УКРАЙНА - между Запада и Русия. ВОЕННАТА ИНВАЗИЯ НА ПУТИН В УКРАЙНА - ЧАСТ 3 (Контраофанзива?) (09.2022-...)

Твърде много хора претендират, че разбират от политика, а дали наистина е така?
weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пет сеп 23, 2022 12:11 am

m написа:
чет сеп 22, 2022 3:14 pm
Голям въпрос имам към защитаващите украинските дебили. Защо всеки ден умишлено стрелят по мирни жители и избиват собствения си народ? Нали това са техни територии, които искат да отвоюват от агресора? Всеки ден има загинали мирни граждани след целенасочени, долни и подмолни обстрели на паркове, административни центрове, пазари. И нито дума за това по медиите, нито редче тук, ама да, наистина Русия е голям агресор.
Ти и още двама трима във форума сте най-тъпите възмпжни парчета. Путин срещу 1 година служба в армията щял да дава руско гражданство н чужденци. Защо не се запишеш? Това е идеална възможност най-после да станеш руснак. Тъкмо и ще де биеш срещу украинските дебили. :lol:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 23, 2022 12:18 am

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет сеп 23, 2022 12:54 am

:hmm: :hmm:

weather_master

Мнение от weather_master » пет сеп 23, 2022 9:11 am

После украинците били нацисти. :lol: Или както всички знаем руснаците много мразят българите.
В Запорожка област, една от окупираните украински терирории, Русия е забранила да се изучава български език, като неделните училища и центрове са затворени.

Голяма част от българите там са оставени на ръба на глада, след като местната власт е изкупила продукцията им на безценица.

https://www.google.com/amp/s/m.dnes.bg/ ... 544507/amp

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm
Контакти:

Мнение от 4uk » пет сеп 23, 2022 9:36 am

Интересна война ще се заформи през Януари, когато завее сибиряка през голите украински полета! Не знам колко часа може да издържи човек в окоп, постоянно зариван от виелицата при минус 30*С! Пишат, че през зимата на руско-турската война, при охраната на Шипченския проход само от студ са умрели 7-8 000 войници. Явно затова руснаците сега набират повече сибиряци!? Желязото става чупливо и не е ясно колко ще стреля - току виж минат на лъкове!? :o ...А на топловизора всичко все още живо грее, като светеща мишена. :dontknow:

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пет сеп 23, 2022 10:38 am

Силно се надявам, Григор Лилов да не е прав дори и наполовина за това, което е написал, защото ще излезе, както писах преди, че живеем в последните времена на човешкия род.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет сеп 23, 2022 11:57 am

Питам се, дали един мигрирал в загнилия Запад наш съфорумник няма да се мобилизира и запише в руската армия?
:grin1:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет сеп 23, 2022 12:09 pm

:crazy: Кого имаш предвид по-точно. :-?
Аз съм негоден за военна служба и бях освободен от казарма. Това го пише във военната ми книжка. Сори. :wink: Отивай ти да се биеш за свободата на този нагъл и злобен Зеленко. Още нямаш 60 г. и подлежиш. :deal:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет сеп 23, 2022 12:16 pm

wilkosz написа:
пет сеп 23, 2022 12:09 pm
Аз съм негоден за военна служба и бях освободен от казарма. Това го пише във военната ми книжка. Сори. :wink: Отивай ти да се биеш за свободата на този нагъл и злобен Зеленко. Още нямаш 60 г. и подлежиш. :deal:
Гузен негонен бяга!
:roll2: :roll2: :roll2:

weather_master

Мнение от weather_master » пет сеп 23, 2022 12:47 pm

wilkosz написа:
пет сеп 23, 2022 12:09 pm
:roll2: :roll2: :roll2:
Макс, само 1 година трябва да оцелееш на фронта и после ще получиш руско гражданство.
А като ти е мил животеца и не ти се ходи на смърт на фронта защо злобееш и се радваш други да умират в тази безумна война? :evil:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 23, 2022 12:51 pm

Киев и западни държави осъдиха референдумите в Донбас
23.09.22 в 12:56
Решението на Москва за провеждане на референдуми в контролираните от руските сили територии в Украйна за присъединяването им към Руската федерация бе осъдено категорично, както от Киев, така и от западните държави.

