ПРАВИТЕЛСТВЕНИ И БИЗНЕС МЕРКИ (+приноса на всеки) СРЕЩУ ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ. Зелената сделка

Доста полулярна тема напоследък, мисля, че няма нужда от допълнителни пояснения...

Модератори: Бял облак, Hristo Chipilski

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 71817
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 12 ное 2024, 14:46

Гутериш, COP29: Удвояването на инвестициите в изкопаеми горива е "абсурдно"
12.11.24 в 13:20
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви на започналата конференция за климата в Баку - COP29, че продължаващите инвестиции в изкопаеми горива са "абсурдни" предвид спешната необходимост от борба с изменението на климата, предаде Ройтерс.
Гутериш подчерта, че постигането на критичната температурна граница от 1,5°C (над прединдустрианите нива) е от съществено значение, но предупреди, че времето изтича. Той посочи рекордните горещини през 2024 г. като доказателство за ескалиращата криза, засягаща всички - от работещи, понасящи тежки горещини, до семейства, разселени поради екстремното време.

Гутериш призова за незабавно намаляване на вредните емисии с 43% от нивата през 2019 г. до нивата през 2030 г. Тъй като инвестициите във възобновяеми източници изпреварват изкопаемите горива, той подчерта, че чистата енергия е най-икономичният път напред.

"Нито един бизнес или правителство не може да спре революцията на чистата енергия", заяви той, настоявайки световните лидери да действат решително, за да защитят уязвимите общности и да осигурят справедлив преход към бъдеще с нулеви емисии.

Генералният секретар на ООН също така призова развитите държави да "удвоят финансирането за адаптиране до най-малко 40 млрд. долара годишно до 2025 г., за да защитят уязвимото население от климатичната криза.
...


Президентът Радев представи позицията на България на форума за климата в Баку
12.11.24 в 15:00
Във втория ден на климатичната конференция на ООН в Баку някои от събралите се в азербайджанската столица световни лидери изложиха основните си виждания. Целта на КОП29 е да увеличи финсовото подпомагане за развиващите се страни, които са най-засегнати от ефектите на глобалното затопляне. Националната позиция на България бе изложена от президента Румен Радев, който определи като нужно поддържането на курс отвъд въглищата.



Георги Стефанов: Въглищните региони ще пострадат, когато бездействаме и губим време
"Дори Тръмп да наложи някакви политически ограничения, тази голяма зелена вълна, която обхваща света, ще продължи да се случва"
12.11.24 в 11:41
"Влиянието на Русия в една такава ключово важна глобална среща е много важно. Всички държави и лидери са наясно със силовите действия, с които Русия направи така, че да не допусне COP да се случи в европейска държава, т.е. в София. Ние станахме жертва на този натиск."

Потребителски аватар
SKYLINE
Мнения: 10672
Регистриран: 21 ное 2008, 12:40
Местоположение: Варна кв.Левски 77м.н.в.

Мнение от SKYLINE » 12 ное 2024, 16:19

https://www.facebook.com/share/p/18DyLn ... tid=WC7FNe
Кузман Илиев:
Говорилнята в Парламента не спира. Лобизъм и подмазвачество пред зелените “шефове” в Брюксел. Лични интриги на дребно за сметка на икономика и бит.

Нищо!

Дефицитът на ток е новото “нормално” - вече сме си нетен вносител. И европейски рекордьор в цените на ел. енергия. Европейски!!! Браво, господине!

Целта ще се изпълни: ВЕИ вече на почти 20 дял от микса - просто произвеждаме рекордно малко.

Но пък потребяваме рекордно много, защото студът си дойде. И дефицитът в региона, както и енергийните проблеми на Украйна - само утежняват ситуацията.

От топ 3 износител на ел. енергия в Европа преди година, днес - тотална зависимост в един електрифициращ се свят. Бизнесът ще получава компенсации - но вече не изнасяме, за да имат печалби енергийните дружества, откъдето идваха парите. Вече внасяме ток.

Фиаско и безотговорност. И не, не в виновен нито Путин, нито филанкишията. Виновни са ветропоказателите във властта, които днес са “консерви”, но до вчера налагаха убийството на енергетика ни с ПВУ и зелените щуротии.

Затваряйте въглищните централи, които балансират системата. Здраве да е! Нали има по 15 протеста на ден - никой няма да забележи. Енергийна безопасност и топли домове зимата не ни трябват.

