ТЕКУЩИ ДАННИ (и снимки) ЗА ЕВРОПА, СРЕДИЗЕМНОМОРИЕТО И РУСИЯ (2024)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » съб фев 10, 2024 7:49 pm

Як дъжд вали в Рим на мача Рома-Интер.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » вт фев 13, 2024 9:11 am

Аномалията за февруари до момента в Рованиеми е -4 от нормата като последните 6 поредни дни средноденонощната е под -20. Екстра. От утре ще завали сняг, плюсове засега не се очертават до края на февруари. Има единични варианти със съвсем лек плюс за някои дни, мнозинството са стабилен двуцифрен минус.
http://www.pogodaiklimat.ru/monitor2.php?id=02845
„Едва когато започнете да плувате срещу течението, осъзнавате колко много мръсотия идва към вас.“

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср фев 14, 2024 7:32 pm

От северния полюс в актуалния рън вече тръгна това, което се очакваше. Арктичен антициклон, обръщащ потоците над Скандинавия от изток. Най-напред от север почва преструктурирането при колапс на полярния вихър.
За мен става идеално, пресен сняг първите два дни, докато съм там, а следващите ярко слънце и под -30 нощем, денем -15. Перфектно. Дано повече да няма съществени промени. Миналия път нямах много слънце там, само 2 дни.
Изображение
Изображение
„Едва когато започнете да плувате срещу течението, осъзнавате колко много мръсотия идва към вас.“

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср фев 14, 2024 7:37 pm

Голям студ си е това, но ти си привикнал вече. Приятно изкарване. Изпълняваш детските мечти на много криофили тук. :lol:

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср фев 14, 2024 7:48 pm

Благодаря :thumbup: Миналата година имаше само 2 много студени дни. Останалите бяха едноцифрени минуси и дори имаше и плюс по атлантическото крайбрежие.
Най-студения ден беше в Кируна, -25 сутринта и -17 максимална следобед. Долу горе същото ще е в Рованиеми, ако прогнозата се сбъдне.
Точно в този ден бях на шейните с кучета, 2,5 часа седиш неподвижен и се проветряваш от движението. Но там студът не се усеща. Беше напълно тихо, това ще е континентален студ с ниска влажност. Изобщо не е страшен. На шейните беше студеничко, но пак успявах да снимам с гола ръка докато ме заболи нетърпимо, после в ръкавицата я затоплях набързо и пак я вадех, за да снимам. Ако не си на шейните, то не духаше, изобщо не е студено като си добре облечен. Не ме уплаши тоя студ по никакъв начин. Виж ако беше виелица, и -10 щяха да са трудно поносими. Имах виелица в Тромсьо при елените, но тя беше при едва -1 градус :grin1:
Ето направих подробен филм от записите ми от миналата година, по хронология от 1 до последен ден. Всичко най-интересно е вътре. 50 минутен стана. Разказвам разни неща, и за времето. Как още първия ден слънцето избледнява зад сивия алтостратус и как ще завали тридневен сняг, така и стана. Имаше и хало, и ледени стълбове, и северни сияния, и снеговалеж през повечето дни. Всичко, каквото едно зимоманско сърце желае.

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет фев 15, 2024 9:56 am

През септември 2023 г. в Рованиеми е имало абсолютен топъл рекорд на средномесечната +2,3 над нормата. За период 1959-2023 г. Т.е. нормата тук е доста по-ниска база, отколкото ако се вземат само последните 30 г. :deal:
От октомври започва СЕЧТА на база на точно тази ниска норма-ето отклоненията:
октомври -2,9
ноември -4,2
декември -2,3
януари -3,5
февуари до момента -4,6
4-5 поредни толкова поднормени месеца не е имало в България и преди 30-40 г! :roll:

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет фев 15, 2024 11:50 am

Моето лично мнение е че сечта в Скандинавия е първи признак за намаляващата активност на Гълфстрийм, точно връхчето на течението мие Скандинавия и би следвало при проблем в топлинния пренос да се усети там първо.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон фев 19, 2024 3:11 pm

Все още студът в Рованиеми продължава. Днес минимална -27. И ярко слънчево.
Като отида ще е плюс и всичко ще тече. :?