:hmm:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 23, 2022 2:48 pm

А тпва вече не помня дали го пусках преди седмица (май да), но го пускам и сега, защото съдържа доста интересни (а май и прилично задълбочени) размисли и идеи, както и неща, свързани с нашата политическа ситуация, които са си актуални почти на 100% и сега, въпреки някои промени около войната в Украйна, настъпили междувременно в последната седмица :deal: :

Илиян Василев: Театърът на бойните действия от Украйна се премества към политическия театър в Москва
15th септември 2022
Илиян Василев, дългогодишен посланик на България в Русия, енергиен експерт и геополитически анализатор, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“.

А тук няма никакви изненади :dontknow: ...

Москва обяви какво ще стане при положителни референдуми в Украйна
23.09.22 в 14:06
Москва обяви, че при положително решение на референдумите за влизане в състава на Руската федерация, по отношение на тези територии ще започне да действа руската конституция.

Русия обяви сферите, от които няма да се мобилизират запасняци
23.09.22 в 14:09
...
В съобщението се казва, че с цел осигуряване на работата на отделни високотехнологични отрасли, а също на финансовата система на Русия, е взето решение да не бъдат мобилизирани граждани с висше образование, работещи във фирми, свързани с информационните технологии, телекомуникационните оператори и средствата за масова информация, а също в сферата на националната платежна система, инфраструктурата на финансовите пазари и банковото дело.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 23, 2022 4:49 pm

Потребителски аватар
itmpm
Регистриран: нед окт 16, 2011 5:06 pm

Мнение от itmpm » пет сеп 23, 2022 5:46 pm

Нараства натискът върху Шолц да изпрати модерни танкове в Украйна
https://news.bg/int-politics/narastva-n ... rayna.html
Военният анализатор Петро Черник: Няма значение колко хора Русия ще хвърли на заколение в Украйна. Въоръжените сили се разпореждат с всички
https://www.unian.ua/war/viyskoviy-anal ... 88975.html
Но ако погледнете цената, която трябва да преодолеем врага през последните седем месеца, трябва да разберете, че и за нас няма да е лесно.

Тази мобилизация ще помогне ли на руснаците във войната? В стратегическия извод не, защото в тях няма фундаментални неща. По-конкретно причините армията да са технологични. Всъщност всичко най-добро, което са имали, вече е унищожено в Украйна. Следователно те ще хвърлят боклуци в битка. Но това все пак ще означава много работа за нашите военни. Все пак не се бие танк или оръдие, а човек. Затова фактът, че ни очаква тежка война, трябва да се приеме много сериозно. Не трябва да се приема с лека ръка.

Като знаем колко мобилизирани руснаци, както казахте, ще бъдат хвърлени в Украйна за клане, как да се подготвим за това, за да спасим живота на нашите войници, доколкото е възможно?

Как се приготвя? Първо, трябва незабавно да се откажем от еуфорията, която имаше обществото след операцията в Харков. Няма как да се отпуснете. Напротив, необходимо е да се напрягат всички сили: да се минират териториите, където врагът може да нанесе удар, да се натрупа ракетно-артилерийския потенциал, да се изчака авиацията и всеки ден безмилостно да се бие врагът.

Всеки ден в Украйна пристига все повече западна помощ под формата на тежки оръжия. Очакваме началото на новата финансова година в САЩ. Отпуснатите от Конгреса на САЩ 100 милиона долара за обучение на украински пилоти ще бъдат реализирани. Не се съмнявам, че до късната есен или началото на зимата ще имаме много качествена и мощна авиация. Тоест ще борим количеството с качеството.

Второ, трябва да запомните, че зимата идва. Трябва да премахнем нуждата от огромен брой малки къщи, за да могат нашите момчета да се стоплят. И въобще да се направи всичко възможно украинският войник да бъде напълно осигурен. Трябва да се концентрирате върху това.

