КЛИМАТЪТ НА БЪЛГАРИЯ

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » ср фев 21, 2024 2:13 pm

По първия въпрос не знам кое се води за читава станция. Синоптична такава в населено място с над 1000мм валеж нямаме, май. Кирково, Златоград, Момчилград, прословутото Чакаларово са места, които си мисля че са най-валежни, понеже често хващат и от западните и от източните процеси, отделно от това там и лятото закачат хубави валежи понякога за разлика от Странджа например, където лятото е възможно най-сухо. Освен това за там са типични обстановки като в началото на този месец с по над 100мм за 24ч, а в по-голямата част от страната не разбираме нищо за това. :lol: Цялостно си мисля, че това е най-валежният регион у нас, но може и да бъркам.

За Гърция и аз прегледах преди малко нормите за Солун и Атина, но мисля че и двата града са в места податливи на валежни сенки. В южна Гърция, но в местата със западно изложение мисля че си вали доста солидно през есенно-зимния период. То за Гърция мисля са доста характерни драстични разлики на малки разстояния, понеже там релефът е много сложен. Затова имах предвид че да се говори за южна Гърция цялостно не е много окей.
А, пък в Италия почти не се сещам къде ще вали по-малко от 500-600мм на годишна база, дори Лече, което си мислех за по-сухо място вали малко повече от това, а да не говорим за Неапол, който отива на над 1000мм.

За Испания - мястото е Сиера де Грасалема в провинция Кадис на под 1000м.н.в е, където годишната норма е около 2000мм. То само миналата седмица за 4-5 дена там паднаха над 500мм, никакъв проблем не е, преди това преди месец имаха пак над 200мм за два дена. В Андалусия е сухо от Малага на изток да речем, в провинциите Кадис и Уелва нормите са над 500мм твърдо и стигат до 700-900мм. Иначе към Алмерия, Мурсия и Аликанте е много сухо с годишни норми от 200-300мм.

Иначе си прав, че има значение и разпределението през годината + температурите, спор няма. Но ако говорим чисто за годишни суми на валежите България попада сред най-сухите места на континента.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
zabravi
Регистриран: съб юли 31, 2021 7:16 pm

Мнение от zabravi » ср фев 21, 2024 2:26 pm

Подножието на Беласица също е доста валежно, мъдрят ми се някакви 1000л за село Ключ.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София,Младост-1, н.в 603м; Габрово, кв. Палаузово, н.в. 419м.; с.Каравелово(общ.Карлово) н.в 387м.

Мнение от Leberkez » ср фев 21, 2024 2:59 pm

gosho97 написа:
ср фев 21, 2024 2:13 pm

А, пък в Италия почти не се сещам къде ще вали по-малко от 500-600мм на годишна база, дори Лече, което си мислех за по-сухо място вали малко повече от това, а да не говорим за Неапол, който отива на над 1000мм.

Да, интересна тенденция се наблюдава там.
Изглежда, че западното крайбрежие на Централна и Южна Италия хваща повече валеж от източното такова.

На запад годишните количества са от около 750мм в Рим, до 1000-1100мм на места като Генуа, Неапол и Салерно. Даже Палермо има норма близо 900мм.

На изток е далеч по постно - като чак горе към Римини и Анкона гонят кота 700мм. И това са само главните градове в тези райони, предполагам, че има по-малки места, с далеч по-интересни стойности. Не знам на какво се дължи тази разлика, най-вероятно пътят на циклоните тук е определящ.
zabravi написа:
ср фев 21, 2024 2:26 pm
Подножието на Беласица също е доста валежно, мъдрят ми се някакви 1000л за село Ключ.
Интересно дали можеш да си спомняш къде си чел и гледал това. Иначе ясно, че Подгорието е другият основен кандидат, макар че разликите с Петрич са колосоални, въпреки че тия села там са едно 200+ мнв по-нависоко от града.ь

Ще е хубаво Иван от Петрич да даде някакво разяснение, ако види тази тема.
Моите съмнения за Подгорието се базират на факта, че не съм забелязал да има кой знае колко валеж лятото, докато Родпите, освен че са силни есенно-зимния сезон, също така хващат и добри конвекции летния. :dontknow:

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » ср фев 21, 2024 3:07 pm

По-сухо е в Южна Сардиния . Каляри е с около 400-420мм годишен валеж .

