Гласуванията в ЕЦБ са на месечен ротационен принцип. Държавите-членки се разделят на групи по два критерия:
1. Дял на БВП в еврозоната
2. Дял на финансовия сектор на страната спрямо общия на еврозоната
Към момента групите са две. Първата включва петте най-големи по горните критерии: Германия, Франция, Италия, Испания и Нидерландия. Във втората са всички останали 15 държави. Първата група има четири гласа(една държава не гласува всеки месец), а втората има 11 гласа(четири държави не гласуват). Общо гласуват винаги 15 гуверньора(ако няма отсъстващи). При евентуалното влизане на България в еврозоната ще бъдем във втора група. Гласовете обаче пак остават 11(вече пет държави не гласуват на месец), т.е. на 31% от гласуванията няма да има гуверньор на БНБ.
Интересното обаче предстои при влизане на 22-ра държава членка. Влизаме в следваща фаза на преструктуриране и групите стават три. При първата няма промяна. При втората, която се редуцира до половината от всички членове(22/2=11), гласовете стават 8. В третата са останалите държави(в случая 7) с три гласа. България вероятно ще бъде от последните във втора група и няма да има право на глас в 27% от месеците. Ако изпаднем в трета група при най-малките икономики, ще гласуваме едва в 43% от месеците.
Тука може да ви се стори, че системата е настроена в полза на големите икономики. Има обаче още 6 души в Управителния съвет (участват при всяко гласуване) освен гуверньорите на централните банки на държавите-членки, които бетонират това твърдение.

Значи имаме 6 сигурни гласа "за" и още 4 от първата група държави. Ето ти 10 от 21. Да добавим и Ирландия от втора група и имаме готово мнозинство.
Даже и 30 да станат държавите в еврозоната ще гласуват не повече от 15 едновременно.


Ето линк за ротацията през тази и следващата година и правилата за гласуване в Управителния съвет на ЕЦБ:
https://www.ecb.europa.eu/ecb/decisions ... ts.en.html
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... SUM:l25065