Но военният компонент трябва да бъде оставен на нашите професионалисти в Генералния щаб. Все пак врагът не трябва да знае как точно ще действаме.

Според вас колко време ще отнеме на Руската федерация да изпрати нови наборници на фронта?

Според мен ще мине около месец, докато първите мобилизирани руснаци се появят на фронта. Тоест най-близката партия - след застъпничеството (14 октомври).

Но си струва да вземем предвид, че ние се грижим за нашия войник. Всеки от нас има бронежилетка и каска, опитваме се да оборудваме нашите войници с най-модерните устройства: дронове, термовизионни камери, слънчеви батерии и други подобни. Руснаците не мислят така. Достатъчно е да извадят сто души в един момент, само за да унищожат един наш боец.

Тоест ние се опитваме да намерим цивилизовани подходи в тях, като си мислим, че ще обучат войник, но не го правят. Хората, които ще бъдат изпратени в първата вълна, вероятно ще бъдат отведени в ешелони до границата, строени в пешеходни колони и изпратени в бой. Според мен точно така ще бъде.

Обяснете как точно метеорологичният фактор ще се отрази на обстановката на фронта?

Първо, дъждовете ще напоят почвата. Бойната техника е тежка: танкът тежи до 40 тона, тежката артилерийска инсталация "Мста-С" - 42 тона, бойната машина на пехотата - в рамките на 12 тона. Тъй като почвата ще бъде мокра и вискозна, тази тежка машина няма да може да я премести. Тя ще може да се движи само по пътища, което ще я направи много удобна мишена за нас. Спомнете си началото на войната: руснаците се движеха само по шосе, което след това помогна ефективно да смачка техните „стоманени пипала“.

Затова най-вероятно с началото на дъждовете всичко ще премине в артилерийски контрабатарейни двубои. Тези арт дуели ще бъдат основното състезание през студения сезон. И по отношение на качеството на артилерията ги изпреварваме с порядък.

Второ, ресурсите за подкрепа на войника ще започнат да се изчерпват. Гладните, измръзнали руски войници ще започнат да отказват да влизат в битка. Според мен това явление може да стане масово. Ние също разчитаме на това. В стратегическия резултат няма съмнение, че ще спечелим.

©Alexander Kovalenko
Странно, но тъй като тези въпроси звучат редовно, ще отбележа, че ме питат какво да очаквам от русия, като се има предвид, че около 800 единици авиационна техника са съсредоточени близо до украинските граници.

Ще кажа така. Нищо.

Руската авиация днес е страхливо дъно. Дъното се състои от пилоти, които имат опит, но се абстрахират от полети във въздушното пространство на Украйна и пилоти, които летят до въздушното пространство на Украйна, защото спешно трябва да платят ипотека, заем и защото са завършили летателно училище и си въобразяват, че са батмани🦇

Руската авиация не разполага с достатъчно ракетно авиационно оръжие, за да извършва обстрели на територията на Украйна без да навреди на екипажите. Какво има? Има бомби. О-о-о-много бомби. Но за да ударите с бомби, трябва да се влезе във въздушното пространство на Украйна.

Всяко навлизане на руската авиация във въздушното пространство на Украйна завършва с нейното унижение. Чрез слоеста противовъздушна отбрана или ПЗРК - няма значение. Основното е, че не знаят откъде и от кого ще пристигне.

Те не знаят дали сега трябва да запазят максимална височина или да преминат към LOWPASS. Те нервничат, отслабват с килограм за половин час.

Днес руското, т. нар. ВКС е безсилно и безполезно дъно. Изравнено и отменено от Украйна. Както във въпросите на военно-промишления комплекс, така и по въпросите на асовете. Само за шест месеца. Това е всичко.

Не се плашете от тези 800 единици авиация по украинските граници. Те бяха там на 24 февруари. Те са там и сега. Но почувствайте разликата. Усетихте ли я? Това е всичко. Край украинските граници стоят не 800 единици авиационна техника от "втора" армия в света, а 800 единици скрап на неудачници.

