Какви ще бъдат предизвикателствата пред съдебната система през новата 2023 година? Това коментира в разговор с Анелия Торошанова за юридическото предаване "Законът и Темида" адв. Михаил Екимджиев:
"По-скоро виждам предизвикателствата пред законодателната власт, която в изпълнение към поетите ангажименти – и към Съвета на Европа, и към ЕС (визирам Плана за възстановяване и устойчивост) – трябва да приеме поне 22 закона до средата на тази година, свързани с понятия като "върховенство на правото" и "правовата държава". Все закони, които ограничават възможностите на клептократското упровление, което доминира и досега в парламента, да присвоява обществен ресурс, да присвоява средствата на европейските данъкоплатци. А това се улеснява от зависимостта на главния прокурор и неговата очевидна неадекватност. ..."
...
Доклад: Правосъдието в България е неефективно, а медиите са зависими 19.01.23 в 13:10 Правосъдието в България е неефективно, медиите са зависими и има много празноти в правилата за хората, заемащи висши държавни длъжности – това са част от изводите в доклада на Групата на държавите срещу корупцията към Съвета на Европа, известна като GRECO.
Ооо, тук напълно съм съгласен с частта за медиите от този доклад.
От близо три години медиите взеха много рязък завой към протестърите-променкаджии.
Трите големи ТВ, плюс Дарик Радио и още един куп сайтове ежедневно го играят като официален медиен ПР на ДБ и ПП основно и леят помия по "лошите".
Аз подобен медиен слугинаж не помня даже в най-силните години на ГЕРБ.
Толкова е отвратително, че даже партийните телевизии на Слави, Волен и БСП ми се виждат доста по-обективни.
...
През миналата седмица правната парламентарна комисия успя да приеме на първо четене промените в Правно-процесуалния кодекс, с които се въвежда механизъм за разследване на главния прокурор. Те дават и възможност за обжалване на отказите на Прокуратурата да разследва, както и нов механизъм, по който да се избират и освобождават тримата големи в съдебната система, предоставя също повече права за пострадалите от престъпления.
За Качаунова обаче е трудно да повярва, че този парламент ще успее да приеме тези промени.
...
Атанаска Дишева в "ДЕНЯТ с В.Дремджиев", 26.1.2023 Съдия Атанаска Дишева за това какво беше постигнато от няколко парламента по антикорупционното законодателства, как се постига спиране на законовите промени за премахване на недосегаемостта на главния #прокурор, лансираната идея за разследване на главния прокурор от шефа на #следствието, за атаката на Гешев срещу адвокатурата и конкретно адв. #Лулчева и думите на депутата от #ГЕРБ за смъртта на прокурор Колев, кризата с неподновения състав на #ВСС, инспектората и #регулаторните органи
Тъпанар Аламанов да не хвърля прах в очите на хората. Повече от половината ПъПеши и ДъБили провалиха кворума. Нищо не им пречеше да осигурят кворум и да гласуват как да се разследва главния прокурор. Уж много искат от години ама оня ден нямаха желание...
Липса на кворум отложи приемането на механизъм за разследване на главния прокурор
А перверзната логика на капути като Аламанов е ясна. И оцапаните гащи на ПП и ДБ също са ясни.
ПП От Дневник за пореден път показаха какъв парцал са, никъде в статията не пише кой е провалил форума и троловете им се избиват да плюят по ГЕРБ. Типичен за идиотите автогол но тях истината обикновено не ги тревожи, за тях е важно да вият и плюят.
Прост съм и ми е лесно. То е сложно да си умен. Или как ГЕРБ си приписва правосъдната реформа 28.01.2023 В последните дни от работата на 48-мото Народно събрание ГЕРБ решиха да си припишат съдебната реформа. Това се случи на фона на дебатите около промените в НПК с които се въвежда механизъм за контрол на главния прокурор. Законовите промени минаха на първо четене в парламента, но тепърва трябва да бъдат гледани в комисия, а после и отново в пленарна зала. На фона на дебатите обаче партии, които имаха дълги години възможност да осъществят съдебна реформа, изведнъж се превърнаха в нейните най-големи радетели. Идват избори все пак.
По съдебната реформа трябваше да се действа в предния парламент, когато имаше редовно правителство. Вместо това ни занимаваха с проблемите на Украйна и членството на РСМ в ЕС. Не забелязах нашите проблеми да са приоритет. За втора година започваме без приет бюджет, а сме тръгнали да оправяме другите.
Този парламент трябваше да гласува бюджет 2023 и в края на ноември да се разпусне. Сега трябваше да са изборите. То се проточи във времето едно протакане от президента все едно всичко ни е наред в държавата.
Виктусе, не си прав отново! Бюджет 2023 няма как да се гласува без редовно правителство. Щеше да е само предизборен популизъм.
А относно великата съдебна реформа - ДБ и ПП ако искаха да я проведат, имаха мноого време поне да я започнат. Те нищо не наптавеха! И знаеш ли защо? Защото нямаха и намерение за го правят. Защото всичко беше само да хванат по политически неуките хора да гласуват за тях. Но за сметка на това си направиха схемите и продадоха оръжие за 4 милиарда лв с посредници техни като само твърдяха, че България не изнасяла оръжие за Украйна. Някои им вярваха...
В миналия Парламент Христо Иванов беше председател на комисия по съдебната реформа. Комисията се е събирала 0-1 пъти, а работата й е абсолютна нула! Някой от ПП-ДБ потърси ли сметка за това на Христо? Не! Сега им хрумна, че пак ГЕРБ били виновни за нещо, все едно някой, с който не разговарят, а псуват е длъжен да им прави кворума и да им гласува техните закони, които те самите не влизат да си гласуват!? Христо и Киро изобщо не влезнаха да гласуват - били заети с по важна работа!? Но пък Борисов и ГЕРБ били винови, че не минал "важния" закон. Ти да видиш наглост жълтопаветна!
Голям ще го ядат на изборите!
Последна промяна от 4uk на нед яну 29, 2023 11:32 am, променено общо 1 път.