Потребителски аватар
Leberkez
Местоположение: София,Младост-1, н.в 603м; Габрово, кв. Палаузово, н.в. 419м.; с.Каравелово(общ.Карлово) н.в 387м.

Мнение от Leberkez » ср фев 21, 2024 3:29 pm

Да, съвсем забравихме за другия голям остров. :thumbup:

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » пон апр 01, 2024 2:36 am

wolfie написа:
пон апр 01, 2024 2:08 am
Ако продължи да се затопля и средните температури за равнинната част на България станат като тези в Гърция, няма да получим реципрочно по-големите им валежи.
Съжалявам, но не съм съгласен с това за "реципрочно по-големите им валежи". Особено пък, ако тръгнем да им гледаме по-големите градове, където е концентрирано повечето население, там е майка плаче положението. Предполагам, че подсъзнателно вадиш от контекста някой мощен циклон, като този от есента, където ги издави, но смятам, че е по-релевантно да се гледат норми, а не единични събития.

Най-грубо казано, малката част от Гърция, която е западно от веригата на Пинд наистина захлебва по-добре, плюс прилежащите острови, но на изток от Пинд просто е брутална сянка - един път от самия Пинд, а пó на север и от Родопите. Виж произволни норми за Тесалия и трите Македонии на север и ще се убедиш. Надолу пък към Атика и Крит си е направо преобладаващо полупустинен климатът откъм валеж

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пон апр 01, 2024 4:54 am

Leberkez написа:
ср фев 21, 2024 2:59 pm
zabravi написа:
ср фев 21, 2024 2:26 pm
Интересно дали можеш да си спомняш къде си чел и гледал това. Иначе ясно, че Подгорието е другият основен кандидат, макар че разликите с Петрич са колосоални, въпреки че тия села там са едно 200+ мнв по-нависоко от града.ь

Ще е хубаво Иван от Петрич да даде някакво разяснение, ако види тази тема.
Моите съмнения за Подгорието се базират на факта, че не съм забелязал да има кой знае колко валеж лятото, докато Родпите, освен че са силни есенно-зимния сезон, също така хващат и добри конвекции летния. :dontknow:
viewtopic.php?p=297620#p297620

viewtopic.php?p=259680#p259680

viewtopic.php?f=15&t=1864&p=244820&hili ... юч#p244820
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пон апр 01, 2024 12:53 pm

Leberkez написа:
пон апр 01, 2024 2:36 am
wolfie написа:
пон апр 01, 2024 2:08 am
Ако продължи да се затопля и средните температури за равнинната част на България станат като тези в Гърция, няма да получим реципрочно по-големите им валежи.
Съжалявам, но не съм съгласен с това за "реципрочно по-големите им валежи". Особено пък, ако тръгнем да им гледаме по-големите градове, където е концентрирано повечето население, там е майка плаче положението. Предполагам, че подсъзнателно вадиш от контекста някой мощен циклон, като този от есента, където ги издави, но смятам, че е по-релевантно да се гледат норми, а не единични събития.

Най-грубо казано, малката част от Гърция, която е западно от веригата на Пинд наистина захлебва по-добре, плюс прилежащите острови, но на изток от Пинд просто е брутална сянка - един път от самия Пинд, а пó на север и от Родопите. Виж произволни норми за Тесалия и трите Македонии на север и ще се убедиш. Надолу пък към Атика и Крит си е направо преобладаващо полупустинен климатът откъм валеж
На Олимп годишната норма е 1600 - 1700мм. И да, тази сенчеста част източно от Пинд е полупостинен пейзажа. Нашите планини правят сянка по северното Егейско крайбрежие, но големите им зимни валежи, поне до скоро, компенсираха и нормите им са близки до нашите. В последните години обаче и там доста се засуши и това е още един сигнал какво ни чака и нас, след като нашата доскорошна сила СЗ фронтовете, вече минават през Румъния. С кое по-точно не си съгласен от това, което казах? А именно, че при този температурен тренд ни чакат по -малко валежи като цяло?
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » пон апр 01, 2024 1:30 pm

wolfie написа:
пон апр 01, 2024 12:53 pm
С кое по-точно не си съгласен от това, което казах? А именно, че при този температурен тренд ни чакат по -малко валежи като цяло?
Ами написах с кое не съм съгласен, а именно реципрочно по-големите им валежи. Казано по такъв начин, нормално е да си помисля, че тезата ти е, че имат по-големи валежи от нас, което за 80-90% от тяхната територия не е така. Ако визираш нещо друго, обясни.

