Минахме през яки и красиви повечето карстови чукари и затова е голо. Само в селата имаше растителност. Стигнахме крайбрежието срещу о. КОРФУ в Ксамил. Супер природни дадености, но тотално осрано от тъп план за развитие. Строи се навсякъде без ясна стратегия и с цел бързо забогатяване. Боклуци и мърлящина навсякъде. Цените на повечето неща са като в Бг, не бих казал, че е по евтино, поне тук в курорта близо до Гърция, но обслужването е кофти, порциите не са големи, но поне е вкусно. Много голяма мизерия по плажовете са направили или поне на мен не ми харесва. По принцип са супер красиви, но са малки и тия са наредил чадъри плътно от единия до другия край, без да има къде си сложиш нещата, ако не искаш да си на гнус и шезлонзи. Дъни отвсякъде уж модерни летни хитове, но ти надува главата. Казват, че плажа е техен и трябва задължително да ползваш чадър и шезлонг. Ами мерси, дойдох си по бански и директно във водата. А тя е кристал и топла 27 градуса. В самото градче е цигани със сергии и пошло уж туристическо настроение, нещо, като Китен и Обзор и Приморско преди 20 години. Е, днес отидохме на плажове извън градчето. Уникална красота, но тия пак са наболи чадърите навсякъде. Поне са на прилично разстояние и е по дишащо. Имаше място и на скалите отстрани, където беше много интересно за гледане под вода. Водата беше 28 градуса следобеда. Преди 3 години тия плажове са били без чадъри, но явно завземат. Като цяло е доста мизерно всичко и не бих повтори в тоя район. Природата е супер, но всичко останало не. Е, не обичам джабалата, чадъри те и тн. На някой може и да му хареса. В Гърция ми харесва повече, а плажовете са също толкова красиви, а цените са подобни. Тук само нощувките са мега евтини. Храната е що годе добра, но манталитет и усещане, доста циганско. Спокойно мога да кажа, че у нас е доста по добре в много отношения. Сега в другите части на Албания може и да е различно. Иначе си е пълноправно лято. През нощта е топло, а денем се разчита на бриза.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср сеп 14, 2022 9:58 am

Още едно потвърждение, че пътищата и в Албания са по-добри от българските. Това го бях чувал и гледал от много други места. И лъсна жестоката истина, че България е страната с най-лошите пътища. Въпреки 12-годишното строителство на магистрали от тиквеника с една прочетена книга Винету...
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » ср сеп 14, 2022 10:24 am

Албания беше яко през 2017, беше си лудница и хаос/цигания, ама в добрия смисъл, беше по-човешко и доста по-евтино от у нас. Хареса ми повече от Гърция тогава. Разбрах обаче че са го развалили следващите години, вдигнали са цените и са свалили качеството. Албанците са си типични балкански тарикати, явно няма какво да очакваме повече. Жалко че така е станало, радвам се че съм го видял преди да стане топ комерс.
За пътищата - добри са, наистина. Има какво да се желае от към безопасност и проекти, но са равни и без много дупки.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)
Зона Б5 - http://weather-webcam.eu/sofia-zona-b-5 ... a-panorama

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед сеп 18, 2022 3:30 pm

Очаквам да прочета по-нататъшните разкази на Симо за Албания. :dontknow:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

