ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКО-/СРЕДНОСРОЧНИ (2020-2024)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пон фев 12, 2024 4:43 pm

Февруари има шанс да завърши с нула дни със СП в София.
Това не е било от любимата зима на топломаните 06/07, когато се е случило същото :grin1: (ако правилно видях, че цъках набързо).
Аз лично тоя месец отдавна не го имам за зимен, но да не пиша излишни субективни лични неща. :grin1:
Be an encourager. The world has enough critics already.

Plam
Регистриран: вт авг 16, 2022 12:17 pm

Мнение от Plam » пон фев 12, 2024 9:16 pm

Според вуйчо ми, най-сериозната част от зимата започва на 14 февруари. Това ми го каза преди 20 години някъде и аз му се изсмях, но истината е някъде по средата, особено за хората, които очакват да се стопля както трябва.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон фев 12, 2024 11:06 pm

Не, на Илинден започва. Вуйчо ти е мъдрец. както всички селски уйчовци. :thumbup:

Plam

Мнение от Plam » пон фев 12, 2024 11:18 pm

Хаха, той минал малко покрай селски, но Илинден е подходящ и за начало на някоя доста подранила зима. Тъй като слънцето почва да пада и денят е вече под 15 часа, а това е решаващо за обилен снеговалеж.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон фев 12, 2024 11:22 pm

Точно. :thumbup: Лятото започва на Коледа, а зимата - не, не на Илинден, тогава е в разгара си. На Еньовден. Дори, в някакъв смисъл, на 22 март. Тогава скоростта на намаляване на нощта/увеличаване на деня започва да намалява и това е зачатието и (сиреч и лятото започва на 22 септември, по време на съответния еквинокс).
А селтащината не е заради това, че човек е от село. тя е вътрешна особеност. Има дузини белези, а квазимъдростта - уж шеговита или реално гротескно-претенциозна да носи остроумие, е само един от тях.

Plam

Мнение от Plam » пон фев 12, 2024 11:32 pm

Е, той не е метеоролог, както е видно. Така или иначе, има нещо вярно, аз затова го дадох за пример, а не относно предполагаемата му селтащина. Непосредствените астрономически фактори рядко влияят еднозначно, щом на 22 декември може да бъде по-топло от хладен ден в средата на май или март да бъде по-студен от февруари (даже да не се случва постоянно).

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » съб фев 17, 2024 10:45 am

Търсих за днес и никой модел не дава инверсионната облачност за крайният СЗ. Всички са за 10-12-14℃ максимум за Видин освен УКМО с 8℃, но пак слънчево го дават. https://www.wetterzentrale.de/show_diag ... id=OP&bw=1
Все още има време за инверсии и ето при първия случай, краткосрочна издънка. При минимумите за този период си остава най-близо ГЕМ за Видин конкретно. Другите машинни модели си завишават с 3-4-5℃. Нищо ново.
В крайна сметка 10,7℃ е максималната във Видин, което е по средата на прогнозните модели.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”