ПРОМЕНИТЕ НА КЛИМАТА (в България)

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm
Контакти:

Мнение от 4uk » чет яну 12, 2023 10:39 pm

Mavrud написа:
чет яну 12, 2023 10:30 pm
Прави ми впечатление, че от няколко месеца насам, времето на Алеко на Витоша е сходно с това, което е обичайно за сезона в София.
Това е твърде садистична констатация спрямо зимоманите, но пък е вярна! :grin1:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 12, 2023 11:00 pm

zabravi написа:
чет яну 12, 2023 10:46 am
...
Линкнали си бюлетина за ноември, на който пък пише че е за септември, явно щото нимхаджии ги мързи да гледат. :grin1:

Годишен хидрометеорологичен бюлетин 2021
Аз виждам в линка ти бюлетина за 2021, който явно е издаден през месец септември 2022 :dontknow: ...

Потребителски аватар
zabravi
Регистриран: съб юли 31, 2021 7:16 pm

Мнение от zabravi » пет яну 13, 2023 11:20 am

Stringmeteo написа:
чет яну 12, 2023 11:00 pm
zabravi написа:
чет яну 12, 2023 10:46 am
...
Линкнали си бюлетина за ноември, на който пък пише че е за септември, явно щото нимхаджии ги мързи да гледат. :grin1:

Годишен хидрометеорологичен бюлетин 2021
Аз виждам в линка ти бюлетина за 2021, който явно е издаден през месец септември 2022 :dontknow: ...
Цъкни на линка в мнението на йочето и ще видиш отгоре Месечен хидрометеорологичен бюлетин на НИМХ, септември 2022 г., а като погледнеш първата страница пише бюлетин за ноември 2022. Аз съм линкнал правилният, за който говореше той.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 23, 2023 12:50 pm

Доц. Емил Гачев: Прогнозите за климата в България са за затопляне и засушаване
23.01.23 в 09:33
„От това, което знаем, може да се каже, че перспективите за климата в България са за известно засушаване в следващите десетилетия, паралелно със затопляне“, очерта в интервю за Радио Благоевград близкото бъдеще за климата доц. д-р Емил Гачев от катедра “География, екология и опазване на околната среда” в Природо-математическия факултет на Югозападния университет в Благоевград. В тази връзка той прогнозира продължаваща тенденция на свиване на двата микроледника в Пирин планина, така като от средата на ХIХ век насам те са намалили площта си между една четвърт и една втора, а има и такива, които са изчезнали напълно.
...

bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон яну 23, 2023 3:56 pm

ЮЗУ)
Без да си позволявам да коментирам човека от ЮЗУ, смея да изразя силно, адстрингиращо съмнение, в частта за влагата. На фона на тенденциите, които имаме последните 15-20 години и някои базисни физични закони + географията.

За неизкушените читатели: спокойно приемете, че в частта за валежите не е вярно, със солидна уговорка: сушите ще стават по-тежки и продължителни, а валежите на годишна база, средно - повече. :grin1:

Потребителски аватар
zabravi

Мнение от zabravi » пон яну 30, 2023 1:20 pm

Докато разглеждах бюлетините се натъкнах на това, че валежните норми като % не отговарят на тези на сайта при същите стойности на валежи естествено. Т.е НИМХ вече ползват норма 91-20 за валежите.
Поиграх си да смятам за софия, надявам се ,че няма грешки - все пак точността на валежа в бюлетина не би трябвало да има ефект, тъй като % е все пак от нормата, освен ако не са я объркали и нея. :dontknow:

София 91-20 / 61-90
Януари 36 mm / 28 mm + 8
Февруари 36 mm / 31 mm + 5
Март 46 mm / 38 mm + 8
Април 52 mm / 51 mm + 1
Май 73 mm / 73 mm + 0
Юни 79 mm / 75 mm + 4
Юли 64 mm / 63 mm + 1
Август 55 mm / 51 mm + 4
Септември 53 mm / 38 mm + 15
Октомври 53 mm / 35 mm + 18
Ноември 38 mm / 48 mm - 10
Декември 40 mm / 40 mm + 0
Годишен валеж - 625 мм / 571(573?) мм

Има разлика с 2 литра за 61-90 от нормата в сайта, а смятам от нормите за месеците, може би тя е сметната и с десетите, а за месеците нормите са дадени закръглени?

