ТОПЛО/СТУДЕНО ВРЕМЕ, СЕЗОННИ КРИТЕРИИ/ПРЕХОДИ (разяснения, обсъждания, спорове)

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 19, 2023 2:24 pm

lancelot написа:
чет яну 19, 2023 1:29 pm
Има станции като Ловеч, Варна и Бургас, които от около 23 дек до 8 януари са с над 5 градуса среднодневна.
След това няма зимна трайност. Преди това също не е имало толкова дълъг период с под 5 градуса среднодневна.
Това как бихте го тълкували? Ами ако няма по-дълъг период от този с под 5 градуса среднодневна докрая на зимата?
Може ли да се каже тогава, че пролетта е дошла през зимата?
В такива много слаби зими нещата явно се омешват. Какво мислите? :hmm:
Лично аз мисля, че зимата май още не е дошла в тези места :hmm: , поне по този критерий :!: . Това обаче не означава, че няма да дойде изобщо все пак, с прилична трайност/продължителност (от поне 1-2 седмици :grin1: )... :dontknow:

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет яну 19, 2023 3:09 pm

За Ловеч е наличен продължителен период с предимно зимни температури(26 ноември-22 декември). После има пауза до 7-и януари, но зимната трайност не се прекъсва. Следват 9 поредни зимни дни и настоящото затопляне. По мои сметки и предвид предстоящото застудяване днешният ден в Ловеч е към сезон зима, колкото и странно да звучи.
Бургас е като Сандански с 5-дневна зима(19-23 декември). Пълна трагедия.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
zabravi
Регистриран: съб юли 31, 2021 7:16 pm

Мнение от zabravi » съб яну 21, 2023 3:21 pm

Интересно ми е Царево колко ли дни "зима" има по този критерий, предвид че е с +1,4 по-топъл през януари от Бургас. :grin1:

Victus
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб яну 21, 2023 3:36 pm

В Царево са 4 дена (19-22 декември). На 21-и е с над 5 градуса, но е само един ден и не нарушава зимната трайност. Естествено това може да се промени до края на февруари, ако се случи по-дълъг зимен период. Но засега това е зимата по Черноморието - дните преди Коледа. :laughm:

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » съб яну 21, 2023 7:49 pm

lancelot написа:
Има станции като Ловеч, Варна и Бургас, които от около 23 дек до 8 януари са с над 5 градуса среднодневна.
След това няма зимна трайност. Преди това също не е имало толкова дълъг период с под 5 градуса среднодневна.
Това как бихте го тълкували? Ами ако няма по-дълъг период от този с под 5 градуса среднодневна докрая на зимата?
За Ловеч се уточни, че има траен зимен период. Защо да не може да се каже, че пролетта е дошла през зимата метеорологично за определени места ? Снимките на цъфнали овошки от Пловдивско и други места в ЮБг в Метеоболканс и други сайтове говорят именно за това. Все пак това е зима "изключение" все още. Бори се с 06-07, когато също имаше ранна вегетация.

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm
Контакти:

Мнение от maniac » съб яну 21, 2023 7:53 pm

mnn написа:
съб яну 21, 2023 7:49 pm
lancelot написа:
За Ловеч се уточни, че има траен зимен период. Защо да не може да се каже, че пролетта е дошла през зимата метеорологично за определени места ? Снимките на цъфнали овошки от Пловдивско и други места в ЮБг в Метеоболканс и други сайтове говорят именно за това. Все пак това е зима "изключение" все още. Бори се с 06-07, когато също имаше ранна вегетация.
Днес видях снимки на цъфнал бадем в Еленския Балкан и на джанки във Варна. Трябва да видя как е ситуацията в Разград след мега топлото време последните дни.

Victus

Мнение от Victus » вт яну 31, 2023 6:46 pm

Windy написа:
вт яну 31, 2023 6:16 pm
Най-вероятно зимата сега тепърва започва, момчета. Това е изводът който може да се направи от прегледа на всички модели. Странна зима, но поне сега ако почне към края на Март ще свърши и ще имаме добра пролет. За пръв път от години!
Метеорологично в голяма част от страната зимата върви от края на ноември, колкото и странно да звучи. Преди седмица(от 24-и) започна за Черноморието, Санданско–Петричкия район(от 26-и), някаква част от ЮИ България и може би Тракия(за там нямаме станции на НИМХ). По тези места нулираха предколедната си 3-4-5-дневна зима. :lol:

Отговори

Върни се в “Климат”