ВЪПРОСИ ОТ ОБЛАСТТА НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА (разни)

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » чет юли 06, 2023 3:26 pm

Вятърът има своето влияние, но във Варна през лятото морски вятър на практика почти липсва, той е толкова слаб при това в почти всички точки на града, че ефекта му е пренебрежимо малък, дори в Морската е тихо през една голяма част от времето. Много пъти е писано за това, че във Варна летният бриз е много слаб, в Бургас не е така - бил съм много пъти и в Морската ви си духа доста прилично, в Обзор също например доста духа до морето. Различно е дори само по локации по Черноморието, има доста особености. При нас най-вероятно това се получава заради доста неравния терен, докато при вас е низина и няма пречки да си духа.

Може би не е случайно, че почти всички форумци от Варна се оплакват от лепкава жега през лятото, ако си забелязал. За мен също това чувство да имаш лепкав слой пот по цялата кожа и по лицето е доста неприятен, точно както Ланселот каза имаш едно постоянно желание за къпане. :grin1: Затова всеки ден с континентална жега през лятото за мен е подарък. :)
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » чет юли 06, 2023 3:44 pm

Съгласен съм вече с теб. :thumbup: Просто като има субектизивъм винаги има някакви индивидуални изкривявания, но от друга страна наистина всеки си знае как се чувства най-добре. :wink:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Plam
Регистриран: вт авг 16, 2022 12:17 pm

Мнение от Plam » чет авг 31, 2023 12:14 pm

Редакция от админа.

Какво е РДУ? Благодаря!

Вероятно равни други условия.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 01, 2023 12:16 am

На 31 август 1848 г. започва да се публикува ежедневна прогноза за времето
31 август 2022
Първата прогноза за времето в познатата ни форма е публикувана на 31 август 1848 г. в вестник Daily News, създаден от великия английски писател Чарлз Дикенс.

Изображение

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт ное 28, 2023 11:46 pm

Колко големи могат да станат снежинките?
Как се образуват снежинки рекордьори
28 ноември 2023
Един животновъд на име Мат Коулман забелязва огромни снежинки, паднали върху едно от неговите пасища в щата Монтана по време на снежна буря през 1887 г. Той разказва, че са били "по-големи от тенджера за мляко".

С диаметър от 38 см и дебелина от близо 20 см, тези колосални снежинки в момента държат рекорда като най-големите снежинки, регистрирани някога според Световните рекорди на Гинес.

Няма фотографски доказателства за огромните снежинки, но това повдига въпроса: възможно ли е снежинка да достигне размерите на чиния? И кога може да се получи?
...
Изображение

Изображение

Какъв е шансът да намерите две еднакви снежинки? Почти никакъв
Колко вида снежинки има? 1 с 768 нули
27 декември 2016
Може да не ви се вярва, но едва ли ще намерите две абсолютно еднакви снежинки. Защото физикът Джон Нелсън (Jon Nelson), професор асистент в Катедрата по атмосферни науки в Университета на Аризона, Тусон е определил, че броят на възможните видове снежинки, които могат да съществуват на планетата, е огромен.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет ное 30, 2023 2:44 pm

По ординатата тия грамове (десети части от тях) на кубически метър.... еееее....

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед дек 03, 2023 12:51 am

bismarck написа:
чет ное 30, 2023 2:44 pm
По ординатата тия грамове (десети части от тях) на кубически метър.... еееее....
Това е само пресищането :deal: ...

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » нед дек 03, 2023 10:45 pm

Там пише насищане, не пресищане. :grin1: Сега да приемем, че съм грамар наци и да се успокоим. :buble:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет фев 08, 2024 1:43 am

Polar vortex, sudden stratospheric warmings and the Beast from the East
03 February 2023
When people hear the phrase ‘sudden stratospheric warming’, many will immediately think about the ‘Beast from the East’ – a term associated with a spell of extremely cold weather and snow that impacted the UK during late February and early March 2018, following a sudden stratospheric warming. However, not all sudden stratospheric warmings are the same, and so the impacts they have on the weather in the UK can vary a lot. In other words, they do not always lead to a ‘Beast from the East’ (despite what you might read in the newspapers!).

