Технически проблеми около АМС/техническа поддръжка

Всичко около разполагането, инсталирането, поддръжката и онлайн-визуализацията на любителските автоматични станции...

Модератори: Бял облак, angilari, alexander

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пет окт 28, 2022 12:35 pm

АМС Манастир отново е онлайн , двете камери също ... ха бакалъм :thumbup:

malag
Регистриран: чет фев 23, 2012 10:45 pm

Мнение от malag » нед окт 30, 2022 6:05 pm

На АМС Макоцево, днес беше направена профилактика. Бяха сменени всички батерии и подготвено за зимата. :laughm:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон ное 14, 2022 7:36 pm

Свети Константин плаче за нови батерии или... :hmm:

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб ное 19, 2022 5:22 pm

На 17.10.2022 Т/Х сензора на станцията ми в Гложене се повреди по незнайна за мен причина. И понеже сигнала от ветромера и дъждомера минава през Т/Х загубих данни и от тях. Седмица по-късно изпратих до село Т/Х сензора от Ботев, който също имаше проблеми с честа загуба на обхват, но все пак се надявах че долу в равнината може пък и да проработи. Но не - и там продължи да си губи обхват.

Впоследствие, понеже вече подобни станции са спрени от производство и части за тях трудно се намират, alexander ми предложи да купя цяла станция втора употреба от о-в Тасос (човека там решил да си закупи нова станция от друг вид). Е, купих я, само заради Т/Х сензора.

Та, днес съм на Гложене и вкарах в обхват ветромера и дъждомера, които за целта трябва да се ресетнат. При дъждомера стана бързо и лесно като освен това го и почистих като бонус от събрана мръсотия по везната.

Трудното бе при ветромера, който се намира на комина на мачта, която стърчи 2м над него. И за да го достигна, без да свалям трудно укрепената мачта, се наложи да изпълня акробатичен номер достоен за цирка :grin1: Коминът е отвесен и също висок към 1,8м като съм опънал разни метални въжета от него към мачтата, които представляваха допълнително препядствие. Та, трябваше да се набера на ръце бавно и внимателно, все едно се прави силово на лост (lancelot, тренировките които правим явно намират приложение и в метеорлогията :grin1: , докато се озова в клекнало положение с крака върху шапката на комина. След което се изправих в цял ръст и вече имах достъп с ръце до ветромера. Тук е нужно да нямаш страх и от високо.

Та така, поддръжката на метео станция, измерваща по правилата, не е никак лесна работа, понякога дори рискована :wink:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет дек 01, 2022 2:46 pm

Свиленград липсва от 29.11.2022г., всъщност напълно май от вчера, 30.11., преди това е имало малко финална агония :hmm: ...

Отговори

Върни се в “Автоматични станции”