СЕПТЕМВРИЙСКИ РЕКОРДИ И АНОМАЛИИ в страната

Тук могат да се обсъждат теми, свързани с по-необичайни и интересни метеорологични явления (текущи и през минали години): стихийни явления, необичайно топли или студени периоди, мощни циклони и антициклони, обилни валежи...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, ehh

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт сеп 20, 2022 9:38 am

Чел съм го в някаква статия, за която някой ми беше казал. Спокойно може и да не е истина. Но си заслужава разследването, просто нямам време сега.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт сеп 20, 2022 9:54 am

Windy написа:
вт сеп 20, 2022 1:28 am
22ри Септември 1800 и някоя си година, преди Освобождението, пада такъв сняг в Софийско че една седмица не са могли да доставят хляб в града. Но не помня от къде го знам това...
Ами 22.09. през "1800 и някоя си година" отговаря на 12 дни по-късно по настоящия календар, така че е напълно възможно и да е имало някаква подобна изцепка, защо да няма такова нещо на (реалната, преизчислена дата) 04.10. през..., особено пък тогава, когато климатът определено е бил по-студен спрямо сега :dontknow: ... Макар че, честно казано, много по-вероятно ми се вижда това да е поредната "сензация", изгубена в "превода" (или в морето от журналистическа... ъъъ... или научна "обективност" :laughm: )...

Windy

Мнение от Windy » вт сеп 20, 2022 11:12 am

нене, ако е било Октомври (по сегашния календар) не е изключено
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

zabravi
Регистриран: съб юли 31, 2021 7:16 pm

Мнение от zabravi » вт сеп 20, 2022 1:50 pm

Този сняг беше описан в записки от преди освобождението, Бял облак мисля, че ги качва някъде из темите. Ако не се лъжа датата беше 13 септ 1875, т.е 25 септ по нов стил. През 28 септ 1970 е имало сняг в Дряново, Елена, Габрово, та е напълно възможно през 19-ти век да е валяло в София.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » вт сеп 20, 2022 5:35 pm

Нищо чудно.

В условията на Глобално затопляне на 05 Октомври 2008г валя силен мокър сняг в места като Дупница, Перник, мисля и Ихтиман. Дори се образува краткотрайна покривка. 15 дена след като лятото си беше отишло. Та защо не в условията на по-студен климат да вали края на Септември. Сигурно веднъж на 20-50 години.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » вт сеп 20, 2022 7:58 pm

Както казва една дърта колежка оле оле оле оле олеееееееее Сняг при зелена природа и една камара зеленчуци и плодове . Както казах през онези векове сигурно в Москва сняг е падал края на август

Plam
Регистриран: вт авг 16, 2022 12:17 pm

Мнение от Plam » вт сеп 20, 2022 8:19 pm

Няма да се учудя, ако валне някой мокър сняг в края на септември идните години. Тук за няколкото последни години (2017-2022) съм виждал мокър сняг/сняг във въздуха на 7 октомври и на 22 април навалял. И надморската височина си казва думата - почти 800 м, но и климатът става все по-контрастен, въпреки че като цяло по-топъл. Иначе от баща ми знам, че 1970-та (годината не е абсолютно сигурна, пък и тя липсва в данните тука заедно с няколко съседни) на 1 октомври е валял сняг в Ботевград.

zabravi
Регистриран: съб юли 31, 2021 7:16 pm

Мнение от zabravi » вт сеп 20, 2022 10:48 pm

https://www.stringmeteo.com/forum/viewt ... 9398#79398

Ето я и темата, във вторият пост на Радослав са записките.
Също така в един от справочниците за София е дадено 0.1 дни СП през септември за периода 1896-1945 т.е и тогава е валяло, но дати няма. :cry:

Windy

Мнение от Windy » ср сеп 21, 2022 1:01 am

Ще е мега яко да видим СОфия със СП през Септември, ама надали в наще животи, същото важи и за Май месец. :grin1:

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » ср сеп 21, 2022 9:10 am

Radoslav Petkov написа:
вт сеп 20, 2022 5:35 pm
Нищо чудно.

