"Реалността не чака – тя просто ни залива с бедствия"
21.09.24 в 11:22
10 милиарда евро - тази първоначална сума обеща да отдели Европейската комисия за справяне с последствията от бурята "Борис". За седмица проливните дъждове причиниха смъртта на 24 души и колосални материални щети в Полша, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария и Румъния.
В Полша, на която бурята ще струва половин милиард долара от националния бюджет, има селища, в които по думите на министъра на околната среда, водата е унищожила всичко, а пейзажът е като след война.
В засегнатите от наводнения региони в Централна Източна Европа ситуацията остава напрегната
Експертите свързват извънредната сила и честота на природните бедствия през последните години с ефекта от глобалното затопляне. Научи ли Европа уроците си или се насочи изцяло към извънредно скъпо справяне с последствията, което обаче не би могло да върне загубените живот и поминък?
...
Може ли Европа да противодейства на опустошителните наводнения, които я връхлитат все по-често?
21.09.24 в 14:05
Проливните валежи стават все по-често явление на практика в целия свят и учените отново алармират, че това се дължи на глобалното затопляне. По-топлият въздух може да задържи около 7% повече влага за всеки един градус температурно увеличение. Средиземно и Черно море това лято отбелязаха средно повишение на температурите с два градуса, което води до по-интензивно изпаряване. Когато тази допълнителна влага във въздуха се срещне със студен фронт, се създадоха идеалните условия за разрушителната сила на бурята Борис.
ЕЦБ: Европейските банки отчитат климатичните рискове в условията на отпусканите ипотеки
23.09.24 в 15:59
Европейските банки отчитат климатичните рискове в условията на ипотеките, които отпускат, въпреки че не схващат напълно потенциалните разходи, според техния висш регулатор в лицето на ЕЦБ, съобщава Блумбърг.