ФУТУРОЛОГИЯ. Антиутопии

Форум за относително безспорни текущи изобретения, научни открития, постижения, събития.
Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 71817
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 29 юни 2024, 04:33

Затворът на бъдешето - престъпниците се превъзпитават за минути (видео)
Футуристичната система използва изкуствен интелект и мозъчни импланти
27 юни 2024
Cognify е революционна нова концепция за затворници, която използва изкуствен интелект и мозъчни импланти, за да намали времето, необходимо на престъпниците да се поправят за минути вместо за години.
Въвеждането на фиктивни спомени за престъпления в мозъка на осъдените е новаторска техника за реформиране на наказателноправната система. Позволява на затворниците да разберат престъпленията си от гледната точка на своите жертви.

Системата Cognify, разработена от Хашем Ал-Гайли (Hashem Al-Ghaili), представлява значителна стъпка напред в подпомагането на нарушителите да се откажат от престъпния си начин на живот. Технологията съдържа устройство, подобно на VR, което показва генерирано от AI видео на престъплението и мозъчен имплант, който кара индивида да изпитва негативни емоции като съжаление и вина.

Тези изфабрикувани спомени ще бъдат много реалистични и детайлни, така че затворникът да почувства емоционалните последици от престъплението си. Това може да промени мнението му и да направи по-малко вероятно да извърши друго престъпление.
...
Технологията показва визуални ефекти и кара телата на хората да реагират, което позволява на престъпниците да усетят болката и страданието на своите жертви. Някои спомени са предназначени да причинят дълготрайна травма, като ефекта върху тялото и ума на жертвата или скръбта на семейството на жертвата.
...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 71817
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 11 юли 2024, 10:52

11 юли - Световен ден на населението. Обръща се трендът за увеличаване на броят на хората на земята
11 юли 2023
Всяка година на 11 юли се отбелязва Световния ден на населението.
Събитието е създадено от Управителния съвет на Програмата на ООН за развитие през 1989 г. То бе вдъхновено от обществения интерес, защото на 11 юли 1987 г. бе приблизителната дата, на която световното население достигна пет милиарда души.


Изображение

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 71817
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 08 авг 2024, 17:37

1000$ мeceчнo: Eĸcпepимeнтът нa Caм Aлтмaн пoĸaзa плюcoвeтe и минycитe нa бeзycлoвния бaзoв дoxoд
Pъĸoвoдитeлят нa ОреnАІ oбoбщи peзyлтaтитe oт 3-гoдишнo пpoyчвaнe...
23.07.2024
Πpoyчвaнeтo, ĸoeтo e eднo oт нaй-мaщaбнитe пo poдa cи пpeдocтaвя нa yчacтницитe c ниcĸи дoxoди мeceчни плaщaния в paзмep нa 1000 дoлapa в пpoдължeниe нa 3 гoдини бeз ниĸaĸви oгpaничeния. Цeлтa нa eĸcпepимeнтa бeшe дa ce пpoyчи въздeйcтвиeтo нa бaзoвия дoxoд въpxy живoтa нa xopaтa, a peзyлтaтитe ca дocтa зaбeлeжитeлни.

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 71817
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 29 ное 2024, 11:17

777 начина, по които AI може да съсипе живота ни според MIT
29 ноември 2024
Масачузетският технологичен институт (MIT) събра база данни с над 700 начина, по които изкуственият интелект (AI) може да застраши човечеството. Технологиите с изкуствен интелект все повече проникват в ежедневието, което подчертава нуждата от осъзнаване на рисковете. Проблемите включват злоупотреба с дийпфейкове, манипулация на общественото мнение и възможността изкуственият интелект да създава собствени цели, които противоречат на човешките интереси.

Достъпността на технологии за дийпфейкове може да улесни измами, като използване на гласове и лица на известни личности за измамни схеми. MIT също така предупреждава, че ако изкуственият интелект стане разумен, ще възникнат морални и правни въпроси относно неговите права и статут. Това представлява огромно предизвикателство за учените и регулаторите.
...
...
Дийпфейк технологията ще размива границите между реалност и съдържание, генерирано от AI

Един от най-притеснителните аспекти на бързото развитие на изкуствения интелект е скоростта, с която се създават инструменти за генериране на дийпфейкове като видеа и клониране на гласове, както и тяхната достъпност.

Това може да доведе до по-сложни измами в близкото бъдеще. Такъв аспект на AI технологиите може да бъде използван от киберпрестъпници, за да представят известни личности като подкрепящи измамни проекти, без тяхно разрешение.

Този проблем вече съществува. Само преди месец широко се разпространи информацията, че Илон Мъск е нарушил правилата на своята собствена платформа X, публикувайки дийпфейк с Камала Харис.

А този пост да нарушава правилата на X, защото Мъск не го обозначил като генериран от AI или като пародия, а го е публикувал без никакви предупреждения.

Има реална възможност това да се разшири в по-голям мащаб, като интернет потребителите бъдат повлияни от неавтентични видеа, на които не са записани реални хора. Това може да манипулира общественото мнение.
...
Рисковете от потенциално разумен AI са изключително сложни

Всички описани по-рано рискове са незначителни в сравнение с възможността за създаване на разумен AI. Разумността представлява състояние, в което изкуственият интелект може да възприема или усеща емоции и усещания, на практика развивайки способност за субективни преживявания, подобни на човешките.

Това би било изключително обезпокоително за учените и регулаторите, тъй като те ще трябва да се справят с предизвикателства като определянето дали тези системи имат права и какви морални съображения ще изискват за нашите общества.

Подобно на филма "Блейд Рънър" от 1982 г., MIT се опасява, че ще става все по-трудно да се установи със сигурност нивото на разумност на една AI система и кога и как това ще й предостави морална значимост или статут на "разумно същество."

Отговори

Върни се в “Наука, иновации, ИТ. Земетресения, вулкани”