В условията на Глобално затопляне на 05 Октомври 2008г валя силен мокър сняг в места като Дупница, Перник, мисля и Ихтиман. Дори се образува краткотрайна покривка. 15 дена след като лятото си беше отишло. Та защо не в условията на по-студен климат да вали края на Септември. Сигурно веднъж на 20-50 години.
кв.Дъбрава на 500 м н.в над Зарата,също валя мокър сняг на тази дата и въобще на доста места над тази н.в
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср сеп 21, 2022 2:16 pm

Това не го помня, не мислех, че е стиганло толкова на изток :thumbup:

Принципно това си беше "обстановка-изненада". Въобще в прогнозите нямаше и намеци, че някъде извън планините ще вали сняг. А преди снеговалежа имаше цяла нощ дъжд с гръмотевици и паднаха големи количества.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

dinkow
Регистриран: съб окт 31, 2009 2:17 pm

Мнение от dinkow » съб сеп 24, 2022 12:12 pm

Отново имаме серия от екстремно ниски температури в София.
24.09 е най-ранната дата, на която е отбелязван мраз тук, макар че през 1902 г също е падало под нулата.
В три дни от месеца минималната е под 2℃ - общо от 2018 г насам имаме 7 такива случая. Преди това за последно се е случавало през 1979 г( на 17.09)
Нещо подобно е имало само през 1977 г. в последните три дни на септември.
Може да добавим и най-късия безмразов период (21.04-24.09) от поне 45 год насам.
Имайки предвид колко чести взеха да стават такива ексктремни минимуми за последните 6-7 год, едва ли е само случайност.
Всичко това на фона на общото затопляне е доста станно - може би климатът се изменя в нова посока :dontknow:.
Интересно е дали това се проявява само в Софийско или и в други райони на страната? Моето впечатление е, че е нещо локално, но не съм гледал данни и може да бъркам. Ако някой има наблюдения по въпроса, нека сподели.

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » съб сеп 24, 2022 3:07 pm

Както вече писах през юли - тази година се характеризира с ниски минимални от март насам . Първо през март почти навсякъде въпреки вече дългия ден , сутрин си беше яко мраз . След това ако не ме лъже паметта в началото на май също имаше ниски минимални , а най - голямата изненада за съвремието беше през юли как в София имаше рекорд за най - ниска минимална и съответно няколко утрини с близки стойности !! Това за съвремието с урбанизацията и парниковия ефект е наистина чудо . По - скоро повече топлина би се събрала и много трудно би изстинал въздуха , особено през лятото . Сега отново имаме седмица с по - ниски от нормалните минимуми , че дори София не знам дали не изпраска пак някой рекорд за датата вчера или предните дни . Има нещо в тази година , но какво ли е …

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб сеп 24, 2022 3:39 pm

София юли изпраска три дни поред студени рекорди и сега септември два дни (не поред) студени рекорди. Тая година тук мисля няма топъл рекорд, а има едно 6-7 и нагоре студени такива. Не стига студ на изток обаче и там не усещат почти нищо от това.
Респект за Динков, супер ценни и интересни мнения. :thumbup:
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

Plam
Регистриран: вт авг 16, 2022 12:17 pm

Мнение от Plam » съб сеп 24, 2022 4:18 pm

Това с по-студените сутрини и предиобеди го забелязах в Свищов след 2001-02 гг. Не е било рекордно студено или хладно, но по-трудно се затопляше до обяд, което е нетипично за района, особено пролетно време - април, май месец. Може да е било временно, защото от 2005-та нямам постоянни впечатления от там, но оттогава като ми говорят за постоянно глобално затопляне, освен за някакви средни температури и някой и друг горещ период или топла зима, не хващам много вяра. За Средна Западна България напоследък да не говорим, тук вече може да се мръзне всеки месец от годината, и какво, че аномалията е примерно +1.5..

Отговори

Върни се в “Рекорди, аномалии, екстремно време”