25 март 2025
Грешка в подреждането на графен води изследователите до откритие, което се случва веднъж в живота: квантовата пеперуда, предсказана преди почти 50 години.

Учените работят за откриването на нови елементи и разкриването на границите на периодичната таблица. Това включва разбирането колко голямо може да стане ядрото на атома, когато получава повече протони и неутрони. Също така включва идентифициране на най-тежкия елемент, който може да съществува.
Част от това търсене се фокусира върху идеята за "остров на стабилност". Това е мястото, където изключително тежките елементи могат да имат специални свойства и да издържат по-дълго от очакваното. Наскоро изследователи създадоха два атома ливерморий (елемент 116), използвайки нов подход, който предлага път към откриването на още по-тежки елементи.
Този пробив доближава учените до създаването на нов елемент със 120 протона.
Елемент 120 би бил най-тежкият елемент, правен някога.
Това ще разшири границите на периодичната таблица до нов 8-ми ред и ще се приближи до "острова на стабилност". Чрез изследване на свръхтежките елементи учените придобиват нови прозрения за това как работят атомите, границите на атомните ядра и тестове на теориите за ядрената физика.
...
Осъществена ли е мечтата на Айнщайн за единна теория на полето? За втората част на 20-ти век надеждите за обединяваща теория на физиката бяха насочени към струнната теория. Теорията на струните обаче не оправда очакванията.
Ето защо трима физици Андраш Ковач (Andras Kovacs), Юси Линдгрен (Jussi Lindgren) и Юка Лиуконен (Jukka Liukkonen) смятат, че научната общност трябва да преосмисли какво представляват елементарните сили и частици.
...