Източник: Злой одессит
📸: novoeizdanie

Бесарабски фронт
©️Alexander Kovalenko
Руснаците окончателно съсипаха системата за командване и управление в Украйна

От момента на пълномащабното нахлуване в Украйна аз лично за себе си разделях плацдармите на военните действия, единствено въз основа на териториалните единици на Украйна - областите. Например Херсонският плацдарм, Харковският плацдарм и т.н. Обединени за мен бяха само Донбаският плацдарм – Луганска и Донецка области и Северният плацдарм – Черниговска, Сумска и Киевска области. И то само частично.

Това си беше изключително моя гледна точка за тактико-стратегическата ситуация, която е коренно различна от редица други гледни точки. Например за някой това бяха направления, например Слобожанско или Сиверско и т.н.

Аз пък предпочитах при формирането на моите представи и представите на моите читатели изключително направленията и плацдармите, по които действаха частите на руските военни окръзи.

Например в южното направление и плацдарм, от февруари тази година действат части на Южния военен окръг на Руската федерация под командването на Дворников. На плацдарма на Донбас група войски на Западния военен окръг оперираше такава фигура като Журавльов. Сумската посока, чак до Черкаси, беше поверена на Централния военен окръг и алкохолика Лапин. Но Чернигов, Киев и част от Сумска област бяха обхванати от Източния военен окръг под командването на Чайко.

Какво имам предвид? Имам предвид само това, че сега, формирайки представата си за обстановката на фронта и зоните на отговорност съм тотално объркан! И не защото загубих връзка с реалността поради редица съобщения от фронта. Въобще не. Друго имам предвид.

Вече няма плацдарми във вида, в който съм ги разглеждал от 24 февруари 2022 г. насам. Вече я няма оная системата на управление, която съществува от първите дни на нашествието. Има само един, всеобхватен и пулсиращ хаос. Хаос на системата за управление. Системата за управление на войските.

Днес мога да различа само два плацдарма, Южен и Донбас. Не Херсонски и Запорожки, Лугански и Донецки, а само два.

В края на краищата цялото управление на десния бряг на Херсонска област е преместено на левия бряг и частично дори е концентрирано на административната граница със Запорожка област.

На свой ред на Донбаския плацдарм цари пълен хаос на управление. Кой контролира войските там? Западният военен окръг? Централният военен окръг? Може би Източният военен окръг? На кого са подчинени 1 армейски корпус и 2 армейски корпус? А пред кого са отчитат ЧВК “Вагнер”? На Женя Пригожин? Затворниците са подчинени на Женя Пригожин? Сериозно?

Та какво искам да кажа аз? Ами че всичко, което съм посочил по-горе, идва примерно да покаже, че като такава концепцията за ефективно, именно ефективно управление, не само на регулярните части, но и на войските в зоната на бойните действия по принцип, в руската окупационна армия не съществува.

А когато няма контрол не само на фронтовите части, но и върху войските като цяло, тогава можем да кажем, че тези войски изобщо нямат бъдеще нито в настъпление, нито в отбрана, и ... по принцип дори при отстъпление .

Беше седмият месец от руската инвазия в Украйна…

20.09.2022
Източник: zloyodessit

Бесарабски фронт

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 23, 2022 8:09 pm

Израел продава на Украйна системи за защита от ирански дронове
17:51, 23 сеп 22
Това съобщава в. "Таймс ъф Израел, според който сделките се осъществяват през Полша, а правителството, изглежда, си затваря очите за факта, че министерството на отбраната е забранило такива доставки.

itmpm написа:
пет сеп 23, 2022 5:46 pm
...
Да, доста оптимистично звучат всичките тези свидетелства за разпасаната, неспособна руска пасмина ("армия") и решимостта на украинците :thumbup: :thumbup: :thumbup: , но да видим все пак в следващите седмици до къде ще докара падението на Русия паничаската истерия на Путин :hmm: ...

Отговори

Върни се в “Политика”