Маневри и съображения около евентуалното ни влизане в ЕВРОЗОНАТА

...

Модератор: Weatherman

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » вт май 31, 2022 2:23 pm

Подуправител на БНБ вижда опасност от влизане в инфлационна спирала

Тоест инфлацията от изолирана в отделни групи става широкообхватна и ставайки широкообхватна, тя се пренася обратно в цените на труда и има огромен риск за навлизане в инфлационна спирала.
Това е положението. А от ЕК натискат за още инфлация. С петролното ембарго над Русия и нашето управление от новоизлюпени експерти отиваме на много зле.
От своя страна председателят на Националния статистически институт Сергей Цветарски предупреди, че България не изпълнява инфлационния критерий за влизане в еврозоната. 15 държави от еврозоната също не го изпълняват, но за нас е наложително, за да въведем единната европейска валута.
"Това, което си струва да се отбележи, е, че единствено през август месец миналата година на практика ние сме покривали този критерий, но това не е достатъчно, за да го приемем за изпълнен така, както е записано в изискванията, че трябва да бъде за годината, предшестваща приемането ни в еврозоната."
Ами, обяснете му на Асен Василев, че когато всяко тримесечие вдигаш пенсиите и минималната заплата, създаваш инфлация, ако не се увеличи и производителността на труда.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » вт май 31, 2022 3:41 pm

Ами добър ден! :laughm: Аз отдавна алармирам, че ставаме Гърция 2. Само че не сме в еврото и никой няма да се погрижи за нас. Когато бутате стабилно управление и назначавате хаховци така става. Но така ще е докато главите на някои умници не уврат и не започнат да мислят трезво.

Някой от икономистите тук дали би могъл да ми обясни какво означава и как се получава ръст на БВП от под 2% при такива увеличения на пенсии, МРЗ и инфлация на стоките от 15%? Това реално не е ли рецесия?

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет юни 02, 2022 1:37 pm

weather_master написа:
вт май 31, 2022 3:41 pm
Някой от икономистите тук дали би могъл да ми обясни какво означава и как се получава ръст на БВП от под 2% при такива увеличения на пенсии, МРЗ и инфлация на стоките от 15%? Това реално не е ли рецесия?
По най-опростената дефиниция рецесия имаме при две последователни тримесечия със спад на реалното БВП. Нищо чудно по нея вече да сме в рецесия.

България не е готова за еврото, Хърватия ще е 20-ият член на еврозоната

Освен инфлацията включват в причините за отказа и избора за управител на БНБ. Или по-точно, че от една година няма избран такъв. :grin1:
Всяко зло за добро. По мое мнение това е добра новина. А Хърватия си купи фабрика на 8-ми септември. Връщане към националната им валута, докато са в ЕС, вече не е възможно.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юни 12, 2022 10:15 pm

Хърватия въвежда еврото, България ще трябва да почака. Защо?
02.06.2022
ЕК даде зелена светлина за въвеждане на еврото в Хърватия, която се присъедини към ЕС преди по-малко от десет години. България, която влезе в "чакалнята" на еврото заедно с Хърватия, ще трябва да почака. Защо?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет ное 04, 2022 10:27 am

БНБ отрече за доклад, че България не е готова за влизане в еврозоната през 2024 г.
04.11.22 в 07:00
Българската народна банка (БНБ) отрече да е изготвян доклад, в който се твърди, че страната ни не е готова за присъединяване към еврозоната през 2024 година. Това става ясно от позиция на Централната банка, изпратена след запитване на Българското национално радио (БНР) за автентичността и характера на текстовете, цитирани през седмицата от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср ное 30, 2022 5:54 pm

Юлиан Войнов: "Ние реално ползваме еврото, само че неговото име е лев"
30.11.22 в 11:00
Българският лев в момента е вързан към еврото с твърд курс и на практика и в момента ползваме европейската валута, коментира Юлиан Войнов, финансист и икономически анализатор, преподавател в Стопанската академия в Свищов. По думите му, покупателната способност на домакинствата у нас няма да пострада, а очакванията за висока инфлация са спекулации

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон дек 19, 2022 2:25 pm

58% от българите смятат, че ще се адаптират лесно към еврото
19.12.22 в 12:31
Всеки десети в България ползва еврото, като средство за спестяване, а 58% от българите смятат, че ще се адаптират лесно към еврото. Това сочи социологическо проучване за нагласите на гражданите и на бизнеса за въвеждане на еврото в България

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт яну 24, 2023 2:10 pm

Хървое Стоич: Еврото не е причина за намаляване на хърватската покупателна способност
Много малки бизнеси са отлагали повишението на цените си, но сега, за да защитят рентабилността си, са ги вдигнали, коментира главният икономист на Хърватската асоциация на работодателите
14:34 | 21.01.23 г.

Отговори

Върни се в “Икономика”