КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ (08-10.2022)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон сеп 19, 2022 11:50 am

gosho97 написа:
нед сеп 18, 2022 2:34 pm
ASENOV написа:
нед сеп 18, 2022 2:27 pm
Над Черноморието ще е предимно слънчево. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максимални температури: 20°-23°. Температурата на морската вода е 23°-25°. Вълнението на морето ще отслабне и ще бъде 1-2 бала.
Щом смяташ, че това написано в прогнозата е по-вярно от реалните данни значи няма какво да коментираме повече.
Реално водата е 17℃ на Шабла, 18.5℃ във Варна, 20℃ край Шкорпиловци и 23℃ край Ахтопол. Другото е ала бала. :flourish:
Реално сезона приключи, комфортните температури и на въздуха и на водата вече ги няма. НЕ казвам, че не може да се къпеш пак, може, но не е там работата.....

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон сеп 19, 2022 12:38 pm

В Ахтопол става още.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » пон сеп 19, 2022 1:08 pm

Става друг път. Сутрин е 10-12℃, следобед днес едва качва до 21-22℃ с ветрец като излезеш от водата ще е много яко. :grin1: 16.7℃ е водата на Шабла, 19.3℃ край Варна, 19.7℃ край Шкорпиловци и все още 23.1℃ край Ахтопол. Вярно водата там все още е най-топла, но идните дни условията извън водата ще са още по-зле от днес.
Това междудругото е поредната година, в която сезонът по цялото крайбрежие свършва по едно и също време, понеже някои си мислят, че с нашето гигантско крайбрежие на юг продължавал повече плажният сезон. :grin1:

Иначе да се къпят виждам редовно и през зимата, когато има по-топли и слънчеви дни, но това не е никакъв показател. Сезонът си свърши и вече най-много да има някой друг разпокъсан ден за слънпеви бани и да си топенеш краката. И на мен би ми се искало да ходим на плаж до Октомври, но не става този филм тук. Най-вероятно и по северна Гърция не става вече за плаж, а какво да говорим за у нас..
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » ср сеп 21, 2022 3:34 pm

От неделя по южното Черноморие (там гледах) започва поредица с плажни дни. Идната седмица все по-горещо и около и над 30 може би на юг. :hmm: Тропични дали са възможни, защо не? :hmm: На тая жега без проблем ще се влиза в морето.
Разбира се, може да се изменят прогнозите, но изглежда доста топло за момента.
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср сеп 21, 2022 3:46 pm

lancelot написа:
ср сеп 21, 2022 3:34 pm
... На тая жега без проблем ще се влиза в морето.
...
Е, ако водата е 19-20℃, няма да е баш без проблем :laughm: . Лично на мен ми е интересно как точно ще се отрази тази жега, почти без вятър през повечето време, на времето в тази част от годината, малко прекомерна ми се вижда, за да може да се реализира в пълен размер и при земя (за в ниското говоря), освен това ми е интересно дали и доколко ще зачестят сутрешните инверсионни явления :hmm: ... А, да, във вторник/сряда май минава някакво смущение, но няма особен смисъл то да се коментира, няма да промени почти нищо, освен че може да валне малко на доста места и после да се улеснят допълнително евентуалните сутрешни мъгли :laughm: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 23, 2022 10:46 pm

Проф. Рачев: Есента започва с ниски темератури, но ще има топла вълна
В някои дни през следващата седмица се очакват до 28 градуса на места
08:15 ч. 23.09.2022 г.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 26, 2022 10:39 am

lancelot написа:
пон сеп 26, 2022 9:28 am
...
Идеално ще е за спорт, разходки, а в Бургас и на юг доста плажно цяла седмица, на север не съм гледал, но сигурно и там ще има плажни дни.
Царево в момента, плаж Нестинарка:
https://scontent-sof1-2.xx.fbcdn.net/v/ ... e=6356C07B
А няма ли да е леееко кофти на юг с тази вода 20℃ и доста гаден бриз през деня, поддържащ температура на въздуха само малко над тази стойност? :hmm: За севера, разбира се, няма нужда изобщо да коментирам, там ще е даже още доста по-зле, започвайки от температурата на водата :laughm: ...

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон сеп 26, 2022 10:57 am

Само в района на Ахтопол - Синеморец става за плаж в момента.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пон сеп 26, 2022 10:57 am

Няма ли да духа умерен до полусилен ЮЗ? Така гледам дават ЕС и ГФС, както и максове 25-26 до сряда, а след това по-високи, уикенда почти 30. Водата в Ахтопол гледам е 20.6, но ако навън е слънчево и над 25 градуса си е супер, предвид датата. Специално в Царево бях цяло лято и там климата е доста мек, сякаш е друг свят. Ще съм благодарен ако морските хора споделят прогноза, че мисля да се пусна на юг след сряда.
Също така дали е възможно водата да вдигне 1 градус и да стане към 22? На брега на плиткото би трябвало да е приятно и без това.
Търсих инфо да намеря на каква дълбочина се мери морската вода, Нашия е питал през 2010та, ама не му е отговорено май. :hmm: Доколкото помня май беше на 150см?
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон сеп 26, 2022 2:16 pm

Изтърсакът вкара потоп за сб/нд основно за Западна. Солидни валежи има и по ЕС, макар нормални и една идея по-късно.
Лошото е, че е за тая тема - сроковете не са в опашките. Хубавото е, че е изтърсаческият рън, трябва да видим какво ще има в следващите. Вероятно е залитане, 20-30 на сто максимум.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон сеп 26, 2022 2:30 pm

Тук има и едно малко дерби, на това поле, между двата главни модела. Ансамбълът на ГФС прогнозира около 17 литра за Видин в сряда вечер акумулирано, което не е кой знае какво. ЕС - кръгло двойно. От тоя храст наднича и заекът с жълтия код за региона на НИМХ. :grin1:
Икон-ЕС е по средата с около 25, но много около, там в метлоджикс няма или поне аз не виждам главен рън. Сериозен разнобой за толкова кратки срокове, дето се вика, кажи-речи нОукастинг :grin1:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » ср сеп 28, 2022 10:53 am

По вчерашното дерби, все пак истината се оказа по-близо до ГФС, с 22 литра в града за денонощието (завчера) и около 25 в моя пункт. Нямаше ги 30-40 от кодовете на НИМХ.

По съботните валежи, слава на Аллаха или който е дежурен по това поле: разсъхнаха се до сравнително бързо фронтално смущение/долина и нормален валеж по него.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”