Текущи данни (и снимки) за времето по СВЕТА (2022)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » съб ное 19, 2022 7:04 pm

Въобще не съм те обиждал и нямам нищо против теб,както каза всяко кътче на земята е различно и всичко е възможно. И въобще не съм нервен заради слабите зими,това е тъпо... смисъл не зависи нищо от мен,не мога да се сърдя на природата. Ако съм те обидил с нещо,извинявяй,не съм искал.
ПС Сори за оффтопика.
ПС2 Примерно за Русе доколкото си спомням имат един рекорд,ако не греша годината от 54г ,140см сняг ,а не са и дори на 250м н.в. Да,не е от лейк ефект ,а от циклон ,но това не е важното,а че и тук са възможни и е имало такива дебели снегове.
Още един пример- Свищов 2008г,пак на по-малка н.в.
Колко беше рекорда там,108см ако не ме лъже паметта?
Просто искам да сме обективни,нищо повече.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб ное 19, 2022 7:16 pm

Падали са дебели снегове, но далеч от 160-170см.
Други са нормите там около езерата в Щатите.
Да, не е хубаво да се казва никога, тук мога да приема забележката, не се знае какво може да се случи в бъдеще, но не е нужно да се избухва толкова крайно, сякаш това е най-важното в случая. Просто споделям снегомански ултра снегове. Има един фен, дето броди из Щатите и ги споделя.
https://fb.watch/gUOkNsc340/
https://fb.watch/gUOoMGfkn0/
Мега яко е.
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » съб ное 19, 2022 7:25 pm

За това съм съгласен. Конкретно за град Бъфало намиращ се в северната част на щата Ню Йорк(И където в момента чупят рекорда със сняг) средната дебелина на СП ,която се образува за зимата е общо около 2,5м и това е един от най-снежните градове в света.
А като цяло най-снежният град в света доколкото знам е в Япония,град Аомори разположен на остров "Хоншу" със средно количество сняг за зимата около 8 метра. :laughm:

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед ное 20, 2022 2:46 pm

Ако се говори за възможности, да, такива винаги има, даже и за при нас, дето сме вече с един крак и половина в субтропика голяма част от страната, но и да стане, то ще е 1-2 пъти на 50-100 години, докато в района около езерата в САЩ става почти ежегодно. Това е разликата между тук и там.

И едно голямо НО: всичко зависи от локацията. Едно Чикаго да кажем също е на брега на езеро, ама от силно неправилната страна, съответно те не избухват с подобни колосални количества като Бъфало.

Колкото за сравнението защо турският бряг обира лъвския пай при подобен лейк ефект - ами просто е: заради преобладаващата посока на вятъра от северната четвърт. В България, за да се случи нещо подобно, трябва да се разчита на почти чисто източен вятър откъм Грузия, това едно на ръка. Друг фактор трябва да бъде хем да се е акумулирал достатъчно студ, хем морето да е достатъчно топло.

При обстановката, която се коментира по-горе, в единият от клиповете, специалистът обясняваше, че темп. на езерната вода на ез.Ери е цели +7-8 градуса, докато горе е -13℃ и тази разлика е много благоприятна за процеса. Другото, на което се сещам, че се обърна внимание е, че през цялото езеро Ери, от ЗЮЗ на ИСИ потокът е много постоянен, което спомага за образуването на много солиден и траен fetch над цялата площ на езерото, в резултат на което във въпросните райони се получи, на практика, тридневна обстановка, като при по-обилните извалявания се говореше за интензивност 3-4 инча сняг на час.

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » нед ное 20, 2022 6:43 pm

Страхотен анализ, Леберкез!
Продължават валежите и днес отчитат 77 инча, което е 195см. Яко клипове и снимки из нета. Това е Орчард парк.
Хамбург е 73.7 инча.

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » пон ное 21, 2022 10:15 am

Любопитно видео на този дивак/фен от ситуацията в Щатите с големите снегове.

Дори и да не го гледате цялото цъкнете тук-там, интересно е, бая сняг/вятър и любопитни неща.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон ное 21, 2022 12:28 pm

Тези 70+ инча нали са акумулирана СП? Мерят колко трупа на определен интервал от време(един или три часа) и събират стойностите, т.е. няма слягане и топене от почвата. Дали измерват от земята до върха на СП като нас, когато съобщават тези фантастични валежи?
В международния обмен по-ниски стойности дават дори да са в инчове, а не в см: :hmm:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang= ... &Send=send
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » пон ное 21, 2022 12:35 pm

Нямам идея, не съм дълбал толкова. Мисля че ги събират общо акумулирано.
На видеото видях, че мери 50 инча от земята догоре и казва, че ще вали още 5-10 инча. Предполагам реалната СП по нашите правила е 55 инча.
Гледайки и на око височината й, на толкова мяза, ама сложна работа. :thumbup:

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пон ное 21, 2022 3:57 pm

Гледам, че в следващите дни напред дават дневни темп. за Бъфало от порядъка на 6-7℃ над нулата. Много интересно този огромен сняг, като тръгне да се топи интензивно, не прави ли поразии?! Ако подобен сняг падне в България, трябва да закриваме страната направо. :lol:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед ное 27, 2022 11:04 pm

ИИИ какво виждам на камерите на Бъфало, голееемия сняг вече се е стопил със светкавична скорост. Има само петна от навявания тук там, на нормална трева няма нищо. Докато снегът в СИ България през декември 2012 въпреки затопляненто с пролетни Т преди нова година, оцеля цял месец, а беше само 50-60 см.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед дек 04, 2022 12:41 am

Времето в Дубай е невероятно! Точно еквивалент на Варна средата на Септември с минимални около 18-19 и максимални 28-9. Сега тече краят на лятото, другата седмица температурите отиват в диапазона 14-15 до 23-4, което е тяхната есен. Зимата и максималните са под 20 градуса дори тук на самия тропик! Абсолютна минимална температура тук на морето е била два градуса, 50-тина км. По-навътре минус два :!: :!: :!: Така че и тук има якета макар и само за месец-два :grin1: :grin1:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”