НА МОРЕ

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет юли 01, 2022 9:40 pm

lancelot написа:
пет юли 01, 2022 9:23 pm
В Лозенец съм на морето. 21.5 по колата, прохладно време и на усет, супер е. :flourish:
После кажи как е положението там, че Лозенец ми е една от опциите за това лято :laughm: ...

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб юли 02, 2022 8:14 pm

Stringmeteo написа:
пет юли 01, 2022 9:40 pm
lancelot написа:
пет юли 01, 2022 9:23 pm
В Лозенец съм на морето. 21.5 по колата, прохладно време и на усет, супер е. :flourish:
После кажи как е положението там, че Лозенец ми е една от опциите за това лято :laughm: ...
Изчаках малко преди да пиша, за да събера повече впечатления.
В момента е доста приятно, курорта е пълен на 50-60%
Има хубави ресторанти, препоръчвам Бунгалото и Френдс.
Трябват резервации обаче за събота вечер, поне за второто. Цени са нормални, нещо като Мр. Пица в София.
Плажът е много хубав, чист и голям.
Ние обаче си плажуваме на Нестинарка в Царево, там си е наше място от години. Има топ кръчма там, Ale House, Симо я знае и той е доволен от нея преди години.
Друго за Лозенец, ние сме в хотел Лозенец Вю, който е близко до всичко. Хотела не е нещо особено, но от години си ходим там, има паркинг, което е голям плюс.
Има чисто нов парк точно до хотела, с фонтани и пейки и голям детски кът. Има и голям Лунапарк в този парк, но не е шумно. Има и супермаркет на 50м от хотела.
Климатично е много приятно, по-прохладно става още рано привечер, сравнено с Бургаския залив.
Кажи ако искаш нещо конкретно друго. :hmm:
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет юли 07, 2022 11:40 am

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пет юли 22, 2022 8:44 pm

Една интерактивна карта на Европейската агенция по околната среда за състоянието на водите за къпане . Лани оценката за нашето Черноморско крайбрежие е отлична .

https://discomap.eea.europa.eu/bathingwater/

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет авг 19, 2022 11:14 pm

wilkosz написа:
пет авг 19, 2022 10:39 pm
В Созопол е лепкава жега. Заведенията за пълни с българи. Почти никакви чужденци не се чуват. Морето е ужасно тресавище от миришещи водорасли, гнусно е и не влязох. Утре ще идем на другия плаж.
Ти па си намерил къде да идеш - новия Слънчак от няколко години насам. И да, втората половина на август морето често и на много места повръща салата, не е нужно да си толкова гнуслив, нищо няма да ти направят водораслите.

Аз в Китен извадих късмет миналата седмица. Южният плюеше доста салата, но след това на плаж "Атлиман" и там водата бе кристал.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » пет авг 19, 2022 11:19 pm

wilkosz написа:
В Созопол е лепкава жега. Заведенията за пълни с българи. Почти никакви чужденци не се чуват. Морето е ужасно тресавище от миришещи водорасли, гнусно е и не влязох. Утре ще идем на другия плаж.
Много по-малко туристи това лято в Созопол и много затворени заведения. Дори спокойно по платените паркинзи си намираш места. Отлив жесток, но това ми харесва. :thumbup:

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » съб авг 20, 2022 2:39 am

wilkosz написа:
Аз пък останах с впечатление, че има много чужденци, поне там, където бях аз. По принцип вечерях в заведенията с най-висок рейтинг и около мен сякаш имаше предимно чуждоговорящи. А чужденците почти винаги проучват заведенията и гледат кои са с висок рейтинг, може и това да е причината. Имайте предвид, че Созопол се посещава от много чужденци като една от дестинациите, която да посетят при престоя си в България, а не защото са дошли конкретно за морски туризъм. Пресен пример е, че преди да тръгна днес на плажа до мен имаше една италианска групичка. Нали не мислите, че италианци са дошли на море в България? :grin1:
А пък плажовете около Созопол са си супер. Слушайки те, разбирам, че говориш за градските плажове на Созопол, щом днес си бил на някакъв плаж, а утре ще отидеш на "другия" (има 2 градски плажа). Никога не съм стъпвал на тях и винаги съм се чудил въобще кои ли загубеняци ходят на тия мизерни "плажове" насред сградите. Все съм си мислил, че хората идват в Созопол, за да посещават плажовете около града (Градина, Смокиня и т.н). На Градина е чисто, водата е бистра, пълно е с малки рибки, тук-там някой рак, а вчера и днес за съжаление се появиха огромни медузи, които за щастие се забелязваха отдалче в бистрата вода.
misacho написа:
пет авг 19, 2022 11:19 pm
Много по-малко туристи това лято в Созопол и много затворени заведения. Дори спокойно по платените паркинзи си намираш места. Отлив жесток, но това ми харесва. :thumbup:
Да не искаш да кажеш, че и уикенда е така? На мен не ми се видя да има малко хора - вечер беше фрашкано, но на плажа наистина имаше свободни места през целия ден, което предполагах, че е нормално за през седмицата. Преди 2 години (2020г) отскочих до Созопол за кратко - от петък до понеделник - и само събота и неделя ни бяха пълни дни (т.е. и за плаж). Беше някакъв апокалипсис - вечер не може да намериш свободно място, за да вечеряш, а през деня нямаше НИКАКВИ свободни чадъри и шезлонги. През първия ден отидохме на Градина и нямаше никакви свободни места, само един човек се беше сетил да вземе чадър (крайно недостатъчно) и се изпържихме, защото трябваше да се настаним на претъпканата свободна зона. На другия ден бяхме на Смокиня/Каваците и изгорях докато 2 пъти обиколях целия плаж, отчаяно търсейки свободни чадъри/шезлонги. Накрая седнахме в едно заведение и играхме карти, когато след 14ч започнаха да се освобождават тук-там някакви шезлонги. Естествено накрая всички бяхме намусени, че краткият ни престой там тотално се прецака. Тогава се зарекох, че повече няма да стъпя в Созопол през уикенда и затова тая година бях там от понеделник до петък. Беше много по-добре, макар че за добрите заведния пак трудно се намираха места вечер и понякога трябва 2 дни по-рано резервация или да се наредиш отпред и да чакаш да се освободи маса и да те настанят.
Реалист.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » съб авг 20, 2022 12:43 pm

Днеска съм на Кабакум, не съм идвал тук от години, в четвъртък бях за пръв път и тогаава и днес водата е супер чиста, направо си е стъкло. По принцип не съм фен на градските плажове, но като нямам време ходя на някой близък плаж. Учуден съм, че е толкова чисто в интерес на истината. :dontknow: Водата е топла, една идея по-хладна от тази на Иракли обаче и без никакви вълни, тава.

Иначе водорасли се събрат горе-долу на едни и същи плажове, във Варна съм виждал до една от буните редовно да е като спаначена супа, все пак това са си естествени морски растения и винаги като ги минеш в началото и се изчиства. Не е много приятно наистина, ама не бих казал чак гнусно. Тази година не съм случвал на такова море обаче, а бая плажове обиколих.

Преди 2-3 години бях в Царево и аз Август месец и беше наистина доста мътно почти като тиня, а другия плаж бе яко каманак, не бях много очарован, но може и да не съм случил.

30℃ в момента с 60-65% ОВ и слаб вятър, има купести на запад, но и днес, и в следващите дни остава без валежи тук.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » съб авг 20, 2022 6:07 pm

Weatherman написа:
съб авг 20, 2022 2:39 am
wilkosz написа:
Аз пък останах с впечатление, че има много чужденци, поне там, където бях аз. По принцип вечерях в заведенията с най-висок рейтинг и около мен сякаш имаше предимно чуждоговорящи. А чужденците почти винаги проучват заведенията и гледат кои са с висок рейтинг, може и това да е причината. Имайте предвид, че Созопол се посещава от много чужденци като една от дестинациите, която да посетят при престоя си в България, а не защото са дошли конкретно за морски туризъм. Пресен пример е, че преди да тръгна днес на плажа до мен имаше една италианска групичка. Нали не мислите, че италианци са дошли на море в България? :grin1:
А пък плажовете около Созопол са си супер. Слушайки те, разбирам, че говориш за градските плажове на Созопол, щом днес си бил на някакъв плаж, а утре ще отидеш на "другия" (има 2 градски плажа). Никога не съм стъпвал на тях и винаги съм се чудил въобще кои ли загубеняци ходят на тия мизерни "плажове" насред сградите. Все съм си мислил, че хората идват в Созопол, за да посещават плажовете около града (Градина, Смокиня и т.н). На Градина е чисто, водата е бистра, пълно е с малки рибки, тук-там някой рак, а вчера и днес за съжаление се появиха огромни медузи, които за щастие се забелязваха отдалче в бистрата вода.
misacho написа:
пет авг 19, 2022 11:19 pm
Да не искаш да кажеш, че и уикенда е така? На мен не ми се видя да има малко хора - вечер беше фрашкано, но на плажа наистина имаше свободни места през целия ден, което предполагах, че е нормално за през седмицата. Преди 2 години (2020г) отскочих до Созопол за кратко - от петък до понеделник - и само събота и неделя ни бяха пълни дни (т.е. и за плаж). Беше някакъв апокалипсис - вечер не може да намериш свободно място, за да вечеряш, а през деня нямаше НИКАКВИ свободни чадъри и шезлонги. През първия ден отидохме на Градина и нямаше никакви свободни места, само един човек се беше сетил да вземе чадър (крайно недостатъчно) и се изпържихме, защото трябваше да се настаним на претъпканата свободна зона. На другия ден бяхме на Смокиня/Каваците и изгорях докато 2 пъти обиколях целия плаж, отчаяно търсейки свободни чадъри/шезлонги. Накрая седнахме в едно заведение и играхме карти, когато след 14ч започнаха да се освобождават тук-там някакви шезлонги. Естествено накрая всички бяхме намусени, че краткият ни престой там тотално се прецака. Тогава се зарекох, че повече няма да стъпя в Созопол през уикенда и затова тая година бях там от понеделник до петък. Беше много по-добре, макар че за добрите заведния пак трудно се намираха места вечер и понякога трябва 2 дни по-рано резервация или да се наредиш отпред и да чакаш да се освободи маса и да те настанят.
Съвсем не са лоши плажовете в града, Юли бе кристално чисто морето и не разбирам как толкова не ви харесва, на малкия плаж пясъка се чисти с машина всяка вечер, и тогава нямаше никакви водорасли, но да морето понякога вади такива, но и си ги прибира обратно. Сменете датите и няма да ги видите.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » съб авг 20, 2022 9:58 pm