Чакат ги топлите страни някои хора…


И от мен малко:Наистина бавноразвиващите фенове на Пп не могат да схванат , че имаме най-скъпия ток в Европа , не защото не затваряме Тец-овете , а защото няма как да балансираме Веи-тата като Германия например , които внасят огромни количества от Аеците във Франция и изнасят ветрова енергия....т.е те се балансират по-добре.И нисшите за баланс са почти напълнени...
Вие може ли да си представите каква некадърност....развитите доскоро икономики (Германия , Франция , Англия) имат цени за низнеса от 100-150 евро , а доста по неразвитата наша икономика удряме 260-270 евро....почти двойно.Румънците са на същия хал.Успех да развиваш бизнес и индустрия конкурентна на Германия....а още по-малко конкурентна на Сащ , Китай , Русия , Турция...
И само да припомня , че ако Сащ не ни бяха спрели Аец Белене , в момента щяхме да имаме 4000 мегавата мощности на 30-40 евро цена...ей тва е да си нагъзен балък....

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 71817
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 22 ное 2024, 17:00

Д-р инж. Веселин Тодоров, сдружение "Соларна академия"
Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?
22.11.24 в 16:16
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29), която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво.

Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP", беше преразглеждането на глобалната финансова рамка за борба с климатичните промени, включително нова финансова цел за подкрепа на развиващите се страни, адаптация към климатичните предизвикателства и работата на Фонда за загуби и щети.
...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 71817
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 24 ное 2024, 15:14

Развиващите се държави критикуваха споразумението от КОП29
24.11.24 в 14:35
Твърде малко и твърде късно - така голяма част от развиващите се държави критикуваха споразумението от 29-ата конференция за климата, която договри трикратно увеличение на финансирането за борба с последиците от климатичната криза.

Преговорите, които се проточиха повече от 30 часа след формалното приключване на програмата, доведоха до споразумение за утрояване на финансирането за развиващите се държави от 100 на 300 млрд. долара годишно, далеч от единия трилион, който е необходим според засегнатите от климатичните промени страни.
...


Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
24 ноември 2024 в 13:03
Делегатите в Баку на световния климатичен форум COP29 решиха богатите, индустриализирани държави да увеличат вноската си до 300 млрд. долара годишно до 2035 г., за да помогнат на по-бедните страни в борбата с изменението на климата.

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 71817
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 30 ное 2024, 13:56

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията
30.11.24 в 11:00
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан?

doncho
Мнения: 13105
Регистриран: 10 апр 2011, 14:49
Местоположение: кв.Левски, София

Мнение от doncho » 05 дек 2024, 13:02

Никнещите като гъби проекти за втечнен природен газ залагат "бомба за климата"

"...Според доклада има осъществени 8 проекта за експортни терминали на втечнен природен газ и 99 проекта за внос на газа за последните две години. Това е увеличило световния капацитет за износ със 7% и световния капацитет за внос с 19%... В допълнение, разработващите проектите планират 156 нови терминала за втечнен природен газ да бъдат изградени до 2030 г. 63 са терминали за износ, а 93 за внос, показва докладът... Предупреждава се, че заради изтичането на метан тези терминали могат да произведат около 10 гигатона парникови емисии до края на десетилетието, или замърсяване, равносилно на годишните емисии на всички въглищни централи в света..."

https://www.dnevnik.bg/sviat/2024/12/05 ... _NaiNovoto

И накрая малоумното човечество по традиция вместо да изпише вежди ще извади очи. Хем зелените талибани ще са съсипали икономиката, хем резултатът ще е по-лош. :dontknow:
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

4uk
Мнения: 2379
Регистриран: 10 май 2019, 13:02
Местоположение: Stara Zagora & с.Дълбоки
Контакти:

Мнение от 4uk » 05 дек 2024, 14:35

Компресирането, втечняването, охлаждането и транспортирането на природния газ е много енергоемък процес. Чел съм, че енергийното съотношение е 1:1 - доставен CNG , спрямо разходения газ(енергия) за втечняването, транспорта и регазификацията му. Тъй че въглеродния отпечатък на CNG трябва да се смята, че е двоен спрямо този на тръбния газ. Демек CNG трябва да плаща двойни въглеродни емисии,...ама не плаща.
Щото CNG е по приятелски скъп, а тръбният е неприятелски евтин! :grin1: :grin1: :grin1:

Отговори

Върни се в “Глобалното затопляне - митове и реалности”