simovremeto

Мнение от simovremeto » вт сеп 20, 2022 6:41 pm

Ами малко се поразшетахме и се прибрахме вчера рано сутринта. Та все пак открихме страхотни малки плажчета южно от Ксавил, като някои от тях си бяха пусти, но най-красивите си бяха с чадъри и доскитечна музика, но си намерихме местенца на зъкатано от музиката и по-далеч от чадърите. Кристална вода, топла и перфектно за плуване със ситен пясък покрай брега. Много красиво за гмуркане с маски, встрани от плажовете с уникални за мен риби и животни. Изобщо красота. В плажните барове си пиехме фрапета, кафета и бири на цени от порядъка на 4, 5 лв, а кафетата са по 1.7 - 2.5 лв в зависимост от мястото. За мен много добри кафета, с италиански почин. Единият ден бяхме на едни самотен вече плаж Един Бада май се казваше малко северно от Ксамил. Много красиво място, но следобед се вдигнаха необичайно високи вълни за тая част на Адриатика според местните. Взе да залива и плажа. Иначе през сезона е имало чадъри, но сега нямаше никой да ни мародери си ги ползвахме фрии, както и всички останали. Имаше и шезлонзи, като по едно време вълните взеха да заливат и тях. По едно време, но длед 18 ч пристигнаха някакви местни барадати мутри и казаха, че плажа е частен и трява да си ходим. :grin1: За щастие си бяхме взели плажа вече, но явно тама е такава практиката. В четвъртък тръгнахме на север по крайбрежния път. В доста добро качество, на места малко тесен, на други пък чисто нов. Минава през уникални красоти - стръмни планинин слизащи до морето - супер кристал вода и дъно виждащо се от висикото. Поради тоя релеф плаж има само, там където се вливат реки - т.е. на малко места. Пътува се бавно, защото постоянно има остри завои и стръмни изкачвания и спускания. Селата не особено големи, по улицата продават разни плодове и зеленчуци - дини, пъпеши, домати, праскови. По едно време ни писна да криволичим и тръгнахме навътре за да излезем на по-главни и прави пътища. И попаднахме на 40 километров чисто нов мазен път. Страхотно. Така се позасилихме и след 3 часа стигнахме Вльора. Голям град с оживен център на много хубав и голям залив. Плажът беше с много ситен пясък, почти блатна история. Не ми хареса много морето там. Но, като атмосфера беше добре. Обядвахме много вкусни рибени чорби и салати. Цени - като навсякъде в Албания близки до нашите. Супата беше към 5, 6 лв, салатите - по 6, 8. Като цяло с италианско влияние. От там в посока Тирана попаднахме на магистарала, много добра, но след 30 км свърши и се пътува по нормален път с по една лента, но може да се изпреварва. Към Дуръс сатана натоварено така си беше до почти Тирана. Пътят е нещо, като София Варна без магистралите, но на места има инеравности или малки дупки. В тази част планините отстъпиха място на равнини и низини и блата и стана по-зелено. Преди Тирана завихме наляво отново към крайбрежието. Много натоварен път, на места с две ленти по посока, на места неравен, на кото цяло ставаше. Към 4 ч стигнахме Шенджин, малко след отклонението за Пекин. Не, не сме в Китай. В Албания, но Шен означава Свети, а Джин - Иван. :wink: Та, тама отново греда. Изобщо всички места за спане в Албания не бяха, това което е на снимките. Специално това, беше неква дупка и го отказахме естествено. Иначе Този курорт е нещо между Поморие - с много нови блокове, покрай плажовете, с много хубава алея около плажа и с много заведения и дискотеки, като Слънчака. Та, докато се мотахме и ни спря едни, който каза, че за същите пари можем да спим при него. Оказа се Косовар. Изобщо този курорт е пълен с Косовари, понеже доста близо - само на 2 часа. Та, този човек се оказа местния мафиот, който имаше за приятел друг косовар - Джими, който е живял в Самоков и Варна 15 години. Знаеше български и ни превеждаше на мафиота, който пък пукел не знаеше ни Английски, ни Джърман, ни нищо. Но, пък ни хареса много и ни