ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКО-/СРЕДНОСРОЧНИ (2020-2022)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет авг 26, 2022 7:27 pm

ИАППД имат нагряване със сигурност. С малко и не винаги. Зависи от вятъра. Първо, станцията е много наблизо до кулата, където са наблюдателите.
Второ има доста предприятия наоколо с ламаринени покриви.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет сеп 02, 2022 3:04 pm

Скромността ми пречи да ви напомня, че "Ваша Предвидливост" е правилното обръщение към мен.
viewtopic.php?p=735159#p735159

:grin1:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 02, 2022 3:16 pm

Сега обаче изобщо го няма оня изразен висок циклон, а валежите май са стимулирани в доста голяма степен от някакъв вид орографска оклюзия :hmm: ... Над морето пък има конвективна стимулация заради някакъв летен "лейк ефект", предизвикан от доста топлата вода и относително хладния въздух, "хързулнал" се върху нея откъм СИ :grin1: ... :hmm:

bismarck

Мнение от bismarck » пон сеп 05, 2022 11:07 am

Разбира се, аз също виждам, че е трябвало да формулирам по-ясно нещата: не е задължителен обезателно ВЦ, за да стане инфекция.
Разбира се, това иде да покаже/напомни, че това, което може да ни влезе...да ни влезе, не е само един вид и дебелина :buble:
Да стискаме палци да не стане магията на УКМО, ако се окаже, че интуицията ми (че няма да стане) не е интуиция, а лъжливото и проявление (пожелателно мислене, замаскирано като такава), щото пак посочената от теб орографска оклюзия, но тоя път със значително по-голям мащаб би играла роля малко или много. За радост тая хипотетика е само при тоя модел.
Като става дума за дебелина, при тия обстановки реално нямахме съвсем бавен и сочен циклон, оня дето пои запада в предната обстановка можеше да бъде и по-бавен и изразен. Като гледаме реакцията на "властите", но и на населението (а.к.а. "стадо"), може да палим свещи, защото можеше да бъде много, много по-зле.
И в сравнително близко бъдеще ЩЕ бъде мн мн по-зле по места и райони при подобни обстановки.
05-14 стана през хубав кръгъл 10-годишен период (имаше и междинни изгъзици, но не с такъв мащаб и размах). Сегашната, която определено е от техния мащаб - само след 8. :dontknow:
ПС
Прогнозните карти засега са само до петък, ама горе-долу на северозапад красотата се вижда. Остава само да мине както трябва насам :) (не е фиксиран адресът на изображението)
https://www.weathercharts.net/ukmo_mslp ... s/ppvo.gif

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет сеп 30, 2022 7:54 pm

Септември в София отново син, след август, за косъм не стана студен по 91-20.
Норма минус по 61-90.
Видин добре се представя, след толкова месеци жега, но там не се отрази затоплянето общо взето от ЮЗ.
https://www.stringmeteo.com/synop/temp_ ... %D0%98#sel
В София отбелязахме няколко дневни студени рекорда и най-ранния мраз откакто има измервания в Младост.
Може да добавим и най-късия безмразов период (21.04-24.09) от поне 45 год насам.
На изток пак е доста по-топло, продължава тази тенденция, там на места си имат наднормен месец по 61-90, което си е хубаво за плажния сезон.
Be an encourager. The world has plenty of critics already.

bismarck

Мнение от bismarck » ср ное 02, 2022 3:24 pm

bismarck написа:
пон окт 31, 2022 3:24 pm
Абе. В сряда Пазарджик ще изпраска ли едни 30, поне към цяло число или да? Давам 50 на сто вероятност. Де да видим.
:buble: :buble: :buble:

Изображение

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » ср ное 02, 2022 3:50 pm

Един път да познаеш и ти и то не със сигурна прогноза,пал.чо.
Скоро свършват майските Т.

bismarck

Мнение от bismarck » ср ное 02, 2022 3:55 pm

Frape написа:
ср ное 02, 2022 3:50 pm
Един път да познаеш и ти и то не със сигурна прогноза,пал.чо.
Скоро свършват майските Т.
Стринг, ще махнеш ли тъпунгера-дегенерат? Или да махна скритите майстори и да приемам, че мога да започна да отговарям в този дух на него и другите безсмислени чекиджии с огромен принос във форума.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет ное 24, 2022 9:39 am

lancelot написа:
чет ное 24, 2022 9:19 am
ЕС просто се лутат дали ще валне малко пърхав сняг или не, сега пак го върнаха. Като цяло до неделя в София ще сме около норма, после може би норма минус, тук също понеделник сутрин може да видим първия сняг (изключвам витошките квартали, които вече го видяха).
Аз сняг не съм видял. От Бояна също не съм чул да е докладвано за снеговалеж. Може източното подножие на Витоша да е хванало нещо, но не и нашето крайче. :hmm:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » чет ное 24, 2022 9:47 am

Victus написа:
чет ное 24, 2022 9:39 am
lancelot написа:
чет ное 24, 2022 9:19 am
ЕС просто се лутат дали ще валне малко пърхав сняг или не, сега пак го върнаха. Като цяло до неделя в София ще сме около норма, после може би норма минус, тук също понеделник сутрин може да видим първия сняг (изключвам витошките квартали, които вече го видяха).
Аз сняг не съм видял. От Бояна също не съм чул да е докладвано за снеговалеж. Може източното подножие на Витоша да е хванало нещо, но не и нашето крайче. :hmm:
Симеоново валя, имаше клипчета, скоро и вие тогава, то един сняг беше, мани мани… :laughm:

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » съб дек 03, 2022 2:37 pm

Stringmeteo написа:
съб дек 03, 2022 1:49 pm
lancelot написа:
съб дек 03, 2022 1:39 pm
Гъста мъгла в Железница и сега. 1.5 по колата.
Искаш да кажеш гъста ниска облачност :roll2: ... Да, за мое съжаление тези дни явно ще се наслаждаваме предимно на "прелестта" на ниската облачност, а не на мъглата, в който случай щеше доста да зазими в ниското - пейзажно, температурно и всякак - в рамките на няколко дни, при ниската радиационна точка, в която се намираме :? ... Абе, ще я видим тази работа :hmm: , от утре нататък доста от дните подсказват за различен (от противната и безсмислена в този случай и за моите моментни вкусове :grin1: слоеста тъма) и доста по-мъглив и зимен за ниското сценарий, та да изчакаме малко все пак за подробностите от пейзажа ;) ...
Да де, стеляше се като мъгла в горната част на Железница до ресторант Буките на 1100мнв. :grin1:
Ето снимка.
https://scontent-sof1-2.xx.fbcdn.net/v/ ... e=63B2BEFE

НСО-то беше завзело и ханче Ярема на 1300м, беше 0.5 по колата там преди час.

Victus
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб дек 03, 2022 3:16 pm

Не се ли води мъгла, когато хоризонталната видимост е намалена от гледната точка на наблюдателя. Ланселот правилно е определил явлението според позицията си на снимката.
От гледната точка на София е ниска облачност.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб дек 03, 2022 3:22 pm

Естествено. Но е безсмислено да се натъртва на понятието/явлението "мъгла", когато е очевидно (и за въпросния наблюдател), че някой се изкачва или слиза по склона на планина и минава (за кратко) през облачния (сравнително тънък в случая) слой. Аз не случйно направих вметката полунашега. ;) То в планините почти винаги "мъглата" всъщност е пълноправни облаци, с някои планинско-котловинни изключения. Иначе няма никаква принципна разлика, поне структурна, между мъглата и облаците, не случайно едно от определенията за мъгла е "облак, започващ от (опиращ се в) земната повърхност" ;) ...

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » съб дек 03, 2022 3:31 pm

Много е тънък този “мъглив” слой и се мести около склона на планината. Например на центъра на Железница го нямаше и видимостта беше доста по-добра, подобна на София. Като цяло интересни явления, да минеш през тях на живо особено, затова и трудно от разстояние може да се добие представа, добре че щракнах една снимка в движение. Над 1200м си беше слънчево в 11:15, но после към 13:30 облаците завзеха и до 1350м малко над Ярема.
Плана в голяма степен си остана под облаците. Лично аз очаквах да са една идея по-ниско.

Victus

Мнение от Victus » съб дек 03, 2022 3:34 pm

Stringmeteo написа:
съб дек 03, 2022 3:22 pm
То в планините почти винаги "мъглата" всъщност е пълноправни облаци, с някои планинско-котловинни изключения. Иначе няма никаква принципна разлика, поне структурна, между мъглата и облаците, не случайно едно от определенията за мъгла е "облак, започващ от (опиращ се в) земната повърхност" ;) ...
Но често облачността е само по склона на планината(под дърветата и малко над тях) без да продължава хоризонтално встрани. Тогава отчита ли се ниска облачност, гледано от по-ниско място? Примерно от София-Младост към Витоша.
Последна промяна от Victus на съб дек 03, 2022 3:36 pm, променено общо 1 път.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”