На големия плаж днес като преджапаш през тресавището, навътре беше чисто. Нямаше ни медузи ни щипалки.
Иначе аз затворени ресторанти не видях. Напротив всичко е пълно. На три места питахме тази вечер - няма места. На четвърто заехме последната маса.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед авг 21, 2022 4:35 pm

Днес водата е по-добра, няма водорасли. Няма вълни нито мъртво вълнение. Хубав период хванах.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет сеп 15, 2022 10:57 am

Според днешните прогнози хладният поток към Балканите не спира, докато в Испания го дават да е трайно сухо и топло. Замислям се дали да не отида там. От Барселона има ферибот до Майорка за 6 часа път, не е много. И също от Барселона до Малага 1000 км. ги взема влака за 5 часа. Като времетраене на цялото пътуване няма да е по-дълго, отколкото до Сплит и Дубровник. До Малага се намира градчето Нерха, където е снимано Синьо лято и ще е интересно да мина по същите места, където героите от култовия за нашето поколение филм, са стъпвали. :hmm:

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет сеп 16, 2022 8:36 pm

Решението днес вече падна от само себе си. Няма места за Испания, така че си остава Хърватия. Над 20 градуса ще си е денем, а само в 2 дни ще има условия за валеж по актуалния рън. Може и до 25 градуса да го докарва към края на месеца.

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет сеп 22, 2022 10:20 am

Ужасното време за хърватското крайбрежие се затвърди. Още от първия ми ден там започнат ежедневните валежи. :green:
ЕС рисува 150 мм за Сплит от неделя до сряда, а Дубровник 250 мм :shock: :vomit:
Част от валежите ще са гръмотевични бури, а част обложни по цял ден. Изключителна ТЪПНЯ. Един ден няма в прогнозата, когато да е сухо и слънчево. А има толкова интересни места наоколо за посещение, даже вече резервирах еднодневна екскурзия с моторница до три острова, синята лагуна и синята пещера. Ще го анулирам.
Но потоците ще са южни и югозападни и ще властва влажен и топъл средиземноморски въздух, ще е 21-23 градуса по време на дъждовете, но няма да е хладно, ами задушно.
Как ме подведе миналогодишното време точно в тези 10 дни... Истинска завист. :grumpy:
Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб сеп 24, 2022 1:48 pm

Пристигнах в Загреб. Европа си е почти от всякъде. Подстригана трева, велоалеи, модернизирани сгради. Пекарните им имат огромен избор на качествени неща. А бюреците са уникални, същите като в Сърбия. В тави кръгли ги вадят и ги режат на четири. 2 евро за една четвърт. Има и по-малки по 60 цента.
Трамваите са обаче половината стари. По-зле изглеждат от софийските. Иначе мярнах и нови.
Забелязват се и доста боклуци край пътищата. Даже и в Словения видях изхвърлен боклук в дерето.
Но къщите в селата са огромни и богаташки. На светлинни години от Тиквенистан.
Много тунели за всяко хълмче имат в Хърватия, имали са пари за тях.
Румънците приказват, че до няколко години ще изпреварят Хърватия, ама са доста далеч от тях. Просто е друга категория Хърватия.
Времето е слънчево с перести облаци, но има и зловещите лещовидни, които вещаят гадното време от утре.

Отговори

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”