Подчертавам - говорим за норми, нали, а не за единични изпълнения. От по-разпознаваемите локации, Янина и йонийските острови имат хубав годишен валеж (1000+мм), но както уточнихме, всичко на изток от Пинд е доста зле и в пъти по-малко като количества. Уж циклони, едно-друго, ама сянката си е сянка.

Колкото за при нас - не е сигурно, че ако продължава този температурен тренд, ще секнат нашите валежи. То тук въпросът е накъде повече могат да секнат, като и без това са крайно малко, като норма, за по-голямата част от страната. Ерго, ако имаш за място Х норма от порядъка на 600л/кв.м за година, дали ще спадне на 500 примерно, общо-взето няма съществена разлика. В смисъл, ние в генерален план сме зле, но чувствително по-добре от гърците по този критерий. А и у нас една немалка част от годишния валеж пада от летни бури, каквито при тях са истинска рядкост.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пон апр 01, 2024 1:42 pm

Принципно Гърция както изглежда суха, така има едни много по-големи водни ресурси от нас, даже супер изненадващо и за мен, бяха с едни от добрите показатели за Европа. Не знам дали се дължи само на валежите това, за мен беше учудващо да го рабера преди години, че били много по-добре от нас. А иначе викаш от 600 на 500 не било много, това са почти 20%, ако смяташ, че е малко, добре... Според мен би било съществено намаление. Но както и да е, тромаво се води разговор оттук, кой, какво казал, малко става развален телефон. Сигурен съм, че на по бира, бихме се разбрали за 5 мин, кое, що...
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » пон апр 01, 2024 1:42 pm

Леберкез, малко преувеличаваш за Гърция. Дори в по-сухите им източни части нормите са около 400-480мм, което съвсем не е в пъти под нормалното у нас. У нас в ниските места нормите най-често са 500-700мм. Отделно даже на Крит в западната част има норми сходни с тези в БГ и даже малко по-високи от места като Тракия, Д.Равнина, Черноморието.
В Гърция по-пустинният ефект идва от това, че нормата им е почти изключително само през есенно-зимния период и имат доста отчетлив сух сезон, особено на юг, докато у нас нямаме ясно изразени влажни и сухи сезони.

У нас наистина по дефолт падат ужасяващо малко валежи и тази тенденция, водеща към все по-продължителни сухи периоди прави нещата все по-отчайващи, а и очевидно сме сред по-ощетените от промените в климата, ако става въпрос за валежи. На други места пък вали все повече - например по Персийския залив.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон апр 01, 2024 1:43 pm

wolfie написа:
пон апр 01, 2024 12:53 pm
С кое по-точно не си съгласен от това, което казах? А именно, че при този температурен тренд ни чакат по -малко валежи като цяло?
Не, няма да се случи това нещо. Просто стандартните сухи летни периоди от по 20-40 дни ще се усещат по-тежко и ще нанасят повече вреди при по-висока средна Т в сравнение с миналото. След което вместо 30 литра, ще паднат 60 литра наведнъж, но проблемът е, че това може и да не е от значение, тъй като вредата от сухия период ще е много голяма. В смисъл нали не очакваш, че с увеличаването на Т валежният фронт ще се изнася безкрайно на север, защото това означава, че още 2-3 градуса по-висока средна и лятото ще вали само в Скандинавия, което няма да е така.

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » пон апр 01, 2024 2:01 pm

gosho97 написа:
пон апр 01, 2024 1:42 pm
Леберкез, малко преувеличаваш за Гърция. Дори в по-сухите им източни части нормите са около 400-480мм, което съвсем не е в пъти под нормалното у нас.
Нямах предвид спрямо нас, а че е в пъти по-малко отколкото западно от Пинд.Сори за двусмислието.

Отговори

Върни се в “Климат”