Изображение

Потребителски аватар
zabravi
Регистриран: съб юли 31, 2021 7:16 pm

Мнение от zabravi » пон фев 12, 2024 3:16 pm

Да задам един въпрос с повишена трудност - ако гълф стрийма умре, какво влияние би имал над България? :hmm:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон фев 12, 2024 3:37 pm

Споко, картофи в оранжерии ще можем да гледаме.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон фев 12, 2024 3:42 pm

Нищо хубаво за климата и човечеството свикнало да живее сега...

Какво ще стане, ако Гълфстрийм спре?

Климатът на планетата ще започне да се пренастройва и първо в Северния Атлантик температурите ще се понижат средно с 3-5 °С средно годишно. Това ще доведе до по-свирепи зими в Западна Европа и едновременно с тях на мащабни засушавания по цялата планета.Гълфстрийм вече е преминавал през фаза на забавяне. Палеоклиматолози са установили, че преди 12 700 години започва затопляне на климата. Изведнъж, за няколко десетилетия се наблюдава рязко охлаждане, което води до застудяване в Северното кълбо, продължило през следващите 1 300 години. Периодът е наречен ранен дриас – на името на студолюбиво растение (Dryas octopelata - цветето полярен сребърник), разпространило се бурно по цяла Европа по онова време. Застудяването прекъснало също толкова неочаквано, колкото и настъпило. А причината за тези резки промени трябва да се търси в разтапянето на ледниците, покриващи през този период Северна Америка

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон фев 12, 2024 3:59 pm

Тия приказки на кило човекът, задал въпроса, предполагам мооже и сам да си намери в търсачките. А младшият дриас е любима дъвка на алармистите.
Но преди да омрем сички, 1-2 забележки (разлики).

Излизащата от заледяването планета по време на Младшия Дриас е имала несравнимо по-малко топлина в океаните си. Несравнимо в сравнение с днешните. Освен това и двуокисът е бил под 270 (примерно прединдустриалното ниво, там някъде). Сравни с днешните 420 пипиема и предполагаемите 450-500 по време на евентуално спиране на Гълфстрийма.

Като извод: НИкой не може да отговори на тоя въпрос категорично. Аз поне мога да кажа, че не, няма да е като по време на младшия дриас, а това с картофите бе шегичка (макар вярна, но освен картофи, може и домати - примерно. За лимоните вече не знам! :grin1:
Отговорът е като в случая с русофилите, сънуващи Путин - разумен довод не достига до тях. по същия начин зеленоелгебетейските алармисти - мани мани, умираме, замръзваме. на другия полюс са "нищо няма да стане"
Ясно е, че нещо ще стане, истината е, че точен отговор на въпроса ти никой не може да даде. Аз поне - не мога. А за разлика от Лисичанск, Мариупол, Бахмут и Авдеевка, където резултатите са видими, тези със спрелия ГС по-скоро едва ли ще доживеем да видим. Та съветът ми е: не се кОси. А ако се кОсиш, организирай се и се премести някъде в Австралия или ЮАмерика. За всеки случай. :dontknow:

Потребителски аватар
zabravi
Регистриран: съб юли 31, 2021 7:16 pm

Мнение от zabravi » пон фев 12, 2024 4:57 pm

На мен ми е ясно, че никой не може да каже какво точно ще се случи, но ми беше интересно теоретизиране.
Иначе сравненията с младшият сребърник( :grin1: ) са доста не релевантни. Според последните проучвания периодът се е случил не заради топенето на ледовете, а заради вулканични изригвания. Това е най-вероятната теория, базирана на данните които имаме.
Цо2-то е било 210 в началото му и 270-5 към края, така че разликата е бая голяма в сравнение със сега(425).
А за косенето - не съм мислил да емигрирам, виж ако бях в Лондон. :laughm:

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”