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт фев 20, 2024 9:46 pm

След малко тръгвам от Хамбург за Лапландия. Утре ще съм в Стокхолм. Там няма сняг, но наоколо има покривки и сигурно има остатъци от сняг в града. Миналата година нямаше никакви.
А само на 1 час път северно от Стокхолм има 48 см в Явле. Там миналата година нямаше никакъв, тъкмо беше завалял мокър сняг.
В четвъртък рано сутринта би трябвало да съм на полярния кръг в Боден до Лулео близо до брега на Ботническия залив. Там си има 70 см. Четвъртък следобед би трябвало да пристигна в Рованиеми.
Точно тогава Т ще започне да излиза над нулата и ще е над нея в петък и събота. Но не много, най-често около +0.5, само в нощта срещу събота до +1 за кратко.
Всеки ден ще вали сняг. От юг на север ще се пренася влажен морски въздух и ще минават смущения с валежи от сняг, мокър сняг. Тази циркулация южна меридиана за там е по-малко вредна, отколкото зонална, подсилена от фьон и суха, при нея става и по-топло до +4 +5. Избягнахме я. В неделя ще премине по идеална за Рованиеми траектория малко снежно циклонче. Ще вали интензивно сняг, тогава вече ще е минус целия ден и се слага край на лекия плюсов период. Всеки ден би трябвало да има добавки от слоеве мокър сняг. Да видим доколко инерцията от обширните покрити с дебел сняг площи на целия Скандинавски полуостров ще помагат и ще държат Т близка до 0 за трупане. Т850 хПа ще си е безпроблемно под нулата, ама едва -3 -5 градуса. За зад полярния кръг това е скандално. :laughm:
Любопитен съм какво по-точно ще ми донесе това пътешествие. :wink: :roll:
Изображение
best giphy

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » вт фев 20, 2024 10:44 pm

Макс, толкова ще си близо до свободата и Русия. Защо не вземеш да отскочиш до Русия? Имаш невероятната възможност да излезеш от този прогнил запад, ЕС и НАТО. Не мога да повярвам че ще я пропуснеш. :lol:

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет фев 22, 2024 9:07 am

В момента минах през Умеа. Налазих в дълбоката зима вече. :D
СП тук е 69 см, Т е -4. Облачно, не вали. Дърветата са отрупани.
Изображение
Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет фев 22, 2024 2:00 pm

Боден до Лулео. Разходих се за половината час престой. Дойде ми супер. Тук е вече познатата от миналата година идилия. -4 вали ситен сняг, има нова СП около 4 см.
Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » чет фев 22, 2024 6:43 pm

Браво. Пак ще намажеш на зимна и снежна приказка, без излишен кучи студ. Така може да прекарваш повече време на открито.
Лошо би било ако е +10 през деня и няма сняг, това наричам аз затопляне. А то у нас дори до тяхното затопляне не можем да го докараме. :buble:

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » чет фев 22, 2024 8:04 pm

Ще се зажежи и в Лапландия:
Изображение

Изображение

Но пък сняг има към метър.
Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет фев 22, 2024 9:45 pm

Пристигнах в Рованиеми преди 19 ч. след много интересен приключенски ден и изпреварих затоплянето. Още е под нулата и си вали сняг почти през цялото време, както следобед, така и цяла вечер. Слабичко, но ефектно.
В моделите хич няма такива температури като на картата. Максимум +0.
Клоните са си отрупани със сняг и то пресен , вчера цял ден в валяло, че и днес. Оптимално посрещане си се получи.
Особено на крайбрежието северното градчетата Хапаранда и Торнио са изглеждали всякаква влага и има поне метър сняг. Определено повече, отколкото имаше миналата година в Кируна. Наслада!
Ето постингите ми във Фейсбук от днес.
Пътуването с автобус по тесните селски пътища северно от Ботническия залив от Боден до Хапаранда. В Боден почти няма сняг по дърветата, колкото по на изток отиваш, толкова повече има и толкова по-интензивно валеше. С прекъсвания.
https://www.facebook.com/share/p/PtDHKBKE6zKaSyg3/

Това е преходът пеша от шведския Хапаранда до финския Торнио с багажа. С пресичане на границата. 3 км. Мноого сняг. Точно на финска страна има Мол, бях изгладнял, хапнах един голям сандвич с много зеленчуци в Subway и продължих.
https://www.facebook.com/share/p/Zn1SNEQJUUd5nFCU/
https://www.facebook.com/share/v/YD15qEnGURxLBmr9/

Това частта от пътя във финското Торнио до спирката за автобуса за Рованиеми. И пристигането в Рованиеми под снеговалеж.
https://www.facebook.com/share/p/QmYBbz9roRoJjJiK/

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”