даде всичко - паркирахме на плажа, в заведенията му ни глезеха и каза, че ако имаме проблеми той е човекът. :grin1: Все пак се отървахме без забъркани последици, че веднъж прегърнеш ли се с мафията е за цял живот. :laughm: Най-вероятно си разпределя наркотиците в района, а Джими и движел наркопътищата на Боровец и по нашето море, преди да сгафи нещо, ма ние нямахме проблем. Вечерта беше интересно, и бих казал готино по алеите. Все още бъкаше с хора. В рибния ресторант беше най-якото ядене за цялото пътуване. Цените не бяха доста прилични. За 7 човека - с риби и рибни деликатеси, бири салати, че и десерти ни излезе общо към 130 лв. Като рибите бяха Лаврак и някаква Коч - подобна на ципурата, а салатите бяха доста големи. Най-ми хареса обслжването, но все пак бяхме гости на мафията. :grin1: На следващият ден след слънчево утро, направихме бърз плаж, заоблачи се и започна да вали. Не че не се очакваше, ама не слушат. :laughm: Цепихме на север към Шкодренското езеро, но без да го достигаме,преди него завихме кна североизток към Черна гора. Порой и гръмотевици през цялото време. Супр натоварен път. Преминахме огромната за нашите стандарти р. Дрин. Наистина много вода вътре и стигнахме границата, където си отвисяхме дежурните час и половина, въпреки че, имаше само 10-тина коли. Пълно с кемпери на западняци и много мотористи, които яко псуваха дъждът, който ту спираше, ту се изливаше. Влязохме в Черна гора по мега як чисто нов път. Койт обаче, поради навигационна грешка от наша страна зави към Улчин, а ние минахме отгоре и слязохме на него след града. Освен нас и други се объркаха, но пътя беше мега тесен - разминаването ставаше извън асфалта и се пътува бавно. Все пак бързо слезнахме на брега и отново се качихме на чудесен път, като на места ставаше и двоен. Тунели, където нужно, а бе яка работа. Природата се измени доста, спрямо Албания. Стана гористо, зелено и екзотично, като отново се появиха високите планински вериги до брега. Минахме през прослувутия град Бар, който за маниаците железничари, като мен е култов. В цяла Черна гора имаше много пекарни - пълно е и са много по-богати, като асортимент от албанските. По-вкусни и малко по-евтини дори. Та и в Бар пробвахме местните тестени неща. После продължихме към Будва, като по пътя отидохме до едно село Свети Стефан - с много красиви къщи и острови наоколо. В Черна гора вече всичко се разбира и те ни разбират, като говорим на български и ние ги разбираме без проблем, като говорят на сръбски. Местната валута е евро, така че всичко става лесно. Цените по крайбрежието са ...., ами като в Бг или малко по-високи, но има и по-скъпи места, особено в Будва и Котор. Плажните места са малко, заради релефа, но пък са много красиви - зелено, с красиви бели брегове и синя вода. Идеята беше да видим Будва и Котор и да се счупим от път към Мостар. Дъжзовете спряха и даже облаците се разкъсаха, та можехме да се разшетваме на спокойствие. И точно в Будва едната кола се разтрака нещо. За щастие попаднахме на супер хора в едни сервиз, които въпреки, че беше петък следобед, дадоха всичко от себе си да оправят колата. Трябваше да се сменя нещо по ходовата част. Ходиха до Подгорица за частта и до 20 ч я оправиха. Взеха 200 евро за всичко, като по всеобщо мнение, тази цена би излязла и в Бг за този ремонт. Но бяха мега любезни и мили. Естествено и за щастие Мостар отпадна и останахме в Будва. И тук наетите апратаменти не отговаряха на това, което в Букинга, но все пак не беше зле а и цената беше близка до Албанските цени. В Шенджин при мафиота спахме 7 човека за 50 евро, а тук беше 70, но все пак е в Будва. Супер ни хареса старият град, пристанището. Натопхиме сме и на плажа, но при мрачно време. Беше мътно и не особено впечатляващо, но пък отсреща имаше много красиви острови. Кафето тук на плажната алея вървеше по 1.5 еврака, фрапето беше 3, 4, но с некви екстри вътре, като сладолед и плодове. Като цяло в Будва, а и в Котор по заведенията ми се видя с една идея по-скъпо от повечето Бг места. На другия ден посещение на Котор. Ясно е, че е красота, снимики в нета бол. Ами впечатляващо е. Особено в стария град и с надвисналата планина отгоре е направо нечовешко. Казват му малкия Дубровник. Пристанището също е магнетично. Мислехме с лодка да се разходим, но нещо несе спазарихме, а взе да проблясва слънце, след сутрешния потоп и решихме да посетим едни плажи хоризонте наблизо. Минава се през тунел дълъг километър, който скъсява значително пътя между Котор и Будва. Та на тоя плаж беше супер. Нещо като притък фиорд, завършващ с плажна ивица. Чадъри само в центъра, а в краищата мега красиви скали и пещери за гледане с маската. стествено стигнахме и се изсипа порой, но бяхме във водата, която беше 25 градуса. Т.е. с 3 градуса по-студено от Южна Албания. Имаше и големи вълни. После пак напече. А, бе красота голяма. От там отново се върнахме в Котор и от там на север към Никшич. В началото обикаляш залива, а после и се изкачваш над него. Естествено супер гледки. Пътя също е супер - с по изправени завои, с тунели - много на брой и може да се кара сравнително бързо, но въпреки това пътуването, като цяло е бавно. Минахме и разклона за Църквице - естедтвено не ме оставиха да отидем да го видими, че нямало време. Веднага след тоя разклона взе да се сипе нечовешки дъжд. 20 км пра много здраво, след което се разкъса и карахме на валящ дъжд и слънце и с дъга, която се движеше с нас. Пред Никшич има язовир - впечатляващото за него, е че заради карстовото дъно и множеството понори - дъното му е бетонирано, за да може да се задържа водата. Минахмепрез Никшич - дуго много валежно място - тогава не валя, но беше валяло преди това, имаше големи локви. После взехме да вървим на североизток към високите планини, като минавахме през проходи на 1500 мнв, където си беше ветровито студено - 8 градуса. А преди 2 часа бяхме в морето. И така почти по-тъмно бяхме в Жабляк. Най-високитя град на Балканите - 3000 жители в Дурмитор. Над него е масив 2500 висок. Има некви мизерни писти и лифт, с който можеш да се качиш до към 2200. Та, вечерта спахме в уютни апратаментчета - вече си беше ок с това по снимките. : човека 61 Евро. Вечерта се изсипа поредната порция дъжд с гръмотевици. В най-близката кръчма - супер неща и супер цени. Двойно по-ниски от крайбрежието. Миешено месо - 1 кг 10 еврака. Нещо, като мешана скара - пържола, суджук, дроб, плескавица и още некви неща. Като цяло в Черна гора наблягата на мършата - много са месоядни. Жена ми е вегетарианка и зор видя, какво да си поръчва, че има едно и също. А повечето вегетариански неща ги няма. На сутринта беше схлупено, но бързо взе да се раздига и тръгнахме по един път, който ни качи на 2000 м. И каква изненада - нито една дупка. Макар и тесен, беше в перфектно състояния - а в Бг оправданието е - ама имало замръзване, ама климата ни бил лош дрън, дрън. И това в алпийскит пояс - над растителността. Супер гледки от едно Седло - между двата най-високи масиви, до което се стига с кола. Освен нас имаше коли от цял свят в 9 сутринта имаше към 10 - 15 коли. Има и снежници с различна големина - по-големи са от Казана. После се върнахме в Жабляк на по бюреци и кафе - отново по-евтини доста от крайбрежните пекарни. В неделя в тази част на Черна гора магазните не работят по принцип, но тук е туристическо и пекарните бачкат. Мислехме да ходим и до Църно езеро, което само на 1 км от центъра, но го скипнахме. Тръгнахме за вторият най-дълбок каньон в света след Гранд Кениъна тори на река Тара. Впечатляващо място, с мост отгоре и бездна надолу. самата река беше яко бърза и мътна - след дъждовете. Поверието било да хвърлиш камък от моста. И аз хвърлих, но видях, че има рафтинг лодки по реката, та трябва да се внимава да не уцелиш някой по каската. В района е много популярно да се возиш на тролей, като най-дългият е почти километър, но пропуснахме. После по каньона на река Тара стигнахме Мойковац, по хубав, но бавен път. От там се прехвърлихме постепенно в долината на злополучната река Лим, която също имаше каньон - пътя с тунели и завои. А, в Албания бензина е като тук, но в Черна гора е 2.60 и то навсякъде. Постепенно се заизкачвахме към поредния проход на 1500 мм и стигнахме малка ски зона с умрели писти. След това е Рожайе - последното голямо населено място преди Сърбия. И бум пътят е затворен за 3 часа - реконструкция. Поне беше пред едно заведение, което яко захлеби. Мислехем да ходим на предшния пункт, но като изчислихме, нямаше смисъл, пак за същото време, щяхме да минем в Сърбия. Та, там яко бичеше сърбежи, но имаше плескавици. Иначе тоя район вече беше доста бюсюлмански и по-беден, като цяло. Навсякъде стърчаха и минарета. Дърводобива е най-важната дейност там. Навсякъде дъскорезници и трупи. Иначе местните са също много любезни. Изобщо Черна гора са оказа доста впечатляващо място. След поредното чакане на границата и на Черна гора и на Сърбия по 1 час някъде влезнахме в Сърбия. Пътещата си останаха добри, макар и с една идея по-лоши от черногорските. Бяхме в мюсюлманската част на Сърбия близо до границата с Косово. Беше оживено и всичко работеше. И така към 18.30 бяхме в подножието на Копаоник. Нагоре яки завои, но гладък път. Самият Копаоник - разочароващо за мен място - на няколоко места скупчени огромни хотели, между тях с некви вили, бурно строителство - имаше бетенов възел на върха на планината. :nono: За да минеш по пътя се минава през национален парк и събират такса, но нз защо на нас не ни взеха. Човека каза, че сме късметлии му е свършила смяната. Ами супер. Стигнахме върха, където имаше няколко влека и лифтове. Ски зоните са няколко, но ми се видя, доста по зле от Баро и Банско. По скоро нещо като Пампорово, но с още по-къси писти, но и по-стръмни върхове. Спскането от другата страна беше бавно, с много завои, а и постепенно взе да се стъмва. Джамиите намаляха, но долините останаха, почти до Прокупле. От тама до Ниш е по-бързо, а от Ниш до границата е мъгистрала и то хубава. Най-интересното, е че часто от нея е построена от българска фирма. На сръбската граница на излизане - отново чакане 1 час и полунощ мина. На нашата минахме най-бързо от всички до мемента. И попадаш в ада - строеж на път, но на места без асфалт. И това по много натоварен международен път. Да, личи си че са напреднали и магистралата е в напреднала фаза, но сори, срамота. После от Драгоман до след Сливница се кара по навата магистрала Европа - хубава с черен асфалт. И така. Хубаво блаканско трипче. Много видяхме и много не видяхме. В крайна сметка навсякъде имаше супер неща. Дори в Албания си беше яко, но нз скоро дали бих отишъл, макар че, схванахме как да се ходи на плаж. Позинтивното там, е че искат да се развиват, ентусиазирани са, малдите знаят английски - лошото е, че го правят без правила. За Черна гора - почти без забележки. В Сърбия се доближаваме до нас. И все пак ако сравнявам цена - качество, май в Гърция е най-добре, но пък природата на Черна гора е уникална. Сега - много си харесвам и нашенското и в много отношения не отстъпваме по нищо. Но, човек трябваше да види и други неща. Баси писна ми да пиша.

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт сеп 20, 2022 7:10 pm

Мерси за подробния разказ! Интересно как страни като Албания,които нямат ЕС средства, строят перфектни пътища, а ние с много бутане, биене в гърдите и подкрепа от ЕС, си оставаме с най-лошите пътища в Европа.
И аз мисля да отскоча от Дубровник до Котор края на септември, ама ще видим. Времето го дават скапано, постоянно тъпи порои.

Отговори

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”