ИНТЕРЕСНИ АРХИВНИ ДАННИ (и събития), включително лични (+ снимкови)

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср ное 02, 2022 9:19 am

Да! Това беше много култова обстановка. Помня развитието на процеса с всички детайли. Как вечерта на 15 декември имаше хало около луната и баба каза, че като имало хало, означавало на сняг. Как на 16 декември сутринта небето вече беше посивяло от високословста непрозираща вплътняваща се облачност. Как следобяд заваля отначало ситен снежец, размитан от колите по шосето, който скоро наедря на парцали и цяла нощ трупа. Как на сутринта на 17 декември съседът с лопата ринеше снега от колата си. Как след спирането на снеговалежа на 18 декември оклюзията постепенно започна да се разпада, облачността да изсветлява и накрая изпече. При това беше як студ от порядъка на -9 през деня.
15-17.12 бяха петък до неделя. И този снвг съвпадна с уикенда. Както и онзи от 4-6 ноември същата година.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm
Контакти:

Мнение от 4uk » ср ное 02, 2022 10:37 am

meteo fen написа:
ср ное 02, 2022 9:04 am
А я вижте какво е следвало в Декември месец....56 см сняг в Пловдив!!

https://www.stringmeteo.com/synop/bg_tu ... %D0%98#sel
Интересно напомняне за забравената минала реалност! Декември иди-дойди, все пак е зимен месец, но като гледам Ноември същата година, това ми прилича на друг град на друга планета. 13 дни сняг, усреднен отрицателен минимум(-1,8), среден максимум 6,9*С!! :shock:
То не сняг, ами и отрицателен минимум сигурно няма да видят пловдивчани през сегашния Ноември. Но пък 30*С мах. току виж ударят днес,.. без малко!? Кво стаа тука, бе, да няма глобално затопляне? :dontknow:
:grin1:

Plam
Регистриран: вт авг 16, 2022 12:17 pm

Мнение от Plam » ср ное 02, 2022 11:03 am

Аз този ноември '88 не си го спомням много. Явно съм го счел за истинска зима, но с месец по-рано, и не съм го откроил. Още повече, че в Свищов всяка втора година е имало студ, целодневни студени мъгли или стабилен сняг по това време - '81 и '82 беше отчасти студ, 83-та - сняг, 85-та - стабилен четиридневен сняг, '87 не мога да кажа... 1988-ма, на 25 декември (Рождество не се празнуваше) пътувахме към Русе и си спомням, че вече нямаше почти сняг. А след това каква "зима" започна... Първата през живота ми, която въобще не приличаше на зима. Толкова глупаво постно, сухо и не на място слънчево и топло, че направо ми приличаше на началото на края. Сякаш и природата ни предвещаваше 33-те години преход от пусто в празно и от трън на глог.
Но е по-добре, че сега зимата не почва много рано, иначе можеше да си изстреля патроните като 1988-89-та.

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср ное 02, 2022 10:16 pm

1980 на 2 ноември страната осъмва в сняг, който обаче на 3 ноември преминава в дъжд и се стопява всичко, циклонът, който първоначално е идеален, пробива на север и става мазалото
1981 на 9 ноември е имало голям сняг в Шумен, има го и в архивите.
1982 през ноември нямаше сняг, но беше доста хладно.
1983 на 15 ноември започна истинска зима.
1984 нямаше сняг през ноември, но също беше хладно.
1985 в Шумен нямаше сняг и беше топъл месец. Разбирам, че е имало един циклон, който е минал през страната и е донесъл сняг в северозападната половина от страната, а в югоизточната дъжд и топло време.
1986 хладен и сух, безснежен антициклонален ноември.
1987 топъл и дъждовен безснежен ноември
1988 вече много пъти говорихме за него, това е най-култовият ноември, който няма аналог дори през 60-те, 70-те години. И не бива да се приема за някаква нормалност дори за преди глобалното затопляне. Тогава обаче си мислех "най-после нормална зима, нормален ноември със сняг" :laughm:
1989 ноември също не мина без зимни изцепки. Макар и чак през последната декада, преди това беше топло. Но между 22-26 ноември имаше две обстановки, първо по студен фронт трупна няколко см и застудя рязко, а по него ден по-късно се активизира средиземноморски циклон и отново заваля сняг с трупане на неголяма СП, последва арктично нахлуване с краткотраен обилен конвективен сняг, който върна покривката 3 плътни см паднаха.
1990 топъл скучен ноември
1991 нищо интересно
1992 един мокър щъркелов сняг за половин ден на 14 ноември, през останалото време нищо
1993 най-сериозния конкурент на 1988, от 10 ноември започнаха многократни снеговалежи със СП и трайно ниски температури
1994 пак в средата на месеца 15 ноември една прилична обстановка, в Търговище натрупа 25 см, клоните бяха превити от мокрия сняг
1995 студен ноември с два снеговалежа с покривка и десетина дни със СП, в София май и повече бяха
1996 последните дни на ноември след топъл месец, първо застудяване с обилен мокър сняг и покривка за 2 дни
1997 между 15 и 25 ноември типично късноесенно динамично време със серия средиземноморски циклони, с понижаващи се температури, при един от които дъждът премина в сняг и натрупа 7-8 см за 2 дни.
1998 сурова истинска зима започна на 20 ноември и откара и в декември
1999 сравнително студено, един път прехвърчане от сняг, но без СП
2000 топло
Иначе 1989 не беше първата зима с необичайно топло и безснежно време. Зимата 1987/88 беше първата смущаваща топла зима. Декември започна добре на 9 декември падна първия сняг при това сериозен и се задържа 1 седмица. После обаче беше пролет края на декември, както и целия януари. На 6 януари 1988 ме изпитаха по география по желание излязох, защото имахме заместничка, за да докажа на класа, че не съм любимец на класната, която ни беше по география, и че не заради това получавам само шестици. Нарочно исках да бъда изпитан от заместничката, за да им докажа, и им доказах. Та тогава времето беше шокиращо слънчево, топло, пролетно усещане. Около +15 беше.
Нямаше нито един ден със СП през този януари. Февруари 1988 се опита да покаже мускули, и на 3-4 пъти успяваше да трупне но винаги малко 5-6 см, които се стопяваха за 1-2 дни, траен леден период така и не се появи и месецът излезе малко над норма.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Plam

Мнение от Plam » ср ное 02, 2022 11:54 pm

Да, това ми беше гадното на 1989-та, че нямаше опити за показване на мускули или компенсация на сухото и леко наднормено време от януари - ни през февруари, ни през март. Сякаш времето не се сещаше, че е зима. Може би не съм го запомнил ноемврия и декемврия преди тях, защото снеговете в моя район не бяха дълбоки. Това в Пловдив с 56 сантиметра при нас го нямаше и след 20 декември си стана бързо голо до... ноември '89. Иначе тогава вече си беше стабилно, втората половина на месеца - истинска зима. Както и '93 - мразовито. Но от септември '89 вече бях повечето време в Плевен, където е малко по-клинч, но пък натрупва малко по-малко сняг от Свищов.

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет ное 03, 2022 12:10 am

1989 беше аналог на 2020 януари и февруари.
Началото на март 1989 имаше сложна блокирана обстановка с тридневни дъждове, в планините, където също беше оголяло съвсем, натрупа много лепкав сняг. В низините не можа, в Шумен са малко се примесиха мокри парцали, и после пак си стана чист дъжд. На 6 март 1989 е измерено най-голямото денонощно количество 39 мм. Заваля на 4 март вечерта, когато празнувахме рождения ми ден, валя цяла нощ, целия ден на 5 март, цялата нощ отново и на 6 март особено силно през целия ден и началото на нощта на 7 март. Този циклон беше компенсация, ама след дъжд качулка, нямаше откъде да дойде студ, въпреки североизточната тяга.
Това обаче беше единствения валеж за целия март.

Plam

Мнение от Plam » чет ное 03, 2022 12:21 am

И аз , докато пишех предишното, се сетих за приликата със зимата на 2020-та. Добре, че на 6 февруари все пак тук, в Пернишко, наваля към половин метър сняг (по Витоша и повече), и по малко през март, че иначе трудно щяхме да излезем от водния режим.

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср ное 23, 2022 10:10 pm

Нека да има нагледно зимите, които се случиха в Хамбург през 2009/10 и 2010/11 г. Архивите звучат толкова невероятно на фона на ужасяващо меките и безснежни следващи 10 зими.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “Климат”