Доста голямо увеличение на валежите през септ/окт, частично компенсирано от намалението през ное. Общо взето навсякъде без май и декември имаме увеличения на валежите. Какво стана с теориите, че България ще бъде пустиня. :grin1:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 30, 2023 2:14 pm

По принцип май ще е добре да се извърти още една година с месечни бюлетини, за да сме сигурни за всички норми на НИМХ за 91-20 по станциите от бюлетините. :hmm: Просто защото... преди няколко дни добавих към новата си работна таблица за новите норми последните 3 месеца от годината и забелязах 1-2 много дразнещи грешки. Според мен нормата за Видин за температурата за октомври е яко оцапана, май грешката е от порядъка на 0,7℃ :hmm: ... Тя и самата средна стойност за Видин за същия месец е в същото положение де :laughm: , но както и да е, не мога да кажа, че съм изненадан, писал съм из темите за доста изцяло сгрешени бюлетини през годините, а груби грешки по отделни станции сигурно има на практика във всеки бюлетин :dontknow: . Също така с валежите не съм се занимавал чак толкова подробно, макар че май бях пробвал да направя накакви изчисления за новите норми някъде до лятото и... почти не бях забелязал драстични разминавания с моите норми на база помесечните данни в най-дългия архив тук в сайта. Малки разминавания са си очаквани поначало, тъй като отклоненията за валежите в бюлетините се дават в (закръглени) проценти, на база закръглени фактически валежи (а нормите може и да не са закръглени при тях :dontknow: ) и е нормално да се получат разминавания с до +/- 1-2-3... мм, особено за месеци с по-малко паднали фактически валежи (тогава грешката при изчислението на база процентно отклонение набъбва най-много ;) ). (Е, добре, забелязах, че в най-последните бюлетини фактическите валежи вече се дават до десети, това е нещо ново. :) ) И на база само една година няма как по тази методика да се получат точно истинските нови валежни норми, с които работят в НИМХ :dontknow: ...

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон яну 30, 2023 2:15 pm

zabravi написа:
пон яну 30, 2023 1:20 pm
Поиграх си да смятам за софия, надявам се ,че няма грешки - все пак точността на валежа в бюлетина не би трябвало да има ефект, тъй като % е все пак от нормата, освен ако не са я объркали и нея. :dontknow:
Твоите изчисления доста добре кореспондират с този архив въпреки закръглените месечни суми за голяма част от месеците:
https://www.stringmeteo.com/synop/semi_ ... %D0%98#sel
Само за юни и септември има малки отклонения.
Stringmeteo написа:
пон яну 30, 2023 2:14 pm
И на база само една година няма как по тази методика да се получат точно истинските нови валежни норми, с които работят в НИМХ :dontknow: ...
Няма ли вероятност от НИМХ да издадат нов Климатичен справочник? Трябва да ни уведомят за мащабите на климатичните промени. Сега това е модерно. Нали спасяваме планетата. :roll:
Новите тенденции нещо не могат да пробият в институциите от социалистически тип. Не се поддават на реформи. :grin1:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 30, 2023 3:37 pm

Victus написа:
пон яну 30, 2023 2:15 pm
...
Новите тенденции нещо не могат да пробият в институциите от социалистически тип. Не се поддават на реформи. :grin1:
То да ти кажа специално криенето на данните много повече ми мирише на турбо-десен капитализъм :hmm: , но ти тези неща би трябвало да ги разбираш по-добре, нали си изкушен по темата? :grin1:

Между другото като свалях нормите за 10-12 по последните 3 бюлетина, в доста случаи по станции имаше отклонения даже и с +/- 0,2℃ спрямо нормите по моите данни (повечето уж доста официални :dontknow: ), което честно казано леко ме изправи на нокти. :hmm: Освен всичко останало, можем ли да сме сигурни и че официално, макар и опосредствано през бюлетините, побутнатите ни нови норми не са също умишлено "модифицирани" с по някоя и друга десета-две? :dontknow:

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон яну 30, 2023 5:11 pm

Stringmeteo написа:
пон яну 30, 2023 3:37 pm
То да ти кажа специално криенето на данните много повече ми мирише на турбо-десен капитализъм :hmm: , но ти тези неща би трябвало да ги разбираш по-добре, нали си изкушен по темата? :grin1:
А може НИМХ, противно на останалия свят, да изпълнява някаква антизатоплистка адженда. Преди през соца са били по-отворени да дават информация, а сега в ерата на ГЗ работят като секретна организация. :roll:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
zabravi

Мнение от zabravi » пон яну 30, 2023 5:20 pm

А според мен и бръснача на Окам НИМХ са просто бездарници и затова бюлетините са кенеф.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон яну 30, 2023 5:59 pm

Victus написа:
пон яну 30, 2023 5:11 pm
Stringmeteo написа:
пон яну 30, 2023 3:37 pm
А може НИМХ, противно на останалия свят, да изпълнява някаква антизатоплистка адженда. Преди през соца са били по-отворени да дават информация, а сега в ерата на ГЗ работят като секретна организация. :roll:
Просто си просят пари, които все не им стигат и решават, че с нашите данъци могат да ни продават информацията, която е уж свободна и тяхно задължение. Да си поискат просто повече бюджет от държавата и да публикуват без да крият от данъкоплатеца, това което е публична информация! Аз предложих преди време да направим нещо по въпроса иначе нищо няма да се промени.

Отговори